Jste zde

Když myčka nádobí špatně myje: Možná špatně dávkujete nebo nesprávně skládáte nádobí

mycí program v myčce Zdroj: Shutterstock
Vytahujete z myčky špinavé nádobí? Zjistěte spolu s námi, co za tím stojí a co můžete udělat, aby se to příště už neopakovalo.

4. 3. 2023

Myčka na nádobí je nepostradatelný pomocník v mnoha domácnostech, který dokáže ušetřit nejen čas, ale i spoustu energie a vody. Aby však vaše myčka správně fungovala a nádobí bylo vždy dokonale čisté, je třeba se vyvarovat banálním chybám. Jakým? To se dozvíte v dnešním článku. 

shutterstock_1634598265.jpg

špinavý filtr z myčky
Zdroj: 
Shutterstock
Pravidelným čištěním myčky na nádobí předejdete nejen špatně umytému nádobí, ale i nákladným opravám.

Myčku nepřeplňujte!

Nesprávně poskládané nádobí a přeplněná myčka patří k nejčastějším příčinám nedokonale umytého nádobí. Pokud nádobí v myčce uložíte příliš těsně nebo talíře a misky navrstvíte na sebe, voda ani mycí přípravek se nedostanou do všech míst.

Před spuštěním mycího programu se proto vždy ujistěte, že rozmístění špinavého nádobí v myčce odpovídá manuálu, který jste dostali ke spotřebiči, a že nic nebrání ostřikovacímu rameni volně v pohybu. Příbory umístěte do speciálního košíku nebo přihrádky špinavým koncem nahoru a do myčky vložte vždy přiměřené množství nádobí. 

shutterstock_566250526.jpg

spodní přihrádka myčky
Zdroj: 
Shutterstock
Více znečištěné nádobí umisťujte do spodního šuplíku, kde je obvykle vyšší teplota i tlak ostřikování. 

Dále také dbejte na to, aby špinavé nádobí nezůstalo v myčce příliš dlouho, a zbytky jídla vždy seškrábněte. 

Používáte správný mycí program?

Mycí program přizpůsobte míře zašpinění a typu nádobí. Na připálené hrnce a na zaschlou špínu v pekáči nemusí běžný program vždy stačit. Na připáleniny a silně znečištěné nádobí proto vždy využijte intenzivní program, který myje na vyšší teplotu, popřípadě na myčce zvolte program předmytí nebo špinavé nádobí nechte odmočit. 

Nezapomínejte na pravidelnou údržbu

Zanedbaná myčka nádobí nikdy neumyje špinavé nádobí přesně podle vašich představ. Minimálně jednou za 14 dní opláchněte pod tekoucí horkou vodou filtr a jednou za čtvrt roku vyčistěte celý interiér myčky, včetně gumového těsnění, košů a otočných ramen s tryskami.

Zhruba jednou za rok pak zapněte myčku naprázdno a nechte ji projít jedním mycím cyklem, který pracuje s vysokou teplotou.

Tip: K čištění myčky používejte speciální prostředky, které seženete v každé drogerii, nebo vyzkoušejte suroviny, které máte běžně doma. Skvělým pomocníkem je kyselina citronová, jedlá soda i obyčejný ocet. 

Tablety do myčky nejsou vždy výhra

I přesto, že mycí tablety se solí a leštidlem představují snadné a pohodlné dávkování, může se stát, že se na nádobí objeví nevzhledné skvrny. Na vině je totiž špatné dávkování, respektive nemožnost přizpůsobit množství prostředku míře znečištění a tvrdosti vody.

Vždy je proto vhodné přidat do myčky leštidlo, které se postará o zářivý lesk, i speciální sůl, která změkčuje vodu. Nezapomeňte však správně nastavit stupeň tvrdosti vody

shutterstock_1822976807.jpg

sklo s bílými skvrnami
Zdroj: 
Shutterstock
Bílé skvrny na nádobí jsou důsledkem nadměrného množství soli a nesprávně nastaveného stupně tvrdosti vody. 

Zdroje:

  • https://www.somat.cz/tipy-a-triky/jak-plnit-mycku-pro-ty-nejlepsi-vysledky.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/spinave-nadobi-z-mycky-takhle-ho-vycistite-18406
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/smrdi-vam-mycka-spatne-myje-vime-co-s-tim#part=1
  • https://hobby.instory.cz/4094-pokud-mycka-zapacha-nebo-spatne-myje-staci-par-kroku-a-bude-zase-fungovat-jako-nova.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/problem-s-myckou-30000325.html