Jste zde

Aviváž: Zvládne toho víc, než si myslíte. Pomůže se zaseklým zipem i mytím oken

využití aviváže Zdroj: www.bigstockphoto.com
Změkčí a zjemní prádlo, ale dokáže toho mnohem víc. Máme pro vás několik zajímavých tipů, jak aviváž využít i jinak než jako prací prostředek.

20. 1. 2021

Aviváž neslouží jen k praní prádla! Její výhody můžete využít i při běžném úklidu domácnosti, kdy nahradí nejen čisticí prostředky, ale i nezdravé a zbytečně drahé osvěžovače. 

Aviváž jako účinný čisticí prostředek

Boj s prachem je jako boj s větrnými mlýny. Nerovný a mnohdy předem prohraný. Setřete ho a druhý den se na vašem nábytku objeví znovu. Za pomoci aviváže však vaše práce už nebude zbytečná. Vlhký hadr, který namočíte do aviváže, váš nábytek zbaví prachu, a dokonce zabrání i jeho opětovnému usazení. Aviváž za sebou zanechá pouze čistotu, lesk a příjemnou vůni. 

bigstock-hand-fastening-the-zip-on-the-385811453.jpg

zaseknutý zip
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zaseknutý zip je nepříjemná záležitost, která dokáže pořádně potrápit. S pár kapkami aviváže, které nakapete na jezdec, ho však povolíte rychle a velmi jednoduše. 

Metoda je vhodná i na obrazovky notebooků a televizorů, které prach přitahují ještě daleko rychleji. Aviváž však nezapomeňte naředit s vodou, aby nevznikly šmouhy, a obrazovku otřete pouze vlhkým hadrem. 

Pomůže s odstraněním tapet

Odstranit několik let staré tapety nebývá snadné! Jejich strhávání dokáže zabrat i několik hodin, nadělat mnoho nepořádku a stojí mnoho sil i nervů. Obzvlášť staré tapety se trhají, zůstávají na zdi nebo dokonce sebou dolů berou i část původní omítky.

Pokud je však důkladně navlhčíte aviváží, kterou si smícháte s vodou ve stejném poměru, pak máte vyhráno! Nasáklé tapety stáhnete odspoda nahoru vcelku a bez původní omítky.

bigstock-aromatic-reed-air-freshener-an-381598049.jpg

aviváž v difuzéru
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Vyrobit domácí difuzér není nic složitého. Potřebovat budete pouze špejle a malou lahvičku, do které nalijete svou oblíbenou aviváž. 

Vyleští okna

Leštění oken nepatří zrovna k oblíbeným činnostem. Za pomoci aviváže je však můžete vyleštit rychle a bez větší námahy. Jakmile budete mít za sebou mytí skel vhodnými čisticími prostředky, napusťte do kýble čistou vodu a přilijte trochu aviváže. Na dva litry horké vody postačí pouze půl deci aviváže. 

Roztokem můžete také přetřít zrcadla, skleněné povrchy skříněk, sklo ve sprchovém koutě i nerezové povrchy. Zbavíte se nejen prachu, ale i otisků prstů, zaschlých kapek od vody a šmouh. 

Provoní prádlo ve skříni

Milujete vůni aviváže u čerstvě vypraného prádla, ale z nějakého důvodu jste se jí museli vzdát? Nezoufejte! Aviváž, kterou byste nalili do zásobníku v pračce, nalijte do malé skleničky a umístěte ji do skříně na místo, kde nehrozí, že ji omylem vylijete. Její intenzivní vůně za několik minut provoní celou skříň a vydrží i několik dní. 

Příjemná vůně na vás dýchne už po otevření dveří

Toužíte mít krásně provoněnou domácnost, a tak neustále utrácíte za nejrůznější osvěžovače? Vyzkoušejte aviváž! Způsobů, jak s ní provonět celý byt, existuje hned několik. 

Pár kapek aviváže, které nakapete na vzduchový filtr u vysavače, odstraní zápach při vysávání a domácnost příjemně provoní. 

Vyrobit si můžete vlastní difuzér i voňavý roztok z aviváže a destilované vody, kterým můžete postříkat všechny textilie ve vaší domácnosti, aniž byste se museli obávat skvrn.

Pro ovonění toalety zase stačí pár kapek aviváže, které nakapete do středu kartónové ruličky toaletního papíru. 

Roztokem vody a aviváže také doporučujeme vytřít celý byt. Plovoucím a PVC podlahám navrátí lesk a váš domov příjemně provoní.