Jste zde

Jak a kam uložit jarní cibuloviny na další sezonu? Využijte přepravky, piliny i staré noviny

cibulky jarních cibulovin Zdroj: Shutterstock
Pohled na odkvétající tulipány, zaschlé narcisy, trsy bledulí a krokusů nikoho příliš dvakrát netěší. Loučit se s nimi ale nemusíte napořád. Pokud je správně „zazimujete“, příští rok vám můžou dělat radost opětovně. Jak na to?

6. 7. 2022

Cibuloviny mají oproti jiným rostlinám jednu zásadní výhodu. Řadu z nich můžete po odkvetení „vylovit“ ze země, odpovídajícím způsobem uložit a znovu zasadit na další sezónu. I tady je ale potřeba trpělivost a trocha správné péče.

Jakmile vaše oblíbené cibuloviny začnou odkvétat, rozhodně je hned nedolujte ze země a neořezávejte. Pokud byste tuhle chybu udělali, s největší pravděpodobností nebudou mít dost sil přečkat několik měsíců v temnu a chladu, a na jaro opět vyrašit.

shutterstock_2028495455.jpg

cibulky tulipánů v zemi
Zdroj: 
Shutterstock
Cibulky ze země neryjte hned po odkvětu, ale nechte květiny seschnout.

Jakmile tedy začnou odkvétat, opatrně odstřihněte podle potřeby vadnoucí květní stonky, listy ponechte na rostlinách až do úplného zaschnutí a teprve potom cibule vyjměte ze země. Pomoci si můžete obyčejnou zahradnickou lopatkou (u větších záhonů využijte spíše rycí vidle).

Vyhněte se naopak dolování cibulí rýčem nebo dokonce motykou, protože byste je mohli poškodit. K zazimování se hodí především cibule tulipánů, hyacintů, některých druhů botanických tulipánů a jarní krokusy-šafrány, které vyžadují letní uskladnění.

Kam a jak cibuloviny uložit?

Tu nejtěžší část máte za sebou. Jakmile cibulky opatrně vyjmete ze země, důkladně je prohlédněte. Neskladujte cibuloviny napadené plísní nebo chorobou. Pokud byste tak učinili, s největší pravděpodobností napadnou i zbytek výsadby, kterou budete moci na podzim vyhodit.

shutterstock_510365275.jpg

krokusy
Zdroj: 
Shutterstock
Abyste se i příští rok mohli těšit z krásných květů, věnujte cibulkám dostatek péče.

Jakmile cibuloviny prohlédnete, očistěte je od přebytku hlíny a uložte do dřevěné bedýnky pokryté silnou vrstvou rašeliny, případně hoblin nebo pilin. Použít můžete i staré noviny. Cibulky ukládejte tak, aby se vzájemně nedotýkaly a zasypejte je stejným materiálem, jakým jste vysypali dno.

Bedýnku i s cibulemi následně uložte na suché, ale chladné a tmavé místo. Teplota v místnosti by neměla kolísat. Cibuloviny změny teplot totiž nemají rády. Pokud nemáte po ruce dřevěné bedýnky, můžete využít i klasické přepravky. Nevhodné jsou ale mikrotenové sáčky nebo různé plastové obaly, ve kterých by se cibuloviny zapařily a mohly by začít hnít nebo plesnivět.

Náš tip závěrem: Cibuloviny můžete na podzim sázet s pomocí speciálních plastových košíčků, které usnadní práci s výsadbou i následným vyjmutím a ještě k tomu ochrání cibulku před nenasytnými hlodavci.

Použité zdroje:

  • https://www.magazinzahrada.cz/kdy-a-jak-pecovat-o-cibuloviny-nejen-po-vytazeni-z-pudy-2/
  • https://zeny.e15.cz/clanek/domov/az-odkvetou-jarni-cibuloviny---co-s-nimi-dal—
  • https://www.nasezahrada.com/tipy-jak-uchovavat-cibule-narcisu-a-tulipanu/