Jste zde

Nedejte špíně a mastnotě šanci: 6 tipů, jak vyčistit sporák bez námahy

retro sporák Zdroj: Bigstockphoto
Asi jen málokdo zvládne vařit tak, aby se i po jeho výkonu leskl sporák čistotou. Většinu z nás čeká po přípravě jídla „druhá směna“ spočívající v čištění mastného a špinavého sporáku. Jak na to, aby vám z něho lidově řečeno „nehráblo“?

17. 4. 2021

Od největších problémů pomůže horký ručník

Podařilo se vám sporák polít jíškou nebo vyvřelým mlékem? Neztrácejte hlavu a vyzkoušejte trik našich babiček. Povrch postříkejte octem nebo přetřete hadrem namočeným v citronové šťávě. Následně na něj nasypte jedlou sodu a položte horký ručník. Nechte působit 20 minut a omyjte houbičkou. 

Na špinavé mřížky platí citron

Potřebujete vyčistit mřížky plynového sporáku? Abyste se vyhnuli nekonečnému drhnutí a riziku poškrábání (sklokeramické) desky, nastříkejte na ně šťávu z několika vymačkaných citronů. Použít můžete i šťávu koupenou v obchodě. Nechte asi půl hodiny působit a dočistěte hadříkem.

bigstock-a-hand-with-a-yellow-wash-spon-415954774.jpg

špinavý sporák
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na sporák můžete použít hrubou sílu - pak ale pozor na jeho poškození - nebo ingredience, které máte doma.

Citron místo houbičky

Na mastnotu můžete využít silnou kombinaci citronu a soli. Citron překrojte na polovinu. Na mastnotu vysypte sůl a překrojenou polovinou citronu sporák čistěte, jako by to byla klasická houbička.

Slaná octová lázeň

Nepodařilo se vám výše uvedeným odstranit ze sporáku připečené zbytky jídel a fleky? Asi to bude chtít silnější kalibr. Připravte si odměrku, do které nalijete asi půl litru teplého octa. V něm rozmíchejte šest lžic soli. Přelijte do rozprašovače, nastříkejte na sporák a nechte půl hodiny působit. Rozpuštěné nečistoty setřete hadříkem.

bigstock-man-hand-cleaning-gas-stove-us-389400991.jpg

nerezový sporák
Zdroj: 
Bigstockphoto
Účinnou látku nechte dostatečně dlouho působit.

Tableta do myčky jako malý zázrak

Na závěr připojíme jeden netradiční tip. Věděli jste, že tablety do myčky můžete použít i na čištění sporáku? Opravdu! Stačí tabletu zalít horkou vodou, nechat rozpustit a vzniklou kašičku nanést na houbičku nebo hadřík. Nečistoty nebudou mít šanci! 

Účinné odmašťovače

Nepomohlo nic z výše uvedeného? Pak budete muset zamířit do obchodu pro speciální odmašťovač. Většinou se tyhle přípravky prodávají ve spreji, který stačí na sporák nastříkat, nechat působit a setřít. Jen dávejte pozor na složení přípravku. U některých odmašťovačů, které obsahují chlor nebo čpavek, bude lepší použít jednorázové gumové rukavice a brýle nebo roušku.