Jste zde

Jak na dřevěný plot? Poradíme, jaký nátěr zvolit

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Společnost se neustále vyvíjí směrem k menšímu zatížení životního prostředí. Zájem o zdravější způsob života je markantnější, než tomu bylo kdykoliv před tím a společně s tím přichází na scénu větší využívání přírodních materiálů.

20. 9. 2016

Lidé se rozhodují pro montované domy nízkoenergetického pojetí, kupují si dřevěný nábytek a stále častěji ho i renovují. V tomto článku se podíváme na dřevěný plot a nátěry na dřevo. Jak vůbec postupovat a na co si dát pozor? 

Vlhkost dřeva

Ještě před tím než se pustíte do vlastního pracovního výkonu, na malý moment se pozastavte a sáhněte do útrob svého kutilského zázemí. Kvalitní impregnace na dřevo by neměla chybět na žádné moderně pojaté zahrádce. Je nutné si uvědomit, že jakýkoliv nátěr na dřevo drží jen do takové míry, jak dobře drží základ. 

Negativní vlastností dřeva je jeho vtahování vlhkosti, pokud budeme nátěr nanášet na nepříliš proschlý materiál, nikdy se výsledek nestane chvályhodnou ukázkou zodpovědného přístupu. Nátěr totiž nebude držet. Úplně prvním krokem by se měla stát kvalitní impregnace na dřevo.

Nezapomínejte, že i impregnace je pekelně důležitá.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Impregnace na dřevo

Stále existuje velký počet lidí, kteří se domnívají, že je impregnace na dřevo zbytečnou součástí celého postupu obnovy nátěru plotovek. Impregnace skvěle chrání dřevinu před dřevokaznými houbami, plísněmi a hmyzem. Pokud na impregnaci opomenete, počítejte s brzkou degradací nátěru.

Barva na dřevo - černý balakryl

Černý balakryl má univerzální využití a jednoznačně patří k nejčastěji používaným nátěrovým hmotám u nás. Je dokonce vhodný i pro nátěr hraček. Jedná se o typickou vodou ředitelnou akrylátovou barvu, která navíc poskytuje skvělou a zároveň mimořádně účinnou ochranu a hladký matný vzhled.

Barva na dřevo - bílý balakryl

Bílý balakryl je vhodnou barvou pro základní nátěry všech druhů dřevin v interiéru i exteriéru. Vyniká vysokou přilnavostí, která je zajištěna speciálním druhem pojiva. Balakryl je vhodná venkovní barva na dřevo s dokonalými izolačními vlastnostmi. Určitě stoj za zmínku i dobře brusitelný povrch, což je u základních barev důležitou vlastností. Je také rychleschnoucí a bez zápachu.

Barva na dřevo venkovní

Dřevo je porézním materiál, proto potřebuje ve venkovním prostředí řádnější ochranu před povětrnostními podmínkami. Určitě se na počátku vyplatí použít mořidlo či napouštědlo a teprve až po té využít nátěry na dřevo. Nabízí se například lak nebo lazura

Lak poskytne dřevu hladký průhledný tón bez pigmentu, kdy nechá vyniknout lesklost a matnost. Lazura na dřevo proniká více do hloubky a navíc obsahuje rozptýlený barevný pigment a impregnační látky. Struktura dřeva je vždy zachována.