Jste zde

Finalisté volby prezidenta: Duel jejich domů

Zdroj: Vyletnik.cz

Příští prezident České republiky se bude stěhovat ze zámku na hrad, o tom už není pochyb. Nezáleží na tom, zda vyhraje Miloš Zeman nebo Karel Schwarzenberg. Namítáte, že první jmenovaný žije na chalupě na Vysočině? To není tak docela pravda.

15. 1. 2013

Vladimír Franz obývá prostory, jež slouží jako ateliér jeho partnerky, Jan Fischer žije v panelovém domě. Do druhého kola voleb ovšem postoupili jiní dva kandidáti. Pojďme si nyní srovnat jejich příbytky.

Bydlíte také v paneláku? I tam si lze dopřát relaxaci v sauně:

Sauna v paneláku – postavíte ji do třiceti minut a má spotřebu jako mikrovlnka

Zámek přestavěl na chalupu

Nedávno médii proběhly zprávy o nesrovnalostech v adrese trvalého bydliště, kterou Miloš Zeman uvedl při podávání kandidatury. Nakonec se ukázalo, že šlo o administrativní chybu ministerstva vnitra. Tento pražský byt ale osmašedesátiletý politik neobývá. Doma je už několik let, jak známo, na Vysočině. Konkrétně v obci Nové Veselí v ulici Na Zámku.

byt-zeman

Dům v Brdičkově ulici, v němž se nachází pražský byt Miloše Zemana. Zdroj: Jan Švestka

Proč se ulice v malé vesničce jmenuje takto, když se poblíž žádný zámek nenachází? Ale ano, jde totiž právě o Zemanovu „chalupu“.

Roku 1447 vyrostla na území dnešního Nového Veselí tvrz. O 117 let později ji ale místní vrchnost nechala přestavět na renesanční zámeček. Býval celkem hezký, ovšem ve dvacátém století chátral. A tak část ruiny, která už ani historickou památku příliš nepřipomínala, koupil na konci osmdesátých let přes inzerát Miloš Zeman. Po letech se podařilo ji zrenovovat a dnes už je z ní hotový dům. Bývalý předseda ČSSD se sem tedy přestěhoval, ruch pražské lokality poblíž stanice metra tím vyměnil za klid venkova.

Nežijete na zámku? Dojem šlechtického sídla mohou navodit třeba dekorativní samolepky na stěny:

Pět tipů, jak levně a efektně vyzdobit nudné stěny ve vašem bytě

S kozami na samotě

Protikandidát Karel Schwarzenberg pochází ze slavného šlechtického rodu, takže bydlení na zámku se u něj přímo předpokládá. Vybral si Dřevíč, menší zámek nedaleko Nižboru patřící do katastru obce Sýkořice.

Obec - kandidátNové Veselí - Miloš ZemanSýkořice - Karel Schwarzenberg
Rok původní výstavby14471572
Přestavba na zámek16. století18. století
Odkdy kandidát dům vlastní1989 (koupil pouze jednu šestinu)1991
Počet obyvatel v obci4421238
OkresŽďár nad SázavouRakovník

Ačkoliv měl v pátek ministr zahraničí při jízdě z volební místnosti nehodu, v žádné rušné lokalitě rozhodně nežije. Šlechtické sídlo na samotě nedaleko poklidné vesničky, která nemá ani pět set obyvatel.

Zdejší tiché prostředí narušuje mečení koz a zvuky dalších zvířat, jež Schwarzenberg vlastní. Také sem často zavítají návštěvy z politické i umělecké sféry, například zpěvačka Joan Baezová. V půvabné stavbě z osmnáctého století se ale ve většině místností s klasickou zámeckou výzdobou nesetkají. Knížata století jedenadvacátého totiž žijí v moderně zařízených interiérech a brnění vedle jejich ledniček rozhodně nenajdete.

Bydleli byste raději ve starodávném domě na Vysočině, nebo v klidném malém zámečku ve Středních Čechách? Napište nám to na Facebooku!