Jste zde

Dřevěný plot krásně vypadá, ale vyžaduje vaši péči

Zdroj: www.kirsch-korff.com

Plot. Vymezujeme jím své území. Když je navíc dřevěný, nepůsobí rušivě. Jen pozor na to, že dřevěný plot má omezenou životnost a vyžaduje naši péči.

14. 2. 2012

Dřevo vypadá přirozeně a nepatří ani mezi nejdražší stavební materiály, proč tedy oplocení domu nezařídit v dřevěném provedení, že? Sázka na dřevo není špatná, nicméně je potřeba počítat s tím, že dřevěný plot bude v budoucnu potřebovat vaši péči.

Jednou za pět let – generální renovace

Dřevěné ploty mají díky svému přírodnímu původu omezenou životnost. Zatímco třeba betonové ploty postavíte a dalších několik (desítek) let jejich stav neřešíte, u plotů dřevěných je potřeba minimálně jednou za pět let provést generální renovaci.

A jak na ni? Zkontrolujte, jestli některé plotovky a latě neuhnívají. Pokud ano, pak e vyměňte. U dřevěných plotových dílů, které prošly kontrolou, potom oškrábejte starý nátěr. Dnes už existují speciální chemikálie, které původní nátěr rozleptají, a ten jde poté snadno dolů třeba špachtlí. Pomůže i horkovzdušná pistole, která původní nátěr rozpustí.

Odstranění původního nátěru je důležité – na starý nátěr se totiž nová barva nechytí, a pokud ano, pak se velmi rychle oprýská. Až na očištěný povrch potom přijde impregnace, popřípadě fungicidní přípravky, které dřevo ochrání od invazí hub a plísní.

dreveny plot1

I takhle může vypadat dřevěný plot. Netradiční, ale přesto klasický. Zdroj: www.kirsch-korff.com

Navrch pak přijde obvykle syntetická lazura, která zvýrazní přirozený vzhled dřeva, bezbarvý lak nebo jiný nátěr třeba v barvě, která bude ladit s domem.

Jak prodloužit životnost plotu?

Kromě pravidelné péče ale existují i další tipy a rady, jak prodloužit životnost dřevěného plotu klidně i o několik let.

Pokud pořizujete už prefabrikované díly, latě a plotovky, pak se o následující problém asi zajímat nemusíte. Výrobci plotů na něj myslí za vás. Pokud ale jednotlivé latě vyrábíte sami, pak je nezapomeňte navrchu zkosit. Na rovných plochách by totiž snadno zůstala stát voda, která by měla usnadněnou cestu do struktury dřeva. Po skosené ploše steče.

Životnost dřevěného plotu prodlouží i podezdívka. Jednotlivé latě trpí mnohem méně, než při kontaktu se zemským povrchem.

Pořízení dřevěného plotu byste měli zvážit v případě, že ho chcete umístit do míst, kde je stále vlhko a stín – tyto podmínky dřevěným plotům rozhodně nesvědčí. Stejně tak bujný porost v bezprostřední blízkosti.

Čtěte dále:

Chystáte se postavit nový plot? Přečtěte si další články:

O plotech a nejen o nich si můžete mnohem víc přečíst v rubrice Zahrada a květiny