Jste zde

Encyklopedie hnoje: Koňský ocení kořeny citrusů, slepičí je pro rostliny rychlá vzpruha

zvířecí hnůj Zdroj: Shutterstock
Zvířecí hnůj je levné a zcela přírodní hnojivo, které zajistí bohatou úrodu. Je však důležité dodržet správné dávkování a vědět, pro jaké rostliny se hodí.

15. 9. 2023

Zvířecí hnůj patří mezi nejvyužívanější organická hnojiva, která nejenže rostlinám dodají spoustu živin nezbytných pro zdravý růst i bohatou úrodu, ale také zlepší kvalitu půdy. Hnojení zvířecím trusem zvyšuje obsah humusu v půdě a zlepšuje její fyzikální vlastnosti.

Půda je díky němu kyprá a mnohem lépe na sebe váže živiny a zadržuje vodu. Při nesprávném aplikování však může nadělat více škody než užitku! 

shutterstock_1790189699.jpg

hnůj z velkochovu
Zdroj: 
Shutterstock
Zvířecí trus můžete koupit v sušené podobě v obchodě nebo ho můžete sehnat u místního farmáře, jehož hospodaření dobře znáte, respektive víte, že nepoužívá antibiotika nebo hormony.

Čerstvý kravský trus musíte nechat minimálně půl roku uležet

Kravský hnůj je nejdostupnější a velmi cenné přírodní hnojivo, které je vhodné do půdy zapravit na podzim po skončení pěstitelské sezóny, aby se do jara stihl dobře rozložit. Je bohatým zdrojem dusíku, fosforu, zinku, draslíku i dalších cenných látek a skvěle se hodí k sazenicím jahod, pod ovocné stromy a keře i na zeleninové záhony. 

Koňský hnůj je vhodný do skleníku

Koňský hnůj patří mezi výhřevná hnojiva. Použít ho můžete pro vytápění, popřípadě zakládání skleníku i pařeniště a ideální je pro pěstování citrusů nebo jiných rostlin, které mají rády kořeny v teple. Skvěle však také poslouží při pěstování konzumních hub a při hnojení jahod, rajčat, paprik nebo například růží. Do záhonu ho ale zapravte až dobře uleželý! 

Tip: Chcete kvalitní domácí kompost? Přidejte do něj koňský hnůj. Nastartuje a urychlí proces rozkladu.

Čerstvý koňský hnůj nepoužívejte, aby nedošlo ke spálení kořínků! Před zapravením do půdy ho nechte několik týdnů kvasit, fermentovat a kompostovat. 

Drůbeží hnůj nezapomeňte naředit!

Drůbeží hnůj patří mezi nejúčinnější hnojiva. Působí jako rychlá vzpruha a aplikovat ho můžete v menších dávkách před výsadbou, popřípadě výsevem a i během pěstování rostlin. Trus však vždy musíte nechat jeden až dva měsíce uležet a před použitím jej nesmíte zapomenou naředit v poměru 1:10, abyste rostlinám nespálili kořeny. 

shutterstock_1013242690.jpg

slepičí hnůj
Zdroj: 
Shutterstock
Slepičí hnůj je nejvíce kvalitní drůbeží hnůj, který rostlinám dodá spoustu cenných látek. 

Použití drůbežího hnoje je v podstatě univerzální. Naprosto vynikající je ale pro okrasné a kvetoucí rostliny, pro bylinky i nejrůznější druhy zeleniny. Jako například pro rajčata, papriky, okurky, lilky, cukety či dýně

shutterstock_1911517102.jpg

sloní trus
Zdroj: 
Shutterstock
Trus mořských ptáků, netopýrů a sloní trus, který mimochodem seženete v pražské zoo, patří sice mezi netradiční druhy hnojiv, ale rostlinám dopřejí taktéž spoustu cenných látek.

K hnojení rostlin můžete použít i trus od zakrslých králíků

Králičí hnůj, respektive trus můžete použít okamžitě a bez úprav. Má vyvážené složení a v malém množství ho můžete přidat k zelenině, k okrasným rostlinám i k balkonovým a pokojovým rostlinám. Navíc ho můžete použít hned, jakmile ho nasbíráte

Zdroje:

  • https://www.zahradnictvilibeznice.cz/zahradnikuv-rok/podzim/kravsky-hnuj-hnojivo-nasich-babicek/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/slepici-trus-na-zahradu-30000803.html
  • https://radimejak.cz/prirodni-hnojivo-jake-vybrat/
  • https://prima-receptar.cz/mate-doma-hospodarska-zvirata-pak-rozhodne-nevyhazujte-jejich-trus/
  • https://www.vlasta.cz/clanek/hnojime-z-vlastnich-zdroju-20260525.html
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jaka-zvirata-nam-poskytnou-kvalitni-hnojivo-24720.html