Jste zde

Jak na nejodolnější skvrny? Poradíme, jak si pomoci s kečupem i krví

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zkuste s námi pár triků, které vám pomohou zbavit se skvrn, na které už mnohdy chemie nestačí. Ingredience najdete ve vlastní spíži, jsou levné a šetrné k životnímu prostředí. Poznejte sílu jedlé sody, kuchyňské soli či obyčejného octa!

24. 8. 2018

Zbavit se některých skvrn může být pořádný oříšek. Přemýšleli jste někdy, jak se těchto skvrn zbavovaly naše babičky? Budete se divit, ale jednoduše. Na rozdíl od dnešní doby používaly ekologické a mnohem levnější a mnohdy účinnější alternativy. Nejdůležitější je čištění neodkládat a skvrnu začít odstraňovat dřív, než zcela zaschne.

Prádlo už nemusíte vyvařovat: Bakterie zničí i ocet

Ocet vás dokáže zbavit skvrn, se kterými vám mnohdy nepomohou ani ty nejdražší čisticí prostředky. Skvrny od kečupu, rajské omáčky, krve či hořčice už pro vás nebudou neřešitelný problém. Stačí špinavé místo namočit do vody s octem a nechat působit. Bílý vinný ocet také skvěle zatočí se žlutými skvrnami od potu na vaší bílé blůzce.

Skvrny od kávy, kakaa či čaje nikdy nemáčejte v teplé vodě. Skvrnu ještě více zhoršíte! Postižené místo namočte raději na jednu hodinku do studeného mléka. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nahradit aviváž octem? Proč ne! Už naše babičky znaly a využívaly jeho výhody. Na rozdíl od klasické aviváže nedráždí pokožku, nezpůsobuje ekzémy, kvasinkové infekce a desinfikuje. Prádlo změkčí, zachová barvy a rozzáří už zašedlou bílou.

Navíc z pračky odstraní nepříjemný zápach, vodní kámen a vy se budete chovat ekologicky. Obávat se nemusíte ani typického octového zápachu. Brzy z prádla vyprchá nebo můžete do pračky přidat pár kapek vonného oleje, které prádlo příjemně ovoní. Na barevné prádlo můžete použít obyčejný ocet, při praní bílého prádla zvolte raději ocet bílý!

Jedlá soda a prášek do pečiva zatočí s mastnotou

Výborným pomocníkem při praní prádla je také obyčejná jedlá soda. Skvěle si poradí s mastnými fleky nebo se skvrnami od kečupu. Spolu s citronovou šťávou vás zbaví zažloutlých fleků na vaší oblíbené bílé halence a spolu se solí navrátí zašedlým záclonám sněhově bílou barvu. Záclony postačí namočit do horké vody s pěti lžícemi jedlé sody a s pěti lžícemi soli.

Mastné skvrny na oblečení můžete odstranit pomocí škrobové moučky, mouky nebo dětského pudru. Mastné místo zasypte a nechte minimálně 12 hodin působit. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Podobné účinky jako jedlá soda má i prášek do pečiva. Oproti jedlé sodě je však více agresivní.

Opětovné rozzáření zašedlé bílé pomocí citronové šťávy

Šťávu z citronu si jistě zamilujete pro její bělicí účinky a svěží vůni. Rozzáří bílé prádlo a zbaví vás mnohdy špatně odstranitelných fleků. Fleky od borůvek, třešní či jahod už pro vás nebudou pohromou. Zašpiněné místo na oblečení stačí pokapat pár kapkami citronové šťávy, nechat chvíli působit a poté přeprat ve studené vodě. Stejný postup můžete praktikovat i na skvrny od červeného vína, pomerančového džusu nebo dokonce na skvrny od inkoustu.

Namočte ručníky před praním v pračce do teplé vody s octem. Po jejich vyndání z pračky budete překvapeni, jak jemné mohou být. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na bílé a červené víno použijte sůl

Špatně odstranitelných skvrn vás také může zbavit obyčejná kuchyňská sůl. Poradí si se skvrnami od ovoce, kečupu, rajské či krve. Zasypat solí můžete i fleky od bílého nebo červeného vína. Textil pak následně vyperte v minerální vodě. Nečistota se snáze uvolní!