Jste zde

Jak správně umístit sedací soupravu? Nikdy ne zády ke dveřím!

Zdroj: isedacky.cz

Možná se budete divit, ale při umisťování sedací soupravy není tím nejdůležitějším, abyste z ní viděli na televizní obrazovku, ale abyste viděli na všechny ty, kteří s vámi v místnosti budou. Stejně tak není nutné sedačku umisťovat ke stěně.

15. 4. 2014

Vybrat a správně umístit sedací soupravu do vybrané místnosti – ať už je to nejčastější obývací pokoj, nebo pracovna, nebo pokoj studenta – není jednoduché. Důležité je pohlídat si několik faktorů – sedací souprava totiž musí být svojí velikostí úměrná velikosti místnosti a v ní pak musí být správně orientovaná. Podívejte se na základní pravidla a pak na tipy pro velké i malé místnosti!

Zlaté pravidlo – nikdy zády ke dveřím!

Zlaté a hlavní pravidlo zní: Nikdy, ale opravdu nikdy neumisťujte sedací soupravu v místnosti tak, aby lidé na ní seděli zády ke dveřím. Sedačka by naopak vždy měla být orientovaná tak, aby z ní byly dveře velmi snadno vidět. Člověk má pak přehled o tom, kdo vchází do místnosti a cítí se klidně. S dveřmi v zádech se ale nikdy stoprocentně klidně cítit nebudete.

Podívejte se na ty nejluxusnější sedačky na trhu: Život na zámku. Pořiďte si do obývacího pokoje stylový sedačkový skvost!

dispozice-sedacky2

Moderní sedačky dnes nabízejí i chytré uložné prostory integrované přímo v nich. Zdroj: isedacky.cz

Sedací soupravu byste v místnosti také vždycky měli postavit tak, aby se při pohledu z ní zdál okolní prostor co největší – vlastně i proto se v menších místnostech umisťuje sedací souprava velmi často ke zdi a do rohu – člověk pak má pocit, že sedí ve větší místnosti, necítí se stísněně, ale naopak velmi komfortně.  

Okolo sedačky musí být dostatek místa

Sedací souprava by pak v místnosti měla být umístěná tak, abyste o ni nezakopávali a nenaráželi do ní pokaždé, když půjdete okolo. Platí, že mezi sedací soupravou a dalšími kusy nábytku by měla být mezera o minimální šíři 85 centimetrů. Ta už umožňuje se okolo sedačky pohybovat bez problémů.

Chcete opravdu moderní sedací soupravu? Mrkněte na článek I sedací soupravy podléhají trendům. Víte, co letí právě teď?

dispozice-sedacky3

Sedačka Eliot má unikátní tvar - je sice rohová, ale její ramena svírají úhel pouhých šedesát stupňů. Nabízí tedy větší prostor. Zdroj: isedacky.cz

A umístění sedačky také nikdy nepodřizujte tomu, aby všichni dobře viděli na televizní obrazovku. Ano, hraje to svou roli, zároveň ale platí, že by v první řadě na sebe měli dobře vidět všichni, co jsou v místnosti. 

Jakou sedačku do velké místnosti?

Velikost sedací soupravy by vždy měla být přímo úměrná tomu, jak velká je místnost, ve které bude. Ve velkém obývacím pokoji, případně v multifunkční místnosti, která slouží jednak jako kuchyň a jídelna a pak také jako obývák, tak najde uplatnění opravdu velká sedací souprava. Ta prostor naplní a tím i zútulní.

dispozice-sedacky4

Kožená sedací souprava Karon je prý jednou z nejprodávanějších do menších prostor. Zdroj: isedacky.cz

Pokud je to jen trochu možné, nestavte sedačku ke stěně, ale udělejte z ní srdce místnosti. Ostatně, dnes už není problém pořídit sedací soupravy, které mají vydesignovanou i zadní část a krásně tak vypadají i zezadu.

Rozhodně se nebojte sedacích souprav do tvaru U, ani rohových sedacích souprav. Mimochodem, třeba isedacky.cz nabízejí i unikátní rohovou sedací soupravu Eliot, která má úhel jen šedesát stupňů. Zabírá tak logicky více místa, na druhou stranu ji ale v interiéru nepřehlédnete a je opravdu pohodlná.

U sedačky do velkého obýváku si také můžete dovolit použít velmi tmavé a velmi výrazné barvy. Velký prostor je na rozdíl od malého snese. Přemýšlejte ale o tom, zda vás výrazná barva po pár letech neomrzí a vezměte v potaz také to, že dlouhodobou jedničkou, co se barev týká, je bílá.

dispozice-sedacky5

Rohová sedací souprava Philadelphia se perfektně hodí do velkých prostor a prodejce na ni poskytuje desetiletou záruku. Zdroj: isedacky.cz

Jakou sedací soupravu vybrat do malé místnosti?

Pokud máte jen malý obývací pokoj, pak si dobře rozmyslete, jakou sedačku a kam pořídíte. Pro malé obývací pokoje platí, že by v nich nemělo být „přenábytkováno“. Odstraňte všechny přebytečné kusy nábytku a ze sedačky udělejte pomyslný středobod všeho dění. A i když jsou v nabídce sedací soupravy, které už v sobě mají vtipně integrovanou třeba malou knihovničku, nebo odkládací plochu pro ovladače, pamatujte, že by u sedací soupravy nikdy neměl chybět alespoň malý konferenční stolek.

Do malé místnosti potom nejlépe pasuje klasická dvoj nebo trojsedačka. Ostatně, to samé potvrzují i v eshopu isedacky.cz, kde je prý jedním z nejprodávanějších modelů pro malé obývací pokoje kožená sedačka Karon. Elegantní a klasická kožená sedačka, ke které člověk může pořídit ještě třeba křeslo.

dispozice-sedacky6

Sedací souprava Spartacus je vemi variabilní - tři díly, které ji tvoří k sobě nejsou napevno připevněny - takže s nimi můžete posouvat dle libosti. Navíc ji zdobí pohodlný, praktický a jdnoduchý design.Zdroj: isedacky.cz

Zapřemýšlejte také, zda se vám nevyplatí pořídit si do malého prostoru sedačku s úložným prostorem, nebo rozkládací kousek. V tomto případě platí – čím větší variabilita, tím lépe. Nicméně i když jde o sedací soupravy do malých prostor, nikdy byste neměli slevit z pohodlí a funkčnosti.

Hm, nad dostatkem místa kolem sedačky jsem vážně neuvažovala. Dokud jsem bydlela v rodičovském domě, tak jsme pokaždé sedací soupravu měli přitisknutou o zeď. Zajímavý nápad a velmi dobrá inspirace. Takže ještě jednou budu muset podívat nějaké ty soupravy na zlutahala.cz, protože odtud jsme si chtěli jednu objednat, ale nevím, jestli nám to teď bude postupovat, jestliže kolem ní budu chtít udělat i místo na chození :)

Tak nad polovinou pravidel jsem neuvažovala asi nikdy. My jsme si teď koupili malý byt a tedy mám co dělat, protože bych si chtěla koupit nyní sedací soupravu. Přemýšlela jsem nad Žlutou halou, protože jsem tam našla malou pěknou útulnou, která má úložný prostor a dá se rozložit na manželskou postel. Přes noc může sloužit na spánek a přes den zas na sezení, když přijde návštěva :) Dočasně bychom tak alespoň vyřešili problém, že nemáme postel: D

Souhlasím, jsou to sice super rady, ale pro lidi, kteří si mohou dovolit řešit takové věci, tzn. spíše pro lidi, kteří už bydlí někde v baráčku. My se momentálně také stěhujeme, bohužel místo 3+kk do 2+kk, který je pro nás cenově dostupný a jelikož čekáme rodinu, znamená to, že jeden pokoj bude pro mimčo a na nás zbyde obývák, proto momentálně taky řešíme, jak to udělat s postelí a sháníme nějakou pohovku, která by se dala na noc rozložit a sloužit jako postel. Poslala bys mi, prosím, Verčo odkaz na tu vaši, jestli máte nějakou vybranou? Díky :)

Ahoj, promiň padlo mi to do spamu... Tu naši sedací soupravu už bohužel nemají v nabídce, ale bylo to něco na způsob Mag bis, kterou nyní nabízejí na žlutohalové stránce :) Ale už ji nepoužíváme naštěstí na spánek, ale jen na posezení. Bolela nás z ní záda, takže jsme si raději koupili pořádně matrace a na Vánoce si dopřejeme krásnou jednoduchou postel z masivu :) Ať alespoň trošku déle vydrží;)

je hezké mít kolem sedací soupravy dostatek místa, ale jelikož máme sedací soupravu potaženou jen klasickou látkou, dali jsme ji do rohu místnosti a tam nám to vyhovuje :) také jsem s kvalitou od žluté haly spokojená. kromě, sedačky jsme tu koupili už i dětský nábytek. Sedačka má úložný prostor a je rozkládací. Při výběru jsem si říkala, že potřebujeme více úložného prostoru a také uložit návštěvu když se zdrží. nebylo nad čím váhat, měli ji dokonce i na skladě, takže jsme si byli otestovat jak se na ní sedí a rovnoko jsme si mohli přeměřit rozměry a zda nám bude sedět do naší místnosti :)

Teda upřímně - zní to naprosto logicky, že ze sedačky by mělo být vidět na dveře, aby člověk viděl, kdo přichází, ale nikdy jsem se podle toho neřídila a teď když tu sedím na našem starém gauči s dveřmi za zády, tak si říkám, že už vím, co mi vždycky tak vadilo :D každopádně u nás v pidi bytě to stejně jinak nevyřešíme, takže se s tím ještě na nějakou chvilku budeme muset smířit, než půjdeme do baráčku. Každopádně máme starou sedačku, a tak máme v plánu kupovat letos novou, pokud možno i s takovým tím bobíkem jedním na nohy a případně i jako místo k sezení, když se nás sejde víc. Ikeu nechci, ale často se tu objevuje tzv.žlutá hala, můžete mi někdo, prosím, osvětlit, oč se jedná? Případně hodit nějaký konkrétní link, předem díky :)