Jste zde

Jak prát bílé, černé a barevné prádlo: Pozor na teplotu, množství prášku a rozjasňovače

koš s růžovým prádlem Zdroj: Bigstockphoto
Bílé zažloutne nebo zašedne, barevné a černé ztratí původní sytý odstín. S prádlem a jeho praní je to kříž, ale to jen proto, že mu často sami škodíme. Podívejte se, které chyby často děláme, a změňte to!

29. 9. 2021

Obecně platí několik pravidel, které je radno dodržovat, aby prádlo vydrželo dlouho pěkné a dělalo vám radost. Vždycky dbejte na to, abyste prali ve vhodné teplotě, což se odvíjí především od materiálu. Na bavlnu můžete použít vodu o teplotě 60 °C, zatímco syntetické materiály ocení spíš teplotu nižší, a to 30–40 °C. 

Nepodceňujte ani výběr pracího prostředku. Ač je nejjednodušší vyprat všechno v jednom, nejlepší je použít speciální prostředek na bílé, černé a barevné prádlo zvlášť.

To je nejúčinnější způsob, jak zabránit zažloutnutí bílého a vyblednutí barevného a černého prádla. Od věci není ani dodržovat doporučené dávkování – u gelu jedno víčko, u prášku jednu odměrku.

bigstock-wicker-basket-with-dirty-laund-408613979.jpg

modré prádlo u pračky
Zdroj: 
Bigstockphoto
S pracími prostředky to nepřehánějte. Jejich přemíra by mohla být kontraproduktivní.

Aviváž je skvělým pomocníkem, když chceme, aby prádlo krásně vonělo a bylo měkoučké. Ne vždycky se ale hodí – například při praní sportovního prádla ji nepoužívejte vůbec, ztratilo by kvůli tomu svou funkčnost. Vhodná není ani na praní ručníků, protože může snižovat jejich savost, a nedoporučuje se u malých dětí a u všech s citlivější pokožkou.

Náš tip: Pokud nechcete nebo nemůžete používat aviváž, přidejte k prádlu trošku octa, který ho změkčí. Než začnete máchat, použijte pár kapek oblíbeného éterického oleje. Uvidíte, že výsledek bude skvělý!

Jak správně prát bílé prádlo?

Bílé prádlo vždycky perte zvlášť. Nejenže by se mohlo obarvit od něčeho barevného, ale minimálně by mohlo postupně žloutnout. A vy jste si bílou halenku nebo košili přece nekoupili, aby svou barvu jen ztrácela. Perte jen v prášku, který neobsahuje běliče na chlorové bázi, a pokud máte zahradu nebo balkón, sušte ho na vzduchu. 

Jak správně prát černé prádlo?

U černého prádla se urputně snažíme udržet jeho sytou barvu. K tomu nám může pomoct to, že ho taky budeme prát zvlášť, ne s ostatním barevným prádlem. Vždycky používejte prací prostředek na černé prádlo, který dokáže prohloubit barevný efekt. Nikdy ani nemyslete na ten na bílé prádlo, protože obsahuje rozjasňovače.  

bigstock-wicker-laundry-basket-with-dif-398414717.jpg

koš s barevným prádlem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Důležitá je teplota, na kterou perete. Syntetika snese maximálně 40 stupňů, bavlna klidně 60 stupňů

Černé prádlo perte na nižší teploty a nepřidávejte k němu moc prášku, i to by mohlo barvě uškodit. Před vhozením do pračky ho navíc ještě obraťte naruby. Až ho budete sušit, tak jedině uvnitř nebo venku, ovšem ve stínu. Sluneční paprsky by barvě neprospěly.

Pokud rádi nosíte černobílé prádlo, perte ho vždy s bílým prádlem a v prášku na bílé prádlo. Než se do toho ale dáte, vyperte poprvé tenhle kousek šatníku ručně, abyste se ujistili, že tmavší část nebude pouštět barvu.

Jak správně prát barevné prádlo?

S barevným prádlem je to docela jednoduché. Stačí si dát pozor na materiály, podle nichž zvolíte teplotu vody, a použít prací prostředek přímo na něj, aby se barvy postupně nevytrácely. 


Použité zdroje:

  • https://www.eco-power.cz/blog/jak-prat-cerne--bile-a-barevne-pradlo/
  • https://www.dobrytextil.cz/blog/poradna/kdy-nepouzivat-avivaz 

Související články