Jste zde

Jakou barvou vymalovat? Vybírejte pečlivě

Zdroj: Flickr.com

Trendy v bydlení dnes už nesledují jen nábytek, koberce nebo doplňky, ale také barvy. Bílým stěnám dávno odzvonilo a stejně tak experimentům. Mnoho lidí věnuje barevnosti svých pokojů velkou pozornost a dělají dobře.

18. 8. 2011

Barvy mohou mít vliv na kvalitu spánku, koncentraci, soustředění nebo i chuť k jídlu. Při rozmýšlení, jakou barvou vymalovat, je dobré zvolit oblíbené barvy, ale zároveň se řídit i radami a osvědčenými triky. Je třeba brát v potaz velikost místnosti, její orientaci i typ umělého osvětlení. Pokud je vaší nejoblíbenější barvou modrá, je dobré s ní vymalovat ložnici nebo koupelnu. Pro kuchyně nebo obývací pokoj se ale moc nehodí.

Nic se nemá přehánět

Barvy se primárně dělí na teplé a studené. Žlutá, oranžová nebo červená patří do první skupiny. Modrá, zelené nebo fialová zase do druhé. Obecně platí, že se chladnější odstíny hodí spíše do menších místností, které dokážou opticky zvětšit.

komandor-vyprodej-2

Zdroj: Komandor.cz

Naopak pokoje s větší rozlohou dělají neútulnými a chladnějšími. Nehodí se proto ani třeba do místností, které jsou situovány na sever. V takových případech si můžete vypomoct teplejšími odstíny, které prostory opticky prohřejí a velké místnosti zútulní. Jednou z teplých barev je například červená – i když vymalovat s ní je jen pro odvážlivce. Je dynamická a dokáže povzbudit, na někoho ale může působit příliš agresivně. Atmosféru interiéru však dokáže zlepšit i jako základní barva doplňků.

Žlutá ovlivňuje trávení, oranžová zase povídání

Mezi teplé bravy patří i žlutá, které dodává energii, je hravá, stimulující a proto ideální do dětského pokoje. Říká se také, že podporuje trávení či chuť k jídlu a proto není od věci vymalovat některým ze žlutých odstínů kuchyň nebo jídelnu.

Oranžová barva prý zase zlepšuje komunikaci a hodí se tak například pro obývací pokoj, kde si pak s přáteli popovídáte ještě příjemněji. Klasické a elegantní jsou odstíny hnědé a béžové, které se hodí jak do obýváku, tak do jídelny.

Při výběru barev je třeba myslet také na to, že působí i na lidské povahy. Pokud patříte mezi pasivnější a mírnější jedince, pak jsou pro vás teplé barvy ideální. Naopak pro výbušnější a energičtější nátury, kteří hledají doma odpočinek a koncentraci, jsou vhodné chladnější odstíny. Ty napomáhají soustředění a zklidnění. Takovou barvou je například zelená, i když v různých odstínech může působit jinak. Tmavší varianta dodává prostoru hloubku, světlejší zase svěžest.

To samé platí i o modré, která je sice dobrá, ale dokáže být stejně nevyzpytatelná jako červená. Tmavší odstíny mohou být depresivní, proto je lepší a také mnohem častější vymalovat světlým pastelovým odstínem modré, který je vzdušnější a opticky zvětšuje. Hodí se do ložnice nebo do koupelny a v kombinaci s veselými doplňky také do dětského pokoje.