Jste zde

Jak vybrat barvu koberce snadno a rychle?

Zdroj: bigstockphoto.com
Správná volba barvy koberce je pro útulnost a celkovou atmosféru vašeho domova důležitá. Když sáhnete vedle, budete s touto chybou pravděpodobně žít dost dlouho. Nový koberec totiž není levná záležitost.

13. 2. 2016

Jak ho vybrat, aby korespondoval s vaším vkusem i zařízením v bytě, či domě?

I barvy podlahových krytin podléhají módě. V současné době můžeme považovat za zastaralé chladně zlaté a zelené odstíny. I stříbrná a šedá barva ztrácí na popularitě. Nyní jsou v kurzu podstatně teplejší tóny. Nicméně zlaté a zelené se tak úplně vzdát nemusíte, stačí, když budou působit hřejivě.

Velmi oblíbené jsou zemité, naturální barvy, dále pak světle modrá, neutrální odstíny kamene, růžový křemen, khaki a semišové tóny. Bát se nemusíte ani béžové, ačkoli ji mnoho designerů považuje za fádní. Jejím velkým přínosem je flexibilita – hodí se téměř ke všemu. A tak i nadále zůstane častou volbou bez ohledu na módní trendy.

Koberec může být dominantní částí místnosti, nebo naopak jen nenápadným doplňkem.Zdroj: www.srovname.cz

Při výběru barvy koberce existuje hned několik faktorů, které je třeba zvážit. Naštěstí nabízená barevná škála je opravdu pestrá, a to téměř ve všech cenových relacích. Nemusíte se tedy bát, že byste nenašli koberec vhodný pro váš byt i rozpočet. Rozhodně ale pamatujte na to, že vaše rozhodnutí doslova položí základy pro celkový design jednotlivých pokojů.

Následující tipy by vám mohly výběr usnadnit:

Jaký je u vás doma provoz?

Čím více se bude po vašem koberci štrádovat, tím rychleji se zašpiní. To není žádná novinka. Světlejší koberce mohou být paradoxně zpracovány tak, aby lépe odolaly skvrnám, to je ale případ těch nákladnějších. Levnější kousky budou stále k opotřebení náchylnější než tmavé typy.

Máte-li doma zvířata, nebo vlastníte zahradu (nedej bože obojí), na svém koberci to zaručeně poznáte. Nejvíc zabrat dostanou předsíně, chodby a veškeré další víceúčelové prostory. Proto do nich dejte spíš tmavý kusový koberec (pokud vůbec nějaký). Do kuchyně je koberec úplně nevhodný.

Využití prostoru

Chcete, aby váš koberec rozsvítil jinak temnější místnost? Červená barva je ideální pro tmavší obývací pokoje a chodby. Kromě toho, že je rozzáří, hůř se na ni chytá špína. U pokojů často zalitých sluncem zase budete muset vzít v úvahu blednutí barvy, což je vždy více patrné u tmavších tónů.

Kusový koberec, nebo koberec ode zdi ke zdi? Volba je na vás!Zdroj: www.srovname.cz

Sladěno s vaší osobností

Řekněme, že vybíráte koberec do obývacího pokoje. Má jeho barva odpovídat vašemu naturelu? No, rozhodně to není na škodu. Klidnější povahy dávají přednost teplým barvám a zemitým tónům. Aktivnější lidé, orientovaní na detail, si naopak vyberou modrý, černý, bílý, šedý, stříbrný, nebo zlatý koberec. Záleží jen na vás, po kterém typu se budete procházet raději.

Sladěno s designem

Kromě vašich osobních preferencí by v rozhodovacím procesu měl hrát roli i celkový design vybavení vašeho bytu. A to zásadní. Koberec s ním může být v symbióze, nebo fungovat jako solitér. Každý pokoj potřebuje dominantu a výrazný koberec se jí velmi snadno může stát. A nebo v této roli naopak podpořit jinou část interiéru, třeba výmalbu, nebo kus nábytku. Rozhodně nechcete, aby váš koberec s něčím soupeřil. Celkový vzhled místnosti by pak byl dosti matoucí.

Pokud všechno ostatní selže

Vyberte béžovou. Bez problémů se hodí k bílým stěnám, funguje ale i s jinými barvami. Tmavě béžový metrážový koberec zamaskuje veškeré aktivity domácího zvířectva a celkově v chodu domácnosti bravurně obstojí. S béžovou se vážně nespletete.