25. 6. 2022
Pořídili jste si zahradní nábytek z exotických dřev (typicky teak, meranti, eukalyptus nebo durian)? Pak počítejte s tím, že původní barevný odstín dřeva se s časem začne měnit. Čím je nábytek starší a více vystaven venkovnímu prostředí, tím jsou barevné změny nápadnější. Sytá hnědá barva se časem začne proměňovat na stříbrošedou, což nábytku dodá žádoucí patinu.
Pokud o takovou změnu nestojíte, bude potřeba zahradní nábytek čas od času ošetřit. Exotické dřevo stačí obvykle napustit teakovým olejem nebo fermeží smíchanou s terpentýnovým olejem.
V případě, že chcete zašlý vzhled zahradního nábytku obnovit, je na trhu pro renovaci exotického dřeva prostředek na bázi pryskyřice a přírodních olejů, který obnovuje původní teple hnědou barvu.
U měkkých dřev (typicky akátu, modřínu, borovice či smrku) je potřeba počítat s tím, že jejich životnost bude mnohem kratší než u dřev exotických. Po přinesení z obchodu je potřeba je naimpregnovat a po sezóně je vždy třeba nábytek ošetřit ochranným nátěrem, nejlépe s obsahem fungicidních složek proti plísním a dřevokaznému hmyzu.
Pomůže olej i včelí vosk
Samotná péče o zahradní nábytek samozřejmě závisí na tom, jak je dřevo tvrdé a jestli je nábytek na zahradě umístěn permanentně. Pro trvale umístěný nábytek venku a zvláště ten z exotických dřev je vhodnější olejování, které zabraňuje úplnému nežádoucímu vyschnutí dřeva.
Jakmile povrch nábytku zmatní a dešťová voda přestane ulpívat na povrchu nábytku jako kapky a začne se vpíjet do dřeva, je ideální nábytek naolejovat. Nábytek důkladně očistěte, zbavte ho prachu a dalších nečistot, nechte vyschnout a vhodným olejem natírejte v tenké vrstvě a ve směru dřevěných vláken.
Náš tip: K nátěru používejte štětec z přírodních vláken, který nezanechává viditelné tahy.
Pokud máte zahradní nábytek umístěný zejména na kryté terase, můžete k ošetření využít i včelí vosk. Voskováním získá dřevo sametově hladký vzhled. Tady je ale potřeba měkký hadřík, nikoliv štětec a trocha toho volného času.
Nábytek je totiž potřeba ošetřit několikrát (ideálně čtyři až pět vrstev). Vosk nanášejte jemnými kruhovými pohyby mezi vlákna, v rovnoměrně rozložené vrstvě.
Před druhým nátěrem nechte povrch asi čtvrt hodiny zaschnout a pak vosk naneste pomocí jemné ocelové vlny. Každou vrstvu byste měli nechat zaschnout ideálně přes noc. S voskováním nespěchejte a pracujte po směru vláken. Podélnými pohyby voskovou vrstvu vyhladíte.
Jak na houpačky, pergoly nebo pískoviště?
V tomto případě je potřeba si uvědomit, že vybavení je často vyrobeno z jednoho kusu dřeva a neustále pracuje, což může vést k popraskání povrchové úpravy. Proto je třeba použít takové nátěry, které nevytváří silnější vrstvu a které lze snadno obnovovat.
K dispozici jsou tenkovrstvé lazury nebo laky. Těm silnovrstvým se naopak vyhněte. Na povrchu sice mohou vypadat pěkně, dřevo ale začne praskat a vrstva lazury s ním. Jakmile se lazura oloupne, je jen velmi těžké ji na poškozeném místě opravit.
Pokud natíráte tyto dřevěné prvky poprvé, proveďte alespoň dva nátěry (na exponovaných místech spíše tři). Snadno tak vytvoříte poměrně odolný štít proti povětrnostním vlivům. V případě pravidelného obnovovacího nátěru pak stačí tyto prvky ošetřovat jednou ročně.
Použité zdroje:
- https://www.living.cz/jak-pecovat-o-dreveny-zahradni-nabytek/
- https://www.ceskestavby.cz/barvy-pro-dum-a-zahradu/jak-pecovat-o-dreveny-zahradni-nabytek-24643.html
- https://www.jurhan.cz/n/jak-pecovat-o-dreveny-zahradni-nabytek