Jste zde

Bylinkový seriál: Pěstujte doma bylinky. Chutnají i léčí!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pěstování bylinek není časově náročné a úroda vám bude dělat radost – před očima budete mít dennodenně výsledky své poctivé a jemné práce. Jejich zeleň vizuálně osvěží vaše bydlení, můžete s nimi vylepšit pokrmy a ještě prospějí vašemu zdraví.

25. 4. 2016

Neumíte si představit, že byste si v polovině ledna ozdobili rajčátka a mozzarellu čerstvými lístky bazalky? Nebo že byste si v červenci bez jakéhokoli shánění natrhali mátu do osvěžujícího letního drinku? Je to možné a je to jednodušší, než si nejspíš myslíte. 

Jděte na pěstování bylinek chytře: Jak se nám samy vypěstovaly bylinky aneb redakční test chytré kuchyňské zahrádky

Proč pěstovat bylinky doma?

Čerstvé bylinky jsou k nezaplacení v kuchyni, při přípravě jídla můžete servírované dobroty krásně ozdobit. Také do bytů vnášejí zeleň a život, takže si jejich pěstováním vytvoříte i krásný živý doplněk – nemusíte pěstovat v nevzhledných kelímcích nebo obouchaných květináčcích, pusťte se do toho v plné parádě a zvolte hezčí dekoraci.

A nakonec bylinky prospějí i vašemu zdraví. Mít je doma stále čerstvé se vyplatí. 

Provoňte si byt čerstvými nebo nasušenými bylinkami.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Které bylinky si vybrat? 

Doma se dá pěstovat nepřeberné množství bylinek, ale k těm nejoblíbenějším patří bazalka, petrželka, máta, dobromysl, majoránka, šalvěj nebo meduňka. Právě na ně se můžete v našem seriálu těšit. Každá z bylinek má specifické aroma, chutě a účinky. Pěstovat je můžete v libovolném množství a zasadit si můžete všechny, po nichž zatoužíte. 

Vyhněte se nejčastějším chybám při pěstování

Nenechte přírodu, aby vaši práci zhatila, když už vás v počátku podpoří. Jakmile semínka vysejete, přijde období péče, která sice není náročná, ale něco byste o ní vědět měli. 

  • Bylinkám dopřejte světlé a teplé místo, jinak z nich jednoduše nic mít nebudete. 
  • Zalévejte, ale nepřelévejte. Bylinky vodu potřebují, některé více, některé méně. V našem seriálu se dozvíte, co konkrétní rostlinky vyžadují.
  • Nesázejte semínka příliš hustě vedle sebe. Bylinky potřebují svůj prostor a dostatek půdy, z níž budou čerpat živiny.
  • Nepěstujte nad radiátorem nebo na kuchyňské lince. Na těchto místech je pro ně příliš teplo, tedy pokud topíte a vaříte.

Bylinky jsou sice krásnou ozdobou kuchyňské linky, ale pozor na to, že jim tato "poloha" příliš nesvědčí.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vypěstujte si radost, krásu i zdraví

Každá vypěstovaná bylinka, kterou budete moci sklidit, vám jistě udělá radost. Přece jen jste do jejího života vložili nějaké úsilí a ona vám to oplatí. Poslouží vám jako ozdoba vašeho bydlení, použít ji můžete i při vaření a zdobení jídel nebo můžete jejích léčivých účinků využít jinými způsoby (například ji aplikovat v podobě výluhu).

Kdo nevyzkouší, neuvěří, jak krásné domácí pěstování je!

Pokud nemáte v čem bylinky pěstovat, doporučujeme pořídit samozavlažovací květináče: