Jste zde

(Ne)bezpečná zahrada: Pozor i na mělké bazénky, trampolínu nebo "květiny na lektvary"

dítě na kraji bazénu Zdroj: Shutterstock
Myslíte si, že je vaše zahrada bezpečným místem pro vaše děti? Pak jste na omylu! Prozradíme vám, kde všude číhá nebezpečí, a poradíme vám, jak minimalizovat riziko úrazů a možných katastrof.

24. 7. 2022

Abyste později nelitovali vteřiny nepozornosti, máme pro vás praktické tipy, jak úrazům a zahradním katastrofám předcházet

Zabezpečte VŠECHNY vodní plochy

Věděli jste, že utonutí je druhá nejčastější příčina smrtelného úrazu dětí? A nutně nemusí jít o utonutí v hlubokém bazénu. Nebezpečím pro dítě je i vodní plocha, ve které dosáhne - nafukovací bazének, ale i zahradní jezírko. Rizikové jsou i zdánlivě nevinné barely a staré sudy, do kterých třeba sbíráte dešťovku. Stačí chvilka, jedno hlubší nahnutí a neštěstí může být na světě.

Základní prevencí je naučit dítě základní principy samozáchrany - nepanikařit, položit se na hladinu, roztáhnout ruce a nohy. Pomoci v tomto směru můžou speciální kurzy, ale i hodiny plavání ve školce, případně škole.

shutterstock_1749658952.jpg

odkrytá jímka
Zdroj: 
Shutterstock
Máte-li na své zahradě jímku, zabezpečte ji poklopem se zámkem.

Druhou rovinou je pak zabezpečení samotných vodních ploch, ať už plůtkem nebo pevným zastřešením bazénu

Pozor na otravu

Také si vaše děti na zahradě rádi vaří a tvoří lektvary z nejrůznějších rostlin? Pak buďte na pozoru, neboť ne všechny rostliny jsou zcela bezpečné. Svět flóry ukrývá spoustu rostlin, které mohou při dotyku i konzumaci způsobit vážné zdravotní problémy, a dokonce i smrt.

Mezi jedovaté rostliny patří například skočec obecný, oměj, rulík, pámelník, škumpa, tis červený, lupina, ptačí zob, zimostráz a tolik oblíbený oleandr

Odstranění nebezpečných rostlin je nejlepší prevencí. Pokud se však rostlin nechcete vzdát, je důležité rostliny udržovat mimo dosah dětí, popř. starším dětem vysvětlovat, že se rostlin nesmějí dotýkat, nebo je dokonce i jíst! 

Riziko otravy však nepředstavují pouze rostliny, ale i různá hnojiva, herbicidy, pesticidy a jiné chemikálie, které bývají na zahradě v dosahu dětí a mnohdy i v lahvích od limonád nebo jiných nápojů. Láhve je nutné vždy viditelně označit a uchovávat mimo dosah dětí! 

shutterstock_1457308571.jpg

ležící křovinořez
Zdroj: 
Shutterstock
Dětem zamezte v přístupu k veškerým elektrickým zařízením na vaší zahradě.

Pískoviště chraňte před kočkami, ptáky a hlodavci

Hra na pískovišti patří mezi nejoblíbenější dětskou zábavu. Zejména nekryté pískoviště však může být zdrojem mnoha nemocí, neboť bývá často navštěvováno kočkami a jinými zvířaty, které zde rádi vykonávají svou potřebu. K infekci pak může dojít, když dítě sní znečištěný písek, nebo si špinavýma rukama sáhne na ústa. 

Základem je nechat děti hrát pouze na čistém písku a na pískovišti, které je chráněno plachtou, poklopem nebo speciální sítí, která zvířatům znesnadní přístup. 

Malé děti na trampolínu nepouštějte

Trampolíny jsou hitem posledních let. Tak jak jich však přibývá, tak přímo úměrně roste i počet typických úrazů. Mnoho rodičů totiž považuje trampolínu za tetu na hlídání a děti nechávají na trampolíně bez dozoru. Což je velká chyba! 

shutterstock_32810971.jpg

grilování s rodinou
Zdroj: 
Shutterstock
Gril používejte a skladujte mimo dosah dětí! Popáleniny mohou způsobit doživotní následky. 

Jakmile vaše dítě bude chtít na trampolínu, je nutné mít ho neustále pod dohledem a striktně dodržet pokyny výrobce. Trampolínu mějte vždy umístěnou na rovném povrchu, používejte ochranné sítě a podložky, které kryjí rám i pružiny, a stav trampolíny pravidelně kontrolujte

Alergie na bodnutí včelou, vosou nebo sršněm může způsobit smrt

Bodnutí hmyzem je velmi nepříjemné, ale také nebezpečné. Zvláště, když dojde k bodnutí do krku či do úst. V případě nečekaně silné reakce totiž může jít opravdu o život. A přitom prevence je tak jednoduchá! 

shutterstock_1745423633.jpg

zmije
Zdroj: 
Shutterstock
Na své zahradě pamatujte i na zmiji. Našeho jediného jedovatého hada, který může při uštknutí vážně ohrozit zdraví. 

Sladké nápoje a jídlo, které už nebude jíst, přikryjte poklopem, popř. zavřete víčkem, a na stůl si vyrobte jednoduchý odpuzovač vos z vody, hřebíčku a česneku. Účinnou prevencí jsou však také různé aromatické rostliny, které tomuto bodavému hmyzu příliš nevoní. Například máta, pelyněk nebo tymián citronový. 

Zdroje:

  • https://www.maminka.cz/clanek/10-rad-jak-si-s-detmi-bezpecne-uzit-trampolinu-na-zahrade
  • https://www.vitalia.cz/clanky/trampolina-neni-teta-na-hlidani-zacala-sezona-zlomenin-na-oblibene-detske-atrakci/
  • https://www.denik.cz/z_domova/urazy-deti-utonuti-20220610.html
  • https://www.bety.cz/deti-a-rodina/clanky/4551/Co-vsechno-hrozi-detem-v-lete-Nebezpeci-ciha-i-na-vasi-zahrade
  • https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/clanek/znate-nebezpeci-jez-mohou-cihat-na-zahrade-toto-je-sest-nejvetsich-40401503
  • https://www.magazinzahrada.cz/nebezpeci-cihajici-na-deti-na-zahrade/