Jste zde

Jak na zvířecí chlupy? Pomáhá sušička, lepící pásky i kvalitní vysavače

Zdroj: pedrojperez , morguefile.com

Jsou prostě všude – na oblečení, v jídle, v posteli, na kobercích, podlahách, na závěsech… Zvířecí chlupy. Zbavit se jich je téměř nemožné, ale dá se s nimi svádět minimálně urputný boj. A my vám poradíme taktiku!

21. 1. 2014

Je to nikdy nekončící boj. Když už se vám podařilo dostat většinu chlupů ze svého kabátu, zjistíte, že se váš pes vyválel na přehozu gauče. A práce může začít nanovo – pokud tedy nechcete usedat do „chlupatého“ hnízda a roznášet chlupy dál.

A pokud jste majitelem krátkosrstého psa, pak váš čeká opravdu úmorná práce – protože právě jejich chlupy se prý z povrchu, na kterém ulpí, dostávají nejhůř. Nicméně my vás nechceme jen strašit, ale chceme vám i poradit.

I okna si zaslouží vaši péči: Čištění oken? Tady jsou tipy, aby to bylo brnkačka!

Prevence – základ, který pomůže

Důsledným a pravidelným vyčesáváním zvířecí srsti výrazně zamezíme nadměrnému vypadávání chlupů. Hřebeny a kartáče je nutné vybírat podle typu srsti zvířete, aby bylo česání co nejefektivnější. Nicméně je opravdu nutné, abyste domácího mazlíčka vyčesávali pravidelně a důkladně. Jemným a rychlým projetím jeho kožichu ničemu nepomůžete!

Máte v plánu velký jarní úklid. Hodit by se vám mohl tento článek: Ekologický úklid: Když chemii vyměníte za páru

karcher1

Z klasické podlahy chlupy dostanete snadno, problém ale nastává u koberců. Zdroj: Karcher.cz

Chlupy z oblečení dostane sušička

Na odstranění chlupů domácího mazlíčka z oblečení dobře fungují lepící válečky, které jsou k dostání v několika variantách. Od omyvatelných po ty, ze kterých po použití jednoduše sloupnete vrstvu a příště jedete znovu „na čisto“. Osvědčila se o speciální „červená“ rukavice, která funguje na podobném principu. A v největší nouzi můžete použít i lepící pásky – nejsou sice tak uživatelsky příjemné, ale fungují také spolehlivě.

Osvědčenou radou je i použití sušičky prádla, která prádlo vyfouká a dostane z něj všechny chlupy. Nicméně pravdou je, že sušičku vlastní jen zhruba deset procent domácností v Česku. A koberec ani čalouněnou sedací soupravu do ní nevtěsnáte. 

Na podlahy a koberce použijte koště… na baterky

Pro běžné udržování podlah není nutné denně vytahovat vysavač, s rychlým úklidem pomůže „koště na baterky“. Zametací stroj KÄRCHER K 55 Pet Plus disponuje vyměnitelným kartáčem na zvířecí chlupy, který si s nečistotami na hladké podlaze i koberci poradí celkem snadno a rychle.

karcher-zvirata2

Kvalitní vysavač je v boji se zvířecími chlupy základ. Zdroj: karcher.cz

Na velký úklid jedině výkonný vysavač

Kromě každodenního udržování čistoty v domácnosti je nutné provádět čas od času i takzvaný velký úklid. Pokud máte domácího mazlíčka, který pouští chlupy ve velkém, pak se rozhodně vyplatí zainventovat do kvalitního vysavače s velkým výkonem. Zůstaneme-li u zavedené značky firmy Kärcher s.r.o., pak do této kategorie patří například řada vysavačů VC 6. Disponuje velkorysým akčním rádiem 10 m, příkonem 1800-2000 W a objemem filtračního sáčku 4 l.

Použijte páru, ne chemii! Čištění párou: Úklid bez chemie ocení zejména alergici

Kromě toho má tento vysavač vyměnitelné hubice, včetně speciální hubice na čalounění, a otočný kruh pro snadné objíždění překážek. Filtr, který v něm je, zachytí i mikroskopické částečky prachu a většinu alergenů. Pokud se vám tedy v domácnosti sešli alergik a domácí mazlíček, pak je tento vysavač částečným řešením případných potíží.

Ještě účinnější variantou pro alergiky je vysavač s vodním filtrem. Nabízí se inovativní vysavač s vodním filtrem DS 5.800.

Poslouží i tepovač

S domácími mazlíčky a dětmi se úměrně zvyšuje špinivost koberců a čalouněného nábytku. Účinnou pomoc zajistí i tepovače, které nastříkají čistící lázeň a jednoduše ji odsají včetně špíny i nepříjemných pachů. Tepovač využijeme nejen v domácnosti, ale poradí si i s interiérem auta – takže pokud po poslední jízdě se psem automobil zapáchá, je plný chlupů i skvrn, je tepovač elegantní řešení.

Další praktické rady a tipy, jak se co nejlépe vypořádat s pravidelným i nárazovým úklidem najdete v Tématu měsíce: Jak na úklid domácnosti.