Jste zde

Probouzení zahrady: Zjistěte, jak ji připravit na jaro

probouzení zahrady PR Zdroj: Shutterstock
Jaro už se konečně po dlouhé zimě ozvalo a všechno se probouzí. A vaše zahrada samozřejmě také. Proto byste měli myslet na to, jak ji na toto nadcházející teplé období připravit. Co všechno je tedy potřeba na zahradě provést?

14. 4. 2022

Cibuloviny a semena

Popřemýšlejte, jak budete chtít svou zahradu osít. Jestli necháte vše tak, jak jste zvyklí, nebo třeba něco změníte. Proto si předem nakupte všechny obiloviny a semena, která budete potřebovat k výsadbě a zjistěte si, jak je správně zasadit.

Květinové záhony

I zahrada potřebuje generální úklid, což znamená odstranění listů a dalších nečistot, které se usadily na vašich záhonech. Odumřelé porosty je potřeba ostříhat. Odumřelé kousky můžete přidat na kompost. Plevel je potřeba vytrhat a spálit, nebo vyhodit do hnědé popelnice. Ten nikdy nesmíte dát do kompostu, jelikož by jeho semena mohla vyklíčit a způsobit problémy. Okraje záhonů zryjte organickou hmotou, jako je například shnilý hnůj, zmíněný kompost nebo recyklovaný zelený odpad.

Skleník

Skleník musíte pořádně vyčistit a připravit na jarní sazenice. Vnější skleněnou část očistěte dezinfekčním prostředkem, abyste se zbavili mechu, řas a veškeré nechtěné špíny. Tak zajistíte, že k obsahu skleníku bude propuštěno více slunečního světla během vegetace, a zároveň zbavíte okolí skleníku potenciálních škůdců a chorob.

Stejně tak je třeba vydezinfikovat i vnitřní stranu skleníku. Myslete na to, že choroboplodné zárodky dokážou přežít i v těch nejmenších skulinkách a zákoutích. Jako poslední zkontrolujte konstrukci a sklo, zda není něco zimou poškozené. Na okolí skleníku použijte křovinořez. Ten budete potřebovat zase celou sezónu, takže si alespoň otestujete, jestli funguje. A pokud křovinořez nemáte, je nejvyšší čas na pořízení.

Zahradní škůdci

Nejenom ve skleníku, škůdce můžete najít na celé své zahradě. Zkontrolujte své trvalky, zda se v nich neusídlili slimáci, mšice, plži či další nezvaní hosté. Zároveň věnujte pozornost květináčům, zde se rádi usazují bělopásci révoví, takže případné larvy je potřeba okamžitě zlikvidovat a květináče preventivně ošetřit chemickými postřiky.

Ploty a nářadí

Drobná údržba je potřeba celoročně, nicméně na jaro uvidíte nejlépe, jaké zima zanechala stopy. Takže zkontrolujte všechny panely, brány a mříže, zda je zimní podmínky nepoškodily. Stejně tak je potřeba zkontrolovat veškeré zahradní nářadí (nůžky na živý plot, křovinořez, vyžínač, sekačku) a zjistit, zda nebyla porušena jejich funkčnost.

Sekačka na trávu by měla být také v top stavu, protože bude potřeba zase dlouhou dobu. Takže ji očistěte, nabruste, doplňte benzín a vyzkoušejte, zda je v pořádku. Ruční nářadí naolejujte.

obr.2_1754912366.jpg

příprava zahrady na jaro
Zdroj: 
Shutterstock

Kompost

Pokud ještě nemáte kompost, je nejvyšší čas ho vytvořit. Můžete koupit již hotový kompostér nebo si jej jednoduše vytvořit pomocí dřevěných prken. Kompostovací plocha slouží k uložení veškerého organického odpadu, který po rozložení bude živnou půdou pro vaše rostlinky a úrodu. Patří do něj posekaná tráva, zeleninové slupky, dřevěné odřezky a další. Minimálně jednou za měsíc je potřeba kompost přeházet vidlemi, abyste urychlili proces provzdušnění.

Oblečení do zahrady

Samozřejmě, že do zahrady nepůjdete jako na přehlídkové molo, ale také byste měli mít připraven oděv, který vás ochrání například před pichlavými částmi rostlin a případnými štípanci od hmyzu. Takže vylovte ze skříně své zahradnické kalhoty, klobouk, a hlavně zkontrolujte, zda máte do zahrady kvalitní obuv.

Pokud se dostatečně připravíte, nic vás na zahradě v sezoně už nemile nepřekvapí.