Jste zde

„A co děti, mají si kde hrát?“ Postavte jim třeba pískoviště

roh pískoviště Zdroj: Bigstockphoto
Říká se, že kdo si hraje, nezlobí. A v případě malých rošťáků to platí dvojnásob! Pokud vlastníte kousek pozemku nebo zahrádky, postavte tady dětem pískoviště. Máme pro vás návod i pár tipů, jak na to.

18. 5. 2021

Na první pohled se může zdát, že stavba a příprava pískoviště patří do kategorie „vyšší dívčí“. Ve skutečnosti to však nemusí být nic obtížného. Pokud máte dostatek prostoru na zahradě a trochu té základní kutilské šikovnosti, určitě to zvládnete. Odměnou vám bude upřímná radost a dětský smích pod okny, za který takový počin rozhodně stojí.

Pískoviště můžete koupit už hotové

Pokud si na stavbu pískoviště svépomocí netroufáte, můžete zamířit do kteréhokoli hobby shopu nebo obchodu se zahradnickým zbožím či dětskými hračkami. Tam vyberete už hotové pískoviště, takže odpadá starost s jeho výrobou. V tomhle případě je ale potřeba počítat s jistým omezením (prostor, rozměry, velikost, tvar a podobně), které s kupovaným pískovištěm neodmyslitelně souvisí.

bigstock-an-empty-children-s-sandbox-in-417153433_1.jpg

barevné pískoviště
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pískoviště klidně proměňte v rej barev. Doporučujeme ho také překrývat, aby vám do něj například nechodila kočka.

Základem je vhodné umístění

Pokud se ale rozhodnete vyrobit dětem vlastní pískoviště, v první řadě se rozhodněte, kam ho na zahradě umístíte. Tady je každá univerzální rada drahá. Nejlepší je se držet rozměrů a dispozic konkrétní zahrady. Mějte však na paměti, že pískoviště by mělo být umístěno na takovém místě, kde bude možné jej bez problému zastínit. Byť třeba jenom větším slunečníkem.

Pískoviště vedle záhonů? Hloupost

Při výběru vhodného umístění pískoviště počítejte taky s plochou, která se bude nacházet bezprostředně v jeho blízkosti, a děti ji budou aktivně využívat. Pro tyto účely se hodí volný kus trávníku spíš než prostor se záhony, keři nebo dalšími překážkami. Ty dětem brání v pohybu a navíc představují riziko nepříjemného a bolestivého úrazu. 

bigstock-children-s-toy-car-in-the-sand-420338962.jpg

hračky v pískovišti
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pískoviště umístěte do stínu - aby na dítko během hraní nepražilo sluníčko.

Materiál rozhodne o budoucím úspěchu

I tady máte samozřejmě právo volby. Pískoviště můžete stavět z jednoduchých vegetačních tvárnic, betonové dlažby nebo cihel. Nejvhodnější je ale v tomhle případě dřevo.

Tady si můžete vybrat jak trámy či fošny, tak líbivé palisády z opracované kulatiny, které působí velmi dekorativně. A jak si ve výčtu materiálů vede plast? Ten se ke stavbě dětského pískoviště příliš nedoporučuje kvůli své nízké životnosti.

Deset kroků k originálnímu pískovišti

  1. V první řadě si pomocí kolíků vytyčte hranice budoucího pískoviště
  2. Na vytyčeném místě vyryjte zeminu do hloubky cca 20 centimetrů (pokud máte dost písku, může být pískoviště hlubší).
  3. Plochu vyčistěte, zbavte ji kořenů, kamení a dalších překážek.
  4. Natáhněte sem netkanou textilii, které zabrání prorůstání kořínků pískem, propustí však vodu, která tak může volně odtékat a nehromadí se v prostoru pískoviště.
  5. Pískoviště ohraničte předem vybraným materiálem (tvárnice, dlažba, dřevo a podobně)
  6. Jednotlivé části obvodové konstrukce spojte spojovacím materiálem.
  7. Do vytvořeného prostoru nasypejte písek.
  8. Popusťte uzdu fantazii a okolí pískoviště natřete líbivými barvičkami nebo pomalujte dětskými motivy. Malí rošťáci to určitě ocení.
  9. Pokud jste na obvodovou konstrukci použili dřevo, nezapomeňte ho ošetřit impregnací a nejlépe ještě olejem nebo lakem.
  10. Aby se do pískoviště nedostávaly zbytečné nečistoty, je dobré k němu pořídit (nebo vyrobit) praktický kryt.