Jste zde

Kam umístit gauč: Dostatečně daleko od dalšího nábytku a nikdy zády ke dveřím

gauč se psem Zdroj: Bigstockphoto
Každá věc v domácnosti má své místo. U každé bychom měli popřemýšlet, než ji někam dáme a začneme ji tak používat. Výjimkou není ani gauč. Kam ho tedy dát, aby se vám na něm dobře odpočívalo?

19. 1. 2022

Možná právě zařizujete novou domácnost, možná jen vybíráte nový gauč a přemýšlíte, co bylo na tom stávajícím špatně – kromě toho, že možná už jednoduše dosloužil. Mohlo se stát, že jste ho nesprávně umístili v prostoru, a proto vám v něm nebylo tak skvěle, jak jste si přáli. Při „instalaci“ toho nového tedy mějte na paměti následující pravidla.

Zády ke dveřím? Ani omylem!

I když si pořídíte sebelepší gauč, nebude vám na něm dobře, když ho postavíte zády ke dveřím. Jakmile totiž ztratíte přehled o tom, co se děje za vašimi zády, vnitřní klid se nedostaví, i kdybyste stokrát chtěli. 

bigstock-mature-businessman-working-fro-435290411.jpg

práce z gauče
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ať už postavíte gauč kamkoli, myslete na to, že to není vhodné místo pro práci.

Ze sedačky musí být dobře vidět na vstup do místnosti a taky co nejvíc do prostoru (a pochopitelně i na televizi). Pokud jí zrovna nepotřebujete rozdělit velkou místnost na dvě zóny (kuchyň a obývací pokoj), bude jí pravděpodobně nejlíp u některé ze zdí.

Dejte šanci očnímu kontaktu

Vsadíme se, že i u vás se občas objeví nějaká ta návštěva. Aby vám i jí bylo příjemně, rozestavte sedací prvky tak, aby si přítomní viděli do očí. Pokud si tedy pořídíte sedačku, postavte naproti ní další takovou nebo aspoň křeslo. Všechno v jedné rovině je špatně, jestli zrovna neobýváte extra malý byt o dispozici 1+dveře.

Bez konferenčního stolku to nejde

Je to bez debat, k sedačce patří taky konferenční stolek na odkládání drobností, především pak ale kávy a nejrůznějšího pohoštění. Gauč umístěte tak, aby mezi ním a stolkem byla ulička zhruba 60 centimetrů široká – aby se jí dalo pohodlně projít, ale aby se na stolek zároveň dalo dobře dosáhnout.

bigstock-modern-interior-design-of-apar-411899188.jpg

šedivá sedací souprava
Zdroj: 
Bigstockphoto
Sedací prvky by měly být v místnosti rozložené tak, aby si lidé viděli do očí.

Máte francouzské okno? Tak si ho hleďte!

Jestliže bydlíte v domě a jste hrdými majiteli francouzského okna, využijte toho. Sedací soupravu postavte tak, abyste aspoň z jedné její části viděli ven. Koukat se z gauče na televizi je fajn, ale víc energie a povzbuzení vám možná občas dodá jen poklidné sledování přírody za oknem.

Designový tip: pozor na záda

Ve chvíli, kdy si budete pořizovat gauč, byste měli mít jasno, kam ho umístíte. Zadní díly některých gaučů a celých sedacích souprav se totiž často vyrábějí z levnějších materiálů, které nemusí působit úplně nejlíp.

Je to proto, že se tak trochu předpokládá jejich postavení ke zdi. Jestliže ale chcete gauč dát do prostoru, na jeho zadní část se radši podívejte fyzicky na prodejně nebo v showroomu, ať nejste po smontování zklamaní.


Použité zdroje:

  • https://www.homeincube.cz/spravne-umisteni-sedaci-soupravy-se-pozitivne-promitne-i-vasi-psychiky/
  • https://obyvaci-pokoj.bydleniprokazdeho.cz/nabytek-sedaci/kam-umistit-sedaci-soupravu-do-rohu-ke-zdi-nebo-do-prostoru.php