Jste zde

Jak přežít domácí karanténu: Zkuste rodinné noviny nebo online návštěvu muzea

společné čtení pohádek Zdroj: www.bigstockphoto.com
V době nouzového stavu a dalších opatření nezbytných ke zpomalení šíření pandemie, může být stále těžší vymýšlet činnosti, které nás každý den zabaví. Proto jsme připravili rozmanitý seznam tipů, jak si pobyt doma užít.

9. 4. 2020

Pusťte se do studia

A je úplně jedno, jestli celý život tíhnete k francouzštině nebo se toužíte naučit moderní kaligrafii. Třeba vás zaujme studium znakové řeči nebo se zdokonalíte v oblasti marketingu.

Žádný nápad není špatný a každý je ideální k tomu ho zrealizovat. Konečně máte dostatek času věnovat se tomu, co jste tak dlouho odkládali. Bude vás to navíc nejen bavit, ale i inspirovat!

Pomozte vylepšit Wikipedii

Máte hromadu času a před sebou počítač s připojením k internetu? Výborně! Pak můžete zkusit realizovat další z našich tipů. Největší a nejznámější internetová encyklopedie, kterou může každý upravovat, čeká na vaši pomoc!

Zabavit děti doma je v těchto dnech náročnější než kdy jindy. Zkuste se s nimi pustit třeba do vaření nebo jiných "dospěláckých" činností.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Možná vás zaujme článek o městě, ve kterém žijete, možná informace o tom, jak se žilo ve starověkém Egyptě. Přidejte ruku k dílu a vylepšete nebo přeložte nějaké články z angličtiny do češtiny. Anebo rovnou nějaký nový napište!

Začněte s vydáváním rodinných novin

Že noviny tvoří jen redaktoři? Co vás nemá! Takový rodinný výtisk domácího časopisu nebo novin zvládnete hravě vytvořit sami. Do každého čísla přidejte, co se vám nebo ostatním členům rodiny povedlo a na čem budete pracovat do budoucna.

Nezapomeňte na pozitivní články a přidejte třeba i nějaký ten vtipný a „šokující“ titulek k pobavení. Přidat můžete i vlastnoručně vyrobené kupóny na nákup, úklid pokojíčku nebo třeba mytí nádobí. Uvidíte, že tahle činnost bude bavit nejen vás, ale především vaše děti.

Uspořádejte doma společné sledování oblíbeného filmu. Připravte popcorn, zatemněte a udělejte z toho dětem zážitek.Zdroj: www.bigstockphoto.com

„Běžte“ na online prohlídku muzea

Na aktuální situaci zareagovala také některá muzea a galerie. Na omezenou dobu umožnila online prohlídku svých exponátů a uměleckých děl. Jak to funguje v praxi?

Někde je online prohlídka zdarma a jednoduše se necháte navigovat instrukcemi na stránce daného muzea nebo galerie, jinde musíte zaplatit symbolický poplatek, za který vám bude virtuální prohlídka umožněna. To vše navíc bez všudypřítomných turistů a davů!

Náš tip: Z „tuzemských“ muzeí a galerií si můžete online prohlídnout třeba Národní galerii, Muzeum umění, Židovské muzeum v Praze nebo Muzeum hlavního města Prahy. Vydat se můžete i na zahraniční prohlídku do Britského muzea, pařížského muzea Orsay či Louvre nebo jihokorejského Národního muzea moderního a současného umění.

Kino, divadlo a koncerty přímo v obýváku

Asociace provozovatelů kin si dává za cíl vytvořit z České republiky jedno velké virtuální jednosálové kino se stejným programem. Aktuální program najdete na webu vašeho oblíbeného kina, kde on-line probíhá také prodej lístků.

Na současnou situaci zareagovala také některá divadla, která hrají pro své fanoušky online a to buďto úplně zdarma nebo za jednorázový poplatek. Také spousta umělců pořádá pravidelné online streamy třeba na oblíbené platformě Youtube. Příspěvek za online koncert je v tomhle případě dobrovolný.

Cvičte, čtěte nebo proměňte kuchyni ve školu vaření

Konečně si můžete přečíst svoji oblíbenou knížku, na kterou jste se tak dlouho chystali. Chybí vám cvičení? Na internetu najdete nespočet tutoriálů a sestav, které vám umožní cvičit doma v obýváku s tím, co máte běžně po ruce.

A je úplně jedno, jestli půjde o lahve s vodou nebo třeba židle. Po cvičení vás určitě bude honit mlsná. Tak co takhle proměnit kuchyni ve školu vaření? Zapojí se jak velcí, tak malí a společně připravíte něco báječného!