Jste zde

Jak se neprat s výběrem pračky? Poradíme vám

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vybrat správnou pračku není jen tak. Jde tu o mnohem víc, než jen o to, aby dobře prala. Musíte zvážit její typ a samozřejmě velikost. Rozhodovat se budete i podle rozpočtu. K tomu ještě přihoďme různé speciální funkce a je na světě pěkný guláš.

5. 3. 2016

Jak se rozhodovat s čistou hlavou? Čtete. 

Když máte málo místa

Pračka normálních rozměrů může být zhruba 57 až 76 cm široká. Začněte tedy tím, že si připravíte metr. Pečlivě si zapište nejen rozměry vašeho pracího koutku, ale zároveň si ověřte, že pračka projde dveřmi, chodbou a tak dále. Přemýšlejte i o dalších věcech, třeba o tom, zda dvířka pračky nebudou při každém otvírání narážet do zdi. V tom případě by se vám hodila pračka s horním plněním.

Vybrat pračku není legrace. Na trhu jsou desítky modelů.Zdroj: www.usetreno.cz

Když bydlíte v panelovém domě

Jestliže bydlíte v paneláku, jistě dobře víte, že i stěny mají uši. Dokonce i v některých moderních činžácích se stěnami ze sádrokartonu sousedy slyšíte víc, než byste chtěli. A oni slyší vás. Proto se poohlédněte pro pračce s tichým chodem, která tlumí hluk i vibrace během ždímání. 

Zároveň zvažte, jak moc bude vaše pračka na očích. Pokud jí hodláte postavit do koupelny, kam si většina návštěv přijde alespoň umýt ruce, dejte si záležet i na jejím designu a pokud možno ji slaďte se zbytkem interiéru.  

Když máte hodně prádla

Máte-li velikou rodinu, bude pro vás nejdůležitější objem bubnu. Největší kapacitu mají pračky s předním plněním. Poohlédněte se také po přístroji se snadným programováním, aby si vaše starší děti mohly vyprat samy. Doporučujeme popřemýšlet i o podstavci. Věčné hrbení u pračky není žádný med.

Když nechcete moc utratit

Malý rozpočet nemusí nutně znamenat malý výkon. Pravděpodobně se ale budete muset vzdát pár funkcí. Ušetřit můžete dokonce i na barvě. Za bílou pračku utratíte podstatně méně (v řádu tisícovek), než za designový barevný model. Dejte také pozor, aby ta nejlevnější pračka, která je k sehnání, neměla třikrát větší spotřebu, než ta o tisícovku dražší. To by se vám v dlouhodobém časovém horizontu šeredně nevyplatilo. 

Věděli jste, že pračky s horním plněním mají horší výsledky při odstraňování skvrn.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Když chcete šetřit vodu a energii

Pračky s předním plněním spotřebují méně vody, než pračky s plněním shora, které se musí celé naplnit zvlášť pro praní a zvlášť pro máchání. Poohlédněte se po modelu Energy Star, který má o 20 % až 30 % nižší spotřebu, než modely bez tohoto označení. Orientujte se také podle energetických štítků, které vám pomohou porovnat jednotlivé modely na základě energetické náročnosti. Mějte ale na paměti, že vaše finální náklady se budou odvíjet i od četnosti praní a ceny energií ve vašem bydlišti. 

Když bojujete se zaschlými skvrnami 

Testy ukázaly, že pračky s předním plněním mají lepší výsledky co do boje se skvrnami, než pračky s horním plněním. Hledejte model se speciálním programem pro odstraňování skvrn (například některé dražší modely značky Miele), nebo takový, který má funkci předpírky, či páry.

Když vám jde hlavně o šetrnou péči o oblečení

Některé modely mají speciální funkce pro čištění konkrétních materiálů. Můžete si zvolit program pro praní denimu, ručníků, přikrývek a tak dále. Funkce parního čištění usnadňuje odstranění skvrn na jemných materiálech a nastavitelná rychlost ždímání zamezí jejich poškození. Zajímavý je také program pro odstranění bakterií.