Jste zde

Jak utéct na zahradě před vedrem? Schovejte se do stanu!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Léto se do toho konečně pořádně opřelo, jsou tady tropy. Pokud máte dům se zahradou, asi budete trávit velkou část volného času venku. Neúnavnou palbu slunečních paprsků je ale našinec většinou schopen snést jen po omezenou dobu. Kam se před nimi ukrýt?

7. 7. 2015

Svědomitým ochráncem může být v těchto parných dnech třeba vzrostlý ořech. Ledový nápoj skvěle chutná i v konejšivém stínu markýzy. Dřevěný altán propůjčí vaší zahradě nádech zámeckého parku. Jenže…

Možná máte místo letitého mohutného ořechu nedávno zasazenou třešeň. Možná se vám nechce narychlo montovat markýzu. A možná je pro vás zahradní altán moc nákladná a invazivní záležitost. Potom si pořiďte párty stan neboli plátěný altán. Jeho pořízení vás finančně nezruinuje a navíc ho lze snadno rozebrat a přemístit.

Začněte velikostí

Nenechte se mýlit, zahradní stany nejsou určeny výlučně pro pořádání velkolepých garden party. Poslouží stejně dobře rozjařené skupince vašich přátel i vaší rodině při nedělním obědě.

Pořiďte si na zahradu stan, který vás ochrání před rozmary počasí.Zdroj: www.srovname.cz

Existuje hned několik rozměrů zahradních stanů a altánů. Půdorys těch nejmenších se pohybuje okolo hranice 3x3 metry. Do takového stanu se vejde malý stolek, u kterého se pohodlně rozesadí i čtyři dospělé osoby. Je tedy vhodný spíše pro menší rodinné dýchánky.

Větší stan o rozměrech 3x6 metru pojme 8 až 16 osob, což už stačí na příjemnou narozeninovou oslavu. Počítejte ale s tím, že nějaké místo zabere i zahradní nábytek.

Pokud plánujete početnější akci, bude se vám logicky hodit větší stan, třeba i o velikosti  6x12 metrů. Předem si ale projděte zahradu a pečlivě změřte místo, kam ho hodláte postavit. Abyste pak nezjistili, že se potřebujete probourat k sousedům.

Pokud je vám naopak i tenhle rozměr malý, vždycky můžete spojit dva, nebo více stanů dohromady a vytvořit si na zahradě soukromý plátěný palác.

Vytvořte si na zahradě perfektní místo pro relax - s knížkou, s přáteli, s dobrým jídlem a pitím.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kamarád do deště?

Má vás stan ochránit nejen před sluncem, ale i před případným letním deštěm, nebo větrem? Pak dbejte na to, aby byl vyroben z kvalitního materiálu. Rozpoznáte to především na základě ceny a množství PVC ve tkanině.Levné stany mají tkaninu s nízkou gramáží a proto jsou vhodné spíše jen pro ochranu před slunečními paprsky.

Pokud je vám zapotřebí odolnějšího přístřešku, hledejte takový, jehož obsah PVC je minimálně 250-300 gramů ve čtverečním metru.

Pár dalších věcí k přemýšlení

Zvažte, jestli chcete spíš stan otevřený, nebo s bočnicemi. Existují i stany, které kombinují obě varianty a jejichž bočnice se dají odepnout. Jsou tedy velmi univerzální. Je také dobré si ujasnit, jak často hodláte stan skládat a přenášet. Pokud se usnesete, že často, chtějte nůžkovou konstrukci. Je sice dražší, ale lehčí a snadněji se skládá.

Uspořádejte na zahradě slavnost pro vaše přátele a rodinu. Před rozmary počasí vás ochrání párty stan.Zdroj: www.srovname.cz

Klasická konstrukce bude naopak znamenat menší zásah do vašeho rozpočtu, instalace se ale může protáhnout na několik desítek minut. Je tedy vhodná pro ty z vás, kteří mají v plánu stan na zahradě postavit na jedno místo a ideálně s ním až do podzimu nehýbat.

K dostání je i nejrůznější příslušenství. Něco se vám bude hodit méně, něco více. Určitě se ale vážně zamyslete nad nákupem moskytiéry, ta je při vlahých letních večerech požehnáním.