Jste zde

Jak připravit zahradu na jaro? Správným postupem si ušetříte čas i práci

zahradnice na zahradě Zdroj: Shutterstock
Jste hrdými majiteli zahrady a nechcete ji nechat napospas vlastnímu životu, ale přitom úplně nevíte, jak všechny činnosti zkoordinovat? Poradíme vám, jak zahradu správně připravit na jaro, aby vám dělala radost až do zimy.

6. 3. 2023

Když chcete mít zahradu krásnou i funkční (abyste mohli sklízet plody svého snažení), stojí to trochu té práce. Když si ji ale správně zorganizujete, není to zas taková dřina. Jak tedy na to?

Nejdřív úklid a opravy rozbitého

Nemůžete se pustit do péče o trávník, když nemáte sesbíraný „odpad“, jako je listí, které jste na podzim možná nestihli shrabat, nebo větvičky, které opadaly ze stromů. Když už budete v uklízecím módu, plynule přejděte na záhonky a zbavte je plevele. 

Pak jsou na řadě opravy – zbavte se všeho, co dosloužilo, nebo to opravte. Na mysli máme zahradní nábytek nebo nejrůznější nádoby, třeba květináče. Pak můžete začít opravovat zahradní domek nebo cestičky. Pokud k tomu potřebujete betonovat, počkejte s tím až na květen. Mráz by z vaší práce totiž nejspíš udělal zbytečnou.

shutterstock_628066433.jpg

jarní sázení záhonků
Zdroj: 
Shutterstock
Než se pustíte do pěstování, opravte to staré a použité.

Čas na zahradní jezírko

Jestli se vaše zahrada pyšní i jezírkem, pusťte se do jeho oživení. Pokud v něm ale máte rybky, dejte se do toho až tehdy, když má voda v jezírku víc než 12 °C, aby vám vyhládlé po zimním spánku nevyhynuly, protože by nedokázaly strávit potravu.

Zbavte jezírko a jeho okolí nepořádku, rozlučte se s vyschlou trávou nebo rákosím, v dubnu se pak můžete postarat o lekníny a „přesadit“ je do mělčí vody. Rostliny, které vám mají letos dělat radost poprvé, sázejte podle jejich druhu, aby na ně nebylo ani brzy, ani pozdě.

shutterstock_1713528997.jpg

sazeničky
Zdroj: 
Shutterstock
Před vysázením sazeniček záhony prohnojte a opečujte.

Trávník, který vás bude těšit, potřebuje spoustu péče

Pokud už máte s péčí o trávník zkušenosti, nepřekvapí vás to. Jestli se do toho pouštíte poprvé, možná vás opravdu zaskočí, co všechno je potřeba udělat, aby byl trávník od jara do zimy pastvou pro oči. Jak začít?

  • Koste a zalévejte trávník, až bude plocha vyschlá aspoň do hloubky 10 cm.
  • Jakmile sleze sníh, zkontrolujte, jestli trávník nenapadla některá z chorob (plíseň, hniloba a další).
  • Bude-li na některých místech tráva řidší a zároveň nezjistíte žádnou chorobu, místo dokonale vytrhejte a vysejte novou trávu.
  • Trávník, který vás těší už aspoň tři roky, projeďte vertikutátorem – ten ho proseká a provzdušní (ideální je to v dubnu, kdy je teplota 8 °C aspoň po dobu 3 týdnů).
  • První hnojení (hnojivem s dusíkem) se sice datuje už do února, ale pokud jste ho ještě neudělali, nezoufejte a napravte to; během března pak hnojte ještě jednou, tentokrát hnojivem s draslíkem, hořčíkem, železem, manganem a fosforem.
  • Pokud budete vysévat trávník na větší plochu, počkejte s tím na duben, až bude teplota stabilně mezi 7 a 15 °C (a taky se řiďte informacemi na obalu podle druhu semen).

Jak připravit záhony na co nejlepší úrodu

Stihli jste kypření a prohnojení záhonů už na podzim? Pak vás na jaře nečeká skoro žádná práce. I tak je to ale trošku složitější.

  • Měli jste záhony během zimy pokryté mulčem nebo vsázíte na zelené hnojení? Pak použitý materiál zapracujte 10–20 cm do půdy. Stačí k tomu motyka. 
  • V horším stavu na vás čeká zemina, která byla v zimě odkrytá. Odstraňte plevel, půdu propracujte rýčem a dodejte jí živiny.
  • Jako hnojivo můžete univerzálně využít vyzrálý zahradní kompost. Stačí ho nasypat na zrytý záhon nebo zapracujte do hloubky 10 cm.
  • Tam, kde se chystáte pěstovat špenát, ředkvičky, salát, cibuloviny nebo luštěniny, nepoužívejte chlévský hnůj. Nejde to k sobě. Zvolte kompost nebo průmyslové hnojivo.
  • Do konce března založte nové záhony a můžete se pustit i do opravy těch starých.

Věčná otázky rytí záhonů. Ano, nebo ne?

Rytí může půdě prospět, ale zároveň jí ublížit. Jednoduché a jednoznačné to opravdu není. Rytím sice půdu pěkně zkypříte, ale můžete snížit míru její úrodnosti, protože na povrch vykopete i neúrodnou část.

Na řadě je skleník

Máte-li na zahradě skleník, rozhodně ho nezapomeňte zkontrolovat, aby vám po celou dobu, kdy ho budete potřebovat, vydržel v dobrém stavu. Omrkněte sklo i konstrukci na stěnách i střeše. Zbavte půdu plevele a doplňte jí živiny pořádným hnojením.

Můžeme začít s výsevem a výsadbou

Jakmile se vám povede obhospodařit trávník, skleník a záhony, můžete se pustit do výsevu předplodin a raných jarních plodin, jako je cibule, česnek nebo hrách. Pak přijde čas i na výsadbu nových dřevin a keřů a taky na pravidelné prořezání ovocných stromů, aby to při sklizni stálo za to.

Použité zdroje:

  • https://www.veselebydleni.cz/magazin/priprava-zahrady-na-jaro
  • https://www.mountfield.cz/magazin/priprava-zahrady-na-jaro
  • https://www.drevostavitel.cz/clanek/pripravte-zahradu-na-jaro-v-sesti-krocich