Jste zde

Čtyři chyby při zařizování ložnice, které vám ničí spánek

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Spánkem strávíte až třetinu svého života. Aby byl opravdu kvalitní a vy se vyspali do růžova, nezávisí jen na vaší matraci. Stejně důležitou roli hraje i prostředí, ve kterém usínáte. Které chyby při zařizování ložnice vás okrádají o drahocenný spánek?

21. 2. 2016

Tady jsou čtyři nejčastější chyby, které vás okrádají o spánek.

Místo ložnice máte skladiště

Protože v ložnici většinu času prospíte, při zařizování je lehké místo vašeho odpočinku přeplnit úložnými prostory. Jenže klid se ve stísněných prostorech hledá těžko, proto se vám večer možná často špatně usíná. 

Aby se vám dobře spalo, měla by být vaše relaxační zóna čistá a útulná. Pro snadnou manipulaci se vyplatí vyhradit si kolem postele minimálně 60 až 70 cm. Zmizet by měly i kufry, krabice a žehlicí prkna, kvůli kterým ložnice připomíná spíš přeplněné skladiště.

Důležité jsou i barvy: Pozor na barvy v ložnici, některé vám nedají spát

Ložnice by neměla být skladištěm. Pak se vám v ní bude špatně spát.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Podobně zvažte umístění pracovny přímo ve vaší ložnici. Výhled na stohy papíru a přeplněné šanony nedá spát nejen workoholikům. V ložnici se skutečně uvolníte a pustíte práci z hlavy, pokud pracovnu odděluje šatní skříň nebo přepážka. 

TIP: Ty nejhezčí ložnice v České republice najdete na Favi.cz. Se zařizováním té vaší pomůže největší on-line katalog nábytku a dekorací.

Sníte příliš při zemi

Při výběru toho pravého lůžka nezávisí tolik na jeho typu, jako na vašich preferencích a dispozicích vaší ložnice. Manželská postel je oproti samostatným méně variabilní a hůře se stěhuje. Naopak má ale lépe řešené úložné prostory, zvlášť pokud do vašeho lůžka chcete schovat rozměrnější předměty.

Ložnice je místem odpočinku. Myslete na to při vytváření pracovního koutu. Ten by měl být od postele oddělený.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na čem ovšem záleží, je výška postele. Ložní plocha by měla být co nejvýše nad zemí. Zlepší se vzduch, který v noci vdechujete, a tak i kvalita vašeho spánku.

Spíte na špatné matraci

Zatímco jedni se rádi zaboří do měkké matrace, jiní by si jinde než na tvrdém nikdy neustlali. Ani jedna možnost není špatně. Výběr matrace se odvíjí zcela od vašich preferencí, na jednu věc je ale třeba dát si pozor.

Ať už je tvrdost matrace jakákoliv, vyhněte se čistě pružinové matraci. Pružiny nevytváří jednolitý odpor na vaše tělo, které tak nerelaxuje rovnoměrně. Tělu se naopak dokonale přizpůsobí matrace se speciálními anatomickými zónami. Kupříkladu matrace s vyztužením bederní oblasti zajistí, že se do ní při sezení nebudete bořit.

Jakou máte matraci? Právě na její kvalitě totiž závisí kvalita vašeho spánku.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Spánek vám kazí špatná přikrývka

Nezáleží pouze na tom, na čem ležíte. Pro zdravý spánek je stejně důležité, čím se přikryjete. Textil do ložnice přímo určuje, jak se v noci budete cítit pohodlně. Klasika z husího peří sice krásně hřeje, moderní přikrývky s dutým vláknem se ale lépe udržují a navíc v noci zajišťují optimální teplotu pro spánek.

Samotné povlečení by mělo být z příjemného materiálu, který nekouše, příliš nehřeje a má dobré savé vlastnosti. Výborně pohlcuje vlhkost bavlněný satén, který navíc v zimě hřeje a v létě příjemně chladí.