Jste zde

Dřevo v interiéru: Které je nejlepší a proč záleží na množství?

dřevěné židle Zdroj: Bigstockphoto
Mít v domě nebo bytě dřevo, to vůbec není špatný nápad. Většina druhů dřeva dokáže interiér nejen oživit a přiblížit ho přírodě, ale taky umí navodit výjimečně hřejivou atmosféru. Jak si ho vybrat a na co si dát pozor?

27. 3. 2022

Co se designu týče, jsou případy, kdy je jedno, jestli jde o skutečné dřevo, nebo o imitaci. Některé kousky jsou dneska už tak povedené, že je pohledem nerozeznáte. Pak už záleží jen na pocitu, který z materiálu máte.

Podlahy na prvním místě

Pokud jsme si zvykli mít v interiéru dřevo nebo jeho věrnou imitaci, ve většině případů šlo o podlahy. Ty dobře vybrané a instalované můžou vydržet i desítky let. Stačí si zvolit správný druh – na podlahy se nejvíc hodí dub, buk, ořešák a javor. Do místností, kde není podlaha tolik vytížená, se dají použít i měkčí druhy, třeba borovice nebo smrk.

bigstock-business-room-interior-with-ta-446814761.jpg

dřevěné obložení
Zdroj: 
Bigstockphoto
Dřevěné obložení je opět trendy. Nicméně přemýšlejte, kde se (ne)hodí.

Dneska už imitace nemusí být jen z lamina, jako tomu bylo třeba před 15 lety. In je vinyl, ale dřevo krásně napodobí i keramická dlažba nebo správně upravený beton.

Od jídelního stolu k dřevěným panelům

Lidi dřevo vesměs milují, proto to podlahami zákonitě nemohlo skončit. I v panelácích se proto začal objevovat dřevěný obklad, který bychom čekali spíš na chaloupce u lesa.

Jako mnohem lepší řešení, než je celistvý obklad zdí, se jeví dřevěné doplňky nebo prvky, jako jsou třeba dřevěné kusy nábytku (židle, stůl), kuchyňská linka, skříňky v dekoru dřeva nebo designové dřevěné panely. Možností je skutečně spousta.

Rozhodně ale platí, že všechno má svou zdravou míru a měli bychom dbát i na okolí. Zvlášť pokud bydlíte v bytě na rušné třídě, nebude celodřevěný interiér tím nejvhodnějším.

bigstock-interior-design-of-modern-livi-435477131.jpg

dřevěný obraz
Zdroj: 
Bigstockphoto
Dřevo může být jen na doplňcích, nebo tvořit klíčovou součást interiéru. Tak jako v tomto případě.

Jak vybrat barvu dřeva

Při výběru dřeva kromě jeho druhu myslete i na jeho světlost. Dřevo obecně dělíme na tmavé, středně tmavé a světlé dekory. A platí při tom to samé, čím se řídíme u barev v bytě – čím menší je prostor, tím světlejší by měly být barvy.

Zároveň je vhodné vybírat s ohledem na nábytek. Když bude nábytek světlejší, můžete si dovolit tmavší dřevěnou podlahu. A naopak.

Nakonec ještě připomeňme poučku, že podlaha by měla být ideálně nejtmavší plochou v místnosti (a strop tou nejsvětlejší).

3 zlatá pravidla, jak v interiéru zacházet se dřevem

Pro instalaci dřeva do interiéru platí několik pravidel. Tři z nich byste rozhodně neměli ignorovat:

  • Použijte jen jednu barevnou škálu, zato s různou sytostí. Když si například obývák osadíte dubem, třešní a mahagonem, výsledek bude vyloženě rušivý a nehezký. Naopak při kombinaci javor, dub a ořech snad ani nemůžete šlápnout vedle. Pokud si nevíte rady, je lepší poradit se s odborníkem.
  • Chce to kontrast. Když budete chtít mít víc dřevěných prvků (například podlahu, nábytek a doplňky), neměly by být všechny v jednom dekoru. To by byla nuda, která by vám brzy lezla na nervy. Prostor může dát jiným dekorům dřeva a vsaďte i na kombinaci dřeva s bílou barvou, ať už půjde o výmalbu, nebo barvu skříněk kuchyňské linky.
  • Myslete na optiku. Dřevo působí mohutně, ať už je ve skutečnosti jakkoli vyvedené. Opticky vám tedy prostor spíš zmenší. Proto byste ho v interiéru neměli mít moc. Hodí se k němu materiály s opačným efektem. Třeba sklo, kov nebo cokoli s lakovanými povrchy.

Než se rozhodnete pro pravé dřevo, zjistěte, jak se o něj vhodně starat, aby vám dlouho dělalo radost. Pokud na jeho údržbu nemáte moc času, bude vhodnější vybrat si imitaci.

Použité zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/drevo-v-byte-vime-kdy-je-ho-moc-21276
  • https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/drevo-zutulni-interier-nejvic-vynikne-v-jednotlivych-prvcich-40320723
  • https://www.mezistromy.cz/vyuziti-dreva-ve-stavebnictvi/drevo-v-interieru/odborny
  • https://www.westwing.cz/inspiration/trendy/materialy-v-interieru/10-nejlepsich-druhu-dreva-v-interieru/

Související články