Jste zde

Jak se nám samy vypěstovaly bylinky aneb redakční test chytré kuchyňské zahrádky

Zdroj: Jan Švestka
Máme v redakci tři dámy s pozitivním vztahem ke květinám a jednoho pána, který přivřel kaktus v okně, bazalku nechal stát na topení a usušil ji a venku omylem vyplel petržel a plevel udržoval. Logicky se testu ujal on.

19. 2. 2016

Když se rozhodovalo, kdo se ujme testu chytré kuchyňské zahrádky, volba byla jasná. Dokázala si zahrádka poradit s opravdovým pěstitelským střevem?

Podle všech návodů se to zdálo být velmi lehké, ale znám svoje „umění“, a tak jsem se trochu obával. Pročetl jsem si všechny návody a zkušenosti zahraničních pěstitelů na diskusních fórech a zjistil, že to s kuchyňskou zahrádkou Plantui6 má jít jako po másle. A ono to tak skutečně šlo.

Voda by měla být vlažná a tady jsem tušil první potíže – teplotu jsem jen odhadoval a obával se, že jsem do nádržky napustil možná až příliš studenou. Do toho kolegové zkoušeli, k čemu je ten lákavě svítící knoflík na vrcholu zahrádky a omylem přenastavili noční režim (toho si naštěstí všimnete – diody nesvítí – a lehce to napravíte). Říkal jsem si, že rostliny v redakci asi nepřežijí. Přežily, a to doslova bez ztráty kytičky!


Po vybalení vypadala zahrádka sympaticky.Zdroj: Jan Švestka  


Takhle se sází.Zdroj: Jan Švestka  

Na začátku jsou osvětlovací diody těsně nad spodní částí – pro rostlinky svítí příjemné narůžovělé světlo.Zdroj: Jan Švestka

Poznámka: Rostlinkám se velmi dobře daří, pokud je máte v místnosti s teplotou přes 20°C. V naší kanceláři přes noc a přes víkend nikdo není, netopí se, a tak přes zimu teplota klesala v těchto obdobích na 16 – 17°C. Nic se nestalo, jen vše rostlo o něco málo pomaleji – jednotlivé fáze vývinu se o pár dnů zpožďovaly proti normálu.

Chytrá kuchyňská zahrádka od smartherbs.cz totiž funguje vážně úplně samostatně. Na začátku napustíte do nádrže 3 litry vlažné vody se 3 lžičkami živin dodávaných s rostlinkami, nastavíte noční režim, kdy rostliny odpočívají (stisknete nastavovací tlačítko v dobu, kterou považujete za ideální a stroj si ji pamatuje do té doby, dokud ji nepřenastavíte, výpadky elektřiny nevadí). A pak jde vážně všechno samo.

Pár dnů jste nervózní, že se nic neděje, ale pak vyrazí na povrch první lístky a vy se tetelíte blahem. Další týdny chodíte kolem a radujete se s každého centimetru, o nějž bylinky povyrostou. Nikde žádný nepořádek, vše je pěkně čisté a kryté v designově pěkně vyvedené nádobě. I zarytý antikvětinář jako já propadl nadšení a věšel své úspěchy na Facebook. Selfíčko s koriandrem byl hit!

Přečtěte si další články o tomto tématu:
•    Jak vypěstovat bylinky bez hlíny? Domácí zahrádka jednoduše a bez nepořádku
•    Kuchyňská zahrádka: Sama pěstuje, sama se hlásí o vodu a získala i ocenění za design
•    Vypěstujte si v kuchyni nejen bazalku, ale i hořčici, čínské zelí a jedlé květy

Bylinková miminka.Zdroj: Jan Švestka

Žádná hlína – vše roste z kapslí z přírodního materiálu zasazených do čistého bílého „talíře“.Zdroj: redakce


To bylo radosti, když vykvetly violky.Zdroj: redakce Když už padla zmínka o koriandru – ten rostl nejrychleji, ale jen o fous rychleji než bazalka. Nejdéle to trvalo violkám, ale ty se zase hodně rozkošatěly. Vůně bylinek byla hodně příjemná a opomenout nemohu ani významný socializační efekt. U kuchyňské zahrádky se zastavoval každý, kdo šel kolem, ptal se, co to je, co z toho vyroste, jak pěstovat atd. Buďte si jisti, že když k vám přijde návštěva, budete mít téma na dlouhý hovor, máme to vyzkoušené.

Jak test probíhal:
- 7. den po zasazení kapslí s bylinkami do chytré zahrádky a spuštění byly vidět první lístky bazalky
- 11. den přidáváme první výškový nástavec – na povrchu už se objevily lístky všech šesti bylin
- 12. den si voníme ke koriandru, který roste nejrychleji – to bude dobrota!
- rostliny jsou opravdu velké a voňavé – klidně by se daly jíst, ale ještě je necháme trochu vyrůst
- po 5 týdnech vykvetla první violka
- v této době také přidáváme druhý výškový nástavec, aby mohly rostliny růst výše
- po 6 týdnech se zahrádka přihlásila o doplnění vody
- ve stejnou dobu jako doplnění vody a živin už také byly lístky i květy pěkně velké a chutné
- po 7 týdnech přišla sklizeň – nejvyšší rostliny se dotýkaly vrchního talíře při použití obou výškových nástavců

Na závěr musím shrnout, jak vlastně test dopadl. Naprosto parádně. Vše vyústilo v příjemné setkání s kolegy, na němž hrály prim chlebíčky s tvarohovo-mrkvovou pomazánkou s koriandrem, rajčaty s bazalkou a dalšími jídly ozdobenými květy a lístky violek. Pro rychlé a originální dochucení jídla pro návštěvu je kuchyňská zahrádka Plantui6, kterou v České republice pořídíte na stránkách smartherbs.cz, nedocenitelná. Mít bylinky v bytě se prostě hodí. Šlo o čisté, bezstarostné pěstování. Pokud chtěly bylinky vodu, zahrádka se rozblikala. Že to přijde, to se dalo poznat již o něco dříve, protože jinak téměř nehlučné samozalévání probíhalo při nízké hladině vody o něco málo hlasitěji. Jednoznačně palec nahoru!

V kanceláři zahrádka poslouží i jako stylová lampička :-)Zdroj: redakce

Vzadu koriandry a bazalky, v přední řadě violky.Zdroj: Jan Švestka

Čokoláda s brusinkami ozdobená lístky a květy violek. Nezbylo nic.Zdroj: Jan Švestka