Jste zde

Plot od architekta? Nutnost nebo zbytečnost?

Zdroj: Boppe

Možná jste si toho všimli někde v okolí. Krásný dům, udržovaná zahrada a to vše pokažené nevzhledným plotem – nesprávně vysokým, ze špatného materiálu...

22. 9. 2011

Kde jsou ty časy, kdy jedinou a nejzásadnější funkcí plotu bylo chránit pozemek od návštěv nezvaných hostů. Doba se mění – plot sice pořád alespoň částečně slouží jako ochranná bariéra, ale minimálně v přední části domu musí hlavně reprezentovat a dotvářet jeho vzhled.

Ne vždy na jeho vzhled ale majitel dbá – místo kvalitního plotu s podezdívkou, tak okolo domu zůstane původně provizorní poplastované pletivo, které moc parády neudělá.

Když si najmete designéra, nejste zhýčkaní!

Najmout si na výběr plotu architekta není výrazem zhýčkanosti nebo toho, že nevíte, co s penězi. Naopak – plot patří k nejdražším zahradním prvkům. Investice do služeb zahradního architekta se tak v celkových nákladech ztratí a vrátí se v podobě pěkného bydlení.

plot-boppe3

Vybíráte nový plot? Pak respektujte vzhled samotného domu i jeho okolí. Zdroj: Boppe

Plot by měl korespondovat s celkovým vyzněním domu a i s jeho okolím. Popřípadě může být s domem i v absolutním kontrastu – nicméně tento kontrast musí být plánovaný.

V posledních letech se objevují názory některých architektů, že v nejideálnějším případě by dům oplocený ani být nemusel. Dům, který nelemuje plot, prý dýchá, působí uvolněněji, lehčeji… Na druhou stranu ale jen málokdo má chuť pokoušet zloděje a neustále čelit nájezdům cizích psích mazlíčů na jeho zahradu.

Živý plot nic nezkazí, ale roste dlouho

Alternativou je plot, který je průhledný. Jeho instalací de facto rezignujete na jeho funkci ochrany soukromí, ale jako ochrana před zloději slouží dál. Nic nezkazíte živým plotem – tady ale pozor na to, že roste dlouho a v průběhu času se jeho podoba mění. Metrové túje jsou fajn, při výšce dva a půl metru už se vám možná tak líbit nebudou.

plot-boppe1

Takový plot okolo rodinného domku moc parády nenadělá. Zdroj: Boppe

Obecně k výšce plotu – měla by korespondovat s výškou domu. Máte nízký domek? Za dvoumetrovým plotem se ztratí a budete si připadat jak v kobce. Plot s výškou do jednoho metru pak absolutně neruší, plot do výšky metr a půl je už jasně patrný, ale také neruší. Od této výšky ale plot představuje poměrně výraznou bariéru, která navíc může hlavně na malých pozemcích nepříjemně stínit.

V jednoduchosti je krása

U plotu více než kde jinde platí, že v jednoduchosti je krása. Vyhněte se divokým barvám a bláznivým tvarům. Vsaďte na jednoduché linie a na sladění barvy plotu třeba s parapety, okenními rámy nebo s garážovými vraty. Plot by měl navíc být pěkný jak při pohledu zvenčí, tak zevnitř.

A pokud nechcete nebo nemůžete do plotu investovat větší částku, zainvestujte alespoň do jeho přední části, která je viditelná z ulice. Minimálně ta by měla být reprezentativní, v zadní části, v zahradě, pak můžete použít to nejobyčejnější pletivo na plot, které váš pozemek oddělí od toho sousedního.