Jste zde

Ekologický úklid: Když chemii vyměníte za páru

Zdroj: karcher.cz

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik chemikálií pošlete do odpadu s každým kbelíkem, ve kterém jste měli roztok na úklid? Být nekompromisní v úklidu a zároveň šetrný k přírodě přitom není protimluv.

14. 1. 2014

Naše zodpovědné chování při běžném úklidu domácnosti či zahrady je jedním z faktorů, který má na zdraví přírody nebývalý vliv. Proč nepřispět k uchování životního prostředí tím, že agresivní čistič vyměníte za některý z výrobků šetrných k životnímu prostředí, nebo rovnou za parní čistič. Mimochodem – věděli jste, že z jednoho litru vody vytvoříte dostatek páry na úklid celého bytu?

Ušetřete vodu, elektřinu a… peníze

Při úklidu domácnosti bychom měli dávat pozor především na množství spotřebované vody a energie. Používání horké vody bychom měli omezit pouze pro případy, kde je to nezbytně nutné. Energii i vodu uspoří především používání kvalitní úklidové techniky, která nám úklid navíc výrazně ulehčí a ušetří náš čas. A dlouhodobě pak i rodinné finance.

Hodit by se vám mohl i tento článek: Děti a čistota: 5 praktických tipů pro udržení čisté domácnosti

karcher-ekologie2

Agresívní chemii může v mnoha případech velmi snadno nahradit síla páry. Zdroj: karcher.cz

Mezi úklidovou technikou dnes najdeme například stroje, které se mohou pochlubit systémem oběhu vody, nebo její regulací. A velkými pomocníky při úklidu, kteří dokážou šetrně hospodařit s vodou, jsou například i vysokotlaké čističe. Oproti klasickým úklidovým strojům, ušetří tyto díky modernější technologii až 80 % vody. Což už je objem, který je znát.

Elektrickou energii pak pomůžou ušetřit třeba robotické vysavače, které jsou oproti těm běžným i výrazně tišší. Energeticky úsporné je i vysávání s nižším sacím výkonem – pokud tedy nepotřebujete vyčistit opravdu zaneřáděný koberec, ale jen několikrát do týdne provádíte pravidelný menší úklid, snižte sací výkon. U klasických vysavačů pak hraje velkou roli i to, zda používáte správné nástavce.

Bez chemie, ale s párou

Věděli jste, že chemikálie, které používáme k úklidu obsahují některé druhy tenzidů, které v nemalé míře zatěžují životní prostředí? Existují ovšem produkty, které jsou vyrobeny z tenzidů, které se dají snadno biologicky odbourat. Zkuste pro jednou při výběru čistících prostředků koukat nejen na cenu, ale i na složení, tedy na to, jak je daný výrobek šetrný k přírodě.

Přečtěte si o čištění parou více v článku Čištění párou: Úklid bez chemie ocení zejména alergici

karcher-ekologie3

Z jednoho litru vody vznikne asi 1700 litrů páry, kterou je možné vyčistit menší byt. Zdroj: karcher.cz

A pokud byste se používání chemikálií při úklidu chtěli úplně vyhnout,můžete vyzkoušet takzvané parní čištění. Moderní parní čističe a vysavače umožňují ekologické čištění bez používání zatěžujících chemických prostředků, čímž se nevytváří žádné odpadní vody, které je nutné čistit.

Stroje jsou navíc velmi úsporné ve spotřebě vody - z jednoho litru vody se vytvoří 1700 litrů páry, což je množství páry postačující pro kompletní vyčištění malého bytu. Přístroje navíc vyžadují jen krátkou fázi zahřívání, čímž spoří energii a navíc jsou rychle připravené pro práci.

Přidejte se k nám na Facebooku a sledujte, co je u nás nového v oblasti bydlení!