Jste zde

Drhání neboli makramé – jednoduchá ruční práce, která nadchne každého

makramé Zdroj: Bigstockphoto
V sedmdesátkách bylo drhání snad povinností každé správné hospodyňky. Ještě o dvacet let později se dalo naučit u babičky nebo ve školní družině. Dneska už ho moc mladých, především slečen, moc neovládá. Přitom má tahle práce stále svoje kouzlo.

12. 4. 2021

Drhání se říká taky makramé. Činnost pocházející z arabských zemí představuje systematické vázání nití nebo šňůrek a uzlování. Do Evropy se se drhání dostalo ve 13. století přes Španělsko, kam ho „přivezli“ Maurové.

Zatímco nejdřív lidé vázali jen odstávající nitě na kobercích, později, ve středověku, si takhle vytvářeli z nití krajky. Od 20. století se pak začaly používat hrubší materiály a dnes se přidávají i korálky, perličky a další drobné ozdoby. Právě od 50. let minulého století se tahle práce rozšířila jako koníček nejen v Evropě, ale třeba i v Severní Americe.

Co si můžete udrhat? Skoro všechno, na co si vzpomenete

Ve 2. polovině 20. století si ženy často drhaly interiérové doplňky – bylo to takřka za pakatel, vtiskly svým výrobkům duši a měly doma dokonalé originály. Přehozy na stůl i na postele, dečky, lapače snů… Ale třeba i nákupní tašky, nad kterými by dnešní ekologicky smýšlející zaplesali. Fantazii se meze nekladly.

bigstock-the-girl-weaves-macrame-dream-278050429.jpg

makramé lapač snů
Zdroj: 
Bigstockphoto
Drhat jde takřka cokoli, na co si vzpomenete. Vyrobit si můžete třeba originální závěs.

Když už na to přišlo, udrhat si člověk mohl i módní doplněk, jako byly pásky, náramky, náušnice nebo třeba přívěsky na klíče nebo na kabelky. Kdo chtěl, mohl si vytvořit i závěsné květináče, závěsná houpací křesla nebo houpačky pro děti. Stačilo zkrátka mít nápad.

Stačí levný materiál a trocha šikovnosti

Jestli máte dojem, že drhané doplňky vypadají příliš složitě, věřte, že je to opravdu jen dojem. Kromě provázku vám stačí jen maličko šikovné ruce a znalost třeba jen několika základních uzlů, které dodají vašim výtvorům šmrnc.

Dva základní uzly jsou plochý a žebrový. I s těmi se dá udělat hodně parády. Pokud se ale budete chtít zlepšovat, budete mít čím – k dalším pak patří třeba babský, řetízkový, tkalcovský a složitější japonský, turecký nebo čínský.

Drháte nebo jste to v dětství učili? Obnovte krásnou tradici, kterou se bavily naše babičky, a dekorovaly tak originálně sebe i domácnost!

Každá žena nedrhala. Moje matka ano. Ale mně se ty výrobky nikdy nelíbily. Drhaná sova, nějaké figurky, motýl, atd. Jsou to lapače prachu.