Jste zde

Připravte si domácí bubble tea: Čaj s tapiokovými kuličkami

domácí bubble tea Zdroj: www.bigstockphoto.com
Připravte si doma zdravý bubble tea. Lahodný perlivý čaj se zvláštními kuličkami, který si získal velkou popularitu zejména u mladší generace a který se s tím kupovaným nedá srovnávat!

4. 12. 2020

Bubble tea, jinak také bublinkový nebo perlivý čaj, je původem z Tchaj-wanu. Vznikl v 80. letech 20. století a svůj název si získal podle tradičního způsobu výroby. Nikoliv podle zvláštních kuliček, které jsou na dně kelímku. Nápoj je vyroben z nejrůznějších ingrediencí a existuje v mnoha příchutích. Základní složky jsou však kvalitní čaj, mléko, ovocná složka a zvláštní kuličky, které se nasávají širokým brčkem. 

Stánků, kde můžete koupit bubble tea, je nespočet. Nicméně domácímu bubble tea se ten kupovaný nevyrovná!

bigstock-tasty-milk-bubble-tea-with-gre-386861236.jpg

zelený bubble tea
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Název bubble tea není odvozen podle zvláštních kuliček na dně kelímku, ale podle způsoby přípravy. Po intenzivním protřepání všech surovin se na povrchu nápoje objeví mnoho drobných bublinek.

Výrazně barevné bubble tea jsou plné chemie

Bubble tea různých barev a příchutí, které si můžete zakoupit ve stáncích v obchodních centrech, je plné chemie a cukru. Tělu prospěšné látky, které jsou obsaženy v čaji, jsou zcela zastíněny chemickými konzervanty, velkým množstvím cukru a azobarvivy, která mají negativní vliv na zdraví. Zejména u dětí způsobují hyperaktivitu a spouštějí alergickou reakci a astma. 

U domácího bubble tea se však takového negatigativního působení nemusíte obávat! Ba naopak. Za předpokladu, že použijete kvalitní čaj, opravdovou ovocnou šťávu a vyhnete se velkému množství přidaného cukru, si ho můžete vychutnat bez obav o své zdraví. 

bigstock-variety-of-milk-bubble-tea-in-352911383.jpg

růžový bubble tea
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Čaj na přípravu bubble tea si připravte opravdu silný, aby jeho chuť nepřebily ostatní příchutě a složky. 

Kvalitní a silný čaj je základ

Bubble tea můžete připravit v mnoha příchutích. Základem je však vždy kvalitní sypaný čaj - obvykle černý nebo zelený - který obohatí nápoj o mnoho vitamínů a antioxidantů. Další složkou je pak buď mléko, nebo ovocné příchutě. Popřípadě obojí. Zkrátka vaší chuti a experimentování se meze nekladou. Bez čeho se však opravdový bubble tea neobejde jsou ony zvláštní kuličky. 

Jak připravit tapiokové perly?

Tapiokové perly jsou nejčastější přísadou v bubble tea a v podstatě se jedná o granulky škrobu, který se získává z manioku jedlého. Jsou výborným zdrojem mnoha vitamínů i minerálů a mají pozitivní vliv na trávení. Zakoupit je můžete na internetu nebo v obchodech se zdravou výživou. V syrovém stavu jsou však velmi tvrdé. 

bigstock-making-bubble-tea-scoop-and-p-380656675.jpg

tapiokové perly
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Tapiokové perly si po uvaření získají rosolovitou konzistenci i vzhled. Při vaření je však vždy vhoďte až do vroucí vody a neustále je míchejte, aby se neslepily.
 

Tapiokové perly je potřeba alespoň 15 minut vařit na mírném ohni a pak je další 15 minut nechat odstát v horké vodě. Takto uvařené kuličky můžete použít hned, nebo je můžete promíchat s medem, ochutit ovocnými sirupy či povařit v cukerném roztoku, který zajistí, že vám v lednici vydrží. 

Vaší chuti se meze nekladou!

Příprava samotného bublinkového čaje už je brnkačka. Do 250 mililitrů vychladlého čaj nasypte zhruba 3 polévkové lžíce tapiokových kuliček a vše zalijte 100 mililitry kokosového mléka nebo 100 mililitry kvalitní smetany.

Podle chuti přidejte 100 mililitrů mangového, malinového nebo jiného výrazného džusu, pár kostek ledu a sladidlo. Použít můžete med, javorový sirup, stévii nebo nálev, ve kterém jste měli naložené tapiokové kuličky. Vše důkladně promíchejte (protřepejte) a máte hotovo. 

Tip: Milovníci kávy mohou čaj nahradit silnou kávou. Kávu smíchejte s mlékem a tapiokovými kuličkami, které si můžete den předem naložili například do vanilkové pasty.