Jste zde

Patchwork: Dejte šanci starým látkám a vytvořte z nich designový kousek

příprava patchworku Zdroj: Bigstockphoto
Možná jste o něm nikdy neslyšeli. A možná už jste něco zaznamenali, ale stejně nevíte, co si pod pojmem patchwork blíž představit. Podívejte se na tuhle specifickou textilní techniku s námi a pak si třeba zkuste vytvořit originální dílo!

20. 2. 2022

Jak už jsme naznačili, patchwork je nezaměnitelná textilní technika, která spočívá v sešívání malých a různě barevných kousků látek. Těch, které by jinak už nenašly využití a které vám možná doma „straší“, jen nemáte to srdce se jich zbavit.

Důležitým pravidlem, které se nicméně samozřejmě může porušovat, je to, že by při sešívání měly vznikat geometrické obrazce. Tenhle váš počin pak může sloužit například jako stylový přehoz přes postel.

bigstock-189516856.jpg

smotaná patchwork deka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Patchwork si spojujeme se Spojenými státy, nicméně jeho původ se pojí až s dávnou Čínou.

Znali ho dávno v Číně, milovali ho v Anglii

Kdybyste pátrali po prvním patchwork výtvoru, dopátrali byste se až do Číny, do období 8. nebo 9. století. Z té doby se našlo buddhistické obřadní roucho sešité z hedvábných látek. My si ale patchwork spojujeme hlavně se 17. stoletím v Anglii, kde se dočkal fantastické obliby u všech vrstev obyvatel – šlo sice o využití starých zbytků látek, ale techniku a její výsledky si zamilovali i majetnější a chtěli mít výtvory doma. Nejčastěji šlo o přehozy a závěsy.

Ženy amerických osadníků pak z vlasti „přivezly“ patchwork až na americkou půdu. Tady pak často docházelo k sešívání stejně velkých bloků, které dohromady utvořily třeba deku. Práce s takhle sjednocenými částmi byla jednodušší a ženy si ji oblíbily natolik, že se dokonce scházely na patchworkových dýcháncích a vyměňovaly si mezi sebou látky

bigstock-cozy-homely-background-with-wo-438653396.jpg

quilt
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor, že existuje rozdíl mezi výrazy patchwork a quilt.

Patchwork, nebo quilt?

Viděli jste už třeba deku, která patchworkovému výtvoru odpovídala, ale nešlo jen o jednu vrstvu látky? Pak to byl quilt. Ten vzniká nejen z vrstvy sešitých látek, ale i z rouna nebo jiné „vycpávky“ a druhé vrstvy látky. Světlo světa tak může spatřit hezká a stylová přikrývka.

Inspirace na DIY činnost, které okamžitě propadnete

Říká se, že jakmile jednou zkusíte patchwork, budete mít problém s ním přestat. A co je k tomu tedy potřeba? 

  • řezací kolečko na látku, ideálně o průměru 4,5 centimetru
  • podložka na řezání látek s rozměry aspoň 60 krát 45 centimetrů
  • patchworkové pravítko
  • speciálně prohnuté špendlíky
  • značkovače látky
  • šablony

A samozřejmě látky, bez nich se nehnete. Můžete si nejdřív patchwork vyzkoušet s těmi, které najdete doma, ale pokud budete chtít, aby vaše dílo vypadalo reprezentativně, sežeňte si 100% bavlněné látky určené přímo pro tuhle techniku.

Když si budete chtít vytvořit quilt, upotřebíte taky látku na druhou vrstvu. Ta ale může být i jednobarevná a celistvá. A nakonec si budete muset obstarat vatelín na výplň. Doporučujeme ale začít malými kousky, ať máte nejdřív šanci zjistit, jestli vás to vůbec bude bavit. 

Tipy od zkušených, které se budou hodit

U patchworku platí několik pravidel, kterých je radno se držet. Například dávat přednost menším a drobnějším vzorům před těmi většími nebo znát aspoň některé hojně používané vzory, jako jsou Kontrasty, Vějíře, Koš, Dvojitý devítiblok a další. Pak už vám to půjde (skoro) samo! 

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Patchwork
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Quilt
  • https://www.ireceptar.cz/hobby/patchwork-hobby-siti-zdatne-svadlenky-vzor-quilt-20200229.html

Související články