Jste zde

Jak na požáry v domácnosti: Pár základních rad, které pomůžou zabránit katastrofě

hořící pánev na plotně Zdroj: Shutterstock
Víte, jak uhasit hořící olej nebo elektrické zařízení pod proudem? My ano a rádi vám to prozradíme, protože nikdy nevíte, kdy se vám tyto informace budou hodit.

22. 6. 2023

Požáry v domácnostech patří mezi nejtragičtější. Zanechávají za sebou značné materiální škody a mnohdy mají i tragické následky. Pokud však správně a rychle zareagujete, je velká pravděpodobnost, že oheň, který je v zárodku, zvládnete uhasit sami. Nikdy ale nepřeceňujte své síly! 

shutterstock_1548973085.jpg

shořelá domácnost
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud není ve vašich silách oheň uhasit, domácnost okamžitě opusťte a volejte profesionální hasiče. 

V případě, že zpozorujete oheň, zachovejte chladnou hlavu a nepanikařte. Zhodnoťte, jestli je ve vašich silách oheň zvládnout, a ujasněte si, co je zdrojem požáru. Ne vždy je totiž voda vhodným hasicím prostředkem! 

shutterstock_1267699078.jpg

požár v kuchyni
Zdroj: 
Shutterstock
Při požáru nepřeceňujte své síly a myslete na své zdraví i zdraví vašich příbuzných a domácích mazlíčků.

Pánev s hořícím olejem nikdy nikam nepřenášejte!

Vznícení jedlého oleje na pánvi způsobené zpravidla nedbalostí při vaření patří mezi velmi časté příčiny požárů, které lze však v prvopočátku velice dobře zvládnout! Pokud však do oleje nechrstnete vodu, která oheň ještě více rozdmýchá!

Jakmile vám v kuchyni začne na pánvi hořet jakýkoliv jedlý tuk, vypněte sporák a snažte se oheň zadusit, například přiklopením pánve pokličkou, plechem na pečení nebo mokrou utěrkou. Pomoci však také může sůl, jedlá soda či hlína z květináče a samozřejmě také pěnový hasicí přístroj. 

Stejně reagujte také v případě benzínu, ředidel, barev nebo jiných hořlavých materiálů, které vám mohou začít hořet v garáži. 

Elektrické zařízení odpojte ihned od sítě!

Vzplanutí elektrického zařízení, které je pod proudem, bohužel není nic neobvyklého. Nutno však dodat, že nevzplane z ničeho nic. Na vině bývá nejčastěji technická porucha, lidská nedbalost nebo nedodržení přiloženého návodu. 

Když už elektrické zařízení chytne, jednejte rychle! Včasné vytáhnutí přívodního kabelu ze zásuvky nebo vypnutí hlavního jističe, mnohdy samo o sobě pomůže. Pokud ne, nikdy nehaste elektrické zařízení vodou ani pěnovým nebo vodním hasicím přístrojem. Hrozí, že byste dostali zásah elektrickým proudem. 

Oheň haste sněhovým, práškovým či halotronovým hasicím přístrojem nebo se ho snažte udusit silnou nesyntetickou látkou.

S hořícími sazemi v komíně nic nezmůžete

U rodinných domů bývá častou příčinou vzniku požáru zanedbaná údržba komínu. Pokud komín není pravidelně čištěn, hrozí že uvnitř něho začnou hořet sazet a vy s tím nic neuděláte, jelikož skrápět komín z hadice je naprostý hazard. Pokud tedy dojde ke vznícení sazí v komíně, vždy rychle volejte hasiče a nikdy neotevírejte dvířka kotle nebo krbových kamen!

Zdroje:

  • https://zena-in.cz/clanek/hori-u-vas-doma-tri-pripady-kdy-je-haseni-vodou-zivotu-nebezpecne
  • https://www.sensen.cz/clanky/2014/jak-se-vyvarovat-pozaru-v-dome
  • https://www.bety.cz/bydleni-a-design/clanky/28863/Olej-vodou-nehas-Vedet-cim-se-co-hasi-muze-zachranit-zivot
  • https://www.ctidoma.cz/zivotni-styl/jak-rychle-bezpecne-uhasit-ohen-na-panvi-tyto-tipy-si-radeji-zapamatujte-68426
  • https://www.bydlemebezpecne.cz/co-delat-proti-pozaru-v-byte/
  • https://zena-in.cz/clanek/kdyz-u-vas-doma-zacne-horet-rady-cim-hasit-abyste-nenapachali-jeste-vetsi-skody