Jste zde

I malá zahrada může být velkým královstvím. Prozradíme, jak na to

malá zahrada Zdroj: Bigstockphoto
Vždycky jste si přáli velkou nebo aspoň takovou normální zahradu, ale osud vás zavál někam, kde máte k dispozici jen pár metrů čtverečních? Bez obav, i tady si můžete udělat svou oázu klidu. Máme pro vás užitečné tipy!

23. 7. 2021

Stejně jako u malého bytu, i tady platí, že zkrátka musíte promyslet každý centimetr čtvereční, aby vám výsledek opravdu dělal radost. Nevyhnete se určování priorit, ale nakonec na to určitě „kápnete“.

Chcete mít na zahradě jen posezení a trošku zeleně? Pískoviště pro děti nebo jen plácek, kde bude dovádět váš pes? Případně tu chcete pěstovat ovoce, zeleninu, bylinky? Rozhodnutí může být tím nejtěžším. Pak už to jde (skoro) samo.

Základem jsou zóny

Jakmile budete mít jasno, jak by měla vaše malá zahrada vypadat a co by měla splňovat, pusťte se do plánování zón. Nejdřív si vytyčte tu, jež bude určena pro relaxaci. A neříkejte, že tu nechcete mít aspoň křesílko… Ať už tu bude vážně jen to křesílko, nebo jich bude víc i se stolkem, myslete na to, že je potřeba vizuálně tohle všechno oddělit.

Jak? Ideálně tím, že vytvoříte podlahu, která se bude k exteriéru hodit a zároveň bude lahodit vašemu oku. Může to být venkovní dlažba, kámen nebo cokoli jiného, co ustojí povětrnostní podmínky. Tenhle materiál si taky nechte na později – až si vytvoříte a ohraničíte zóny, můžete ho využít k tvorbě efektních chodníčků.

bigstock-gardening-tools-on-table-and-s-380143165.jpg

sezení na zahradě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Srovnejte si priority. Co na zahrádce opravdu chcete a čeho se dokážete vzdát?

Na zdi se nechce dívat nikdo

Pokud máte k dispozici prostor, který je ohraničený zdí, určitě to chce změnu. Sedět s knížkou v křesílku vedle betonového monstra totiž není nic, co by si člověk extrémně užíval. Začněte sázet stromky, rostliny, keře, které navodí „přírodnější“ dojem. Poslouží i v případě, že máte malou neohraničenou zahrádku – živý plot je maximálně vděčný, pěkný na pohled, poskytuje soukromí a ještě trochu utlumí zvuky z okolí!

Co se nevejde na zem, musí do výšky

Pokud jste někdy vymýšleli, jak zařídit malý byt, určitě jste se dočetli o tom, že je potřeba využívat prostor i ve vertikále. Tak je to i na zahradě. Chcete-li pěstovat drobotinu, jako jsou bylinky, neváhejte je vysadit do výšky (tedy tak, abyste na ně při zalévání dosáhli). Stejně tak můžete zvolit popínavé rostliny, na jejichž plodech si později smlsnete.

bigstock-creative-wood-herb-planter-mad-374737537.jpg

pěstování v paletách
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pěstování do výšky? Na pomoc si můžete vzít třeba palety.

Kam oko nedohlédne

Malá zahrada má svá specifika a stejně tak specificky se na ni musíte dívat. Jakmile si ji rozdělíte na zóny (například odpočinkovou, hrací, pěstovací), zapracujte i na jejich vizuálním oddělení. Všechny zóny byste nikdy neměli vidět na jedno zhlédnutí.

S chodníčky opatrně

Spousta lidí dělá tu chybu, že si už výš avizované chodníčky vytvoří tak, aby to hezky vypadalo. Pak to ale dopadne tak, že vyšlapávají cestičky jinde, tam, kde je to efektivnější. Vyhněte se tomu a ušetříte si práci i starosti.

S malou zahradou vůbec nemusí být potíž. Naopak – aspoň s ní nebudete mít hodiny a hodiny práce. Zařiďte si své malé království a užívejte si ho!

Použité zdroje:

  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/fotoinspirace-male-zahrady-jsou-uchvatne-vite-li-jak-je-zalozit
  • https://living.iprima.cz/zahrada/35-skvelych-napadu-jak-si-zaridit-malou-roztomilou-zahradku
  • https://primainspirace.cz/2020/06/21/trapi-vas-mala-zahradka-21-inspiraci-na-prekrasne-male-zahradaky-ktere-vas-budou-tesit