Jste zde

Hledáte pronájem bytu? Máme pro vás tipy, jak najít ten nej!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Najít ideální pronájem bytu je běh na dlouhou trať. Když najdete krásný byt, stojí malé jmění, a poslední „levná“ varianta zase neměla daleko k prohlídce holobytu ve vyloučené lokalitě. Pomalu, ale jistě to začínáte vzdávat… Není důvod! Máme pro vás tipy!

22. 9. 2015

Už po sté zadáváte do hledáčku spojení „pronájem bytu Praha“ a tak trochu doufáte v zázrak. „Třeba to tentokrát vyjde.  Třeba na nás už někde čeká ukrytý poklad. Třeba už se dovolám alespoň jako druhý a nikoli jako sedmnáctý v pořadí…“ Pamatujte, že vysněný byt málokdy najdete na první pokus. A spoléhat se jen na štěstí a věřit v ukrytý poklad je začátečnickou chybou. Rozhoduje rychlost, i to, jaké máte požadavky.

Zapomeňte na skryté podklady

„Skryté poklady dnes už téměř neexistují. Představa, že narazíte na inzerát, který bude postrádat fotky, popis a jakékoli bližší informace a bude se za ním ukrývat nádherný byt za super cenu, je naivní,“ shodují se makléři. Takové nabídky jsou nedůvěryhodné a věnovat se takovému inzerátu je obvykle ztráta času.

Hledáte pronájem? Pak hledejte jindy než na podzim, kdy bydlení hledají i tisíce vysokoškoláků.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Naopak se jen zapráší po bytech, které mají už v nabídce kromě fotografií vložený i půdorys, jež dokáže osvětlit, zda jsou pokoje (ne)průchozí, jaká je dispozice bytu, nebo zda se za slušnou výměrou neukrývá dlouhá nudle, která nemá praktické využití.

Nejžádanější jsou menší byty

Ty úplně nejžádanější byty k pronájmu mají velikost 2kk, 2+1 a 3kk. Pokud i vy toužíte po nějakém takovém, obrňte se trpělivostí a počítejte s několikanásobným zklamáním, než to klapne. Kolikrát totiž nestačí ani to, když jsme už druzí v pořadí. „Prodej bytů je v tomto jiný, tam se klienti rozhodují i několik dní. U pronájmů se zájemci obvykle rozhodují hned na místě. A tak se velmi často na druhou dvojici, která už čeká za dveřmi, ani nedostane,“ říkají makléři.

Jak tedy hledat?

  • Jasně si s partnerem, nebo parťákem, se kterým do pronájmu chcete jít, stanovte, co hledáte. Garsonku, 2+1, větší byt? Pamatujte na to, že některé výše zmíněné velikosti jsou velmi žádané a bude to boj.
  • Stanovte si hranice a limity. Kolik jste ochotní dát? Čím vyšší částka, z tím větší nabídky můžete vybírat. Jak daleko má být zastávka autobusu, tramvaje, metra? Pro byty k pronájmu platí, že největší zájem je, logicky, o byty blíž k centru a na trasách městské hromadné dopravy.
  • Pokud můžete, hledejte jindy než na sklonku léta. Poptávka po bytech k pronájmu je po většinu roku stabilní. Jediným výkyvem je konec léta a počátek podzimu. To především vysokoškoláci ve velkém hledají bydlení a souboj o vysněný byt budete svádět i s nimi.
  • Pamatujte, že obvykle rozhoduje, kolikátí se na inzerát ozvete. Výstavní byty se na portálech udrží pár minut, nabídku je nutné téměř nepřetržitě hlídat. Pomoci vám mohou například online nástroje realitních kanceláří. Poptávka realit je díky nim výrazně jednodušší. Ostatně, vyzkoušejte si nástroj ukrytý pod odkazem - vyťukáte do něj parametry bytu, po kterém toužíte, a systém vám pošle upozornění v okamžiku, když se v nabídce objeví.
  • Rychlí v rozhodování musíte být i na samotné prohlídce. Nezkoumejte, zda by se kuchyň dala rekonstruovat. Tuhle investici u bytu v pronájmu pravděpodobně ani nebudete realizovat. Dejte na subjektivní pocity. Líbí se vám byt? Máte na něj? Berte ho! Hned!

Hledáte už týdny a zatím bez úspěchu? Nejdůležitější je rychlost odpovědi.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Narazili jste na byt, který je v nabídce už delší dobu, a vy nechápete proč, protože je prostě dokonalý? Zkuste se domluvit na slevě na nájemném. Pro majitele totiž každý další měsíc, kdy byt zeje prázdnotou, neznamená jen finanční ztrátu v podobě nulového nájemného, ale i náklady, které musí na jeho provoz vynakládat. Jestliže jeho byt v nabídce visí už třetí měsíc, bude mít motivaci dát vám slevu.

Pokud hledáte ve dvou, v nabídkách už se malinko ztrácíte a stává se vám, že se na některé inzeráty ozýváte oba a jiné vaším sítem zase proklouznou, založte si online dokument, do kterého můžete v reálném čase vpisovat oba dva poznámky. Věřte, že vám i tahle drobnost pomůže.