Jste zde

Čistička vzduchu v podobě nátěru? Čeští vědci byli při tvorbě unikátní aktivní nanostěny

Zdroj: COLORLAK

Představte si, že by zdi vašeho domu fungovaly jako čistička vzduchu, zbavily ho nejen nepříjemných zápachů, ale i zárodků plísní a dalších škodlivých látek. Sci-fi? Rozhodně ne. Takzvané aktivní nanostěny skutečně existují a jsou funkční.

18. 7. 2012

Podle posledních studií prý tráví člověk v uzavřeném prostředí asi 90 % svého času – sice ochráněný před externími vlivy, jako jsou exhalace, smog a hluk, ale naopak vystavený třeba zvýšenému výskytu plísní. Ty si mimochodem mezi hygieniky vysloužily titul „azbest 21. století“.

Zlepšující se kvalita našeho bydlení tak s sebou paradoxně přináší i negativní a nežádoucí efekty. Z oficiálních zdrojů Světové zdravotnické organizace vyplývá, že za více než 15 % chronických onemocnění může právě vzduch. Pro alergiky, astmatiky a osoby s oslabenou imunitou je proto kvalita vzduchu v domácnosti velmi důležitým faktorem. 

Aktivní nanostěna – nepotřebuje údržbu a nikdy se neporouchá

Na trhu jsou samozřejmě nejrůznější zvlhčovače a čističky vzduchu, nicméně do popředí se v poslední době dostávají i takzvané aktivní interiérové nátěry – a ty na rozdíl od nejrůznějších přístrojů nezabírají místo, nedělají hluk, nepotřebují udržovat a nikdy se neporouchají.

Aktivní složkou těchto speciálních barev je většinou oxid stříbra, nebo ještě častěji oxid titaničitý. Nátěrů, které se chlubí přítomností aktivních částic, je dnes na trhu několik a nutno podotknout, že některé z nich slibují až téměř magické výsledky. Mezi jednotlivými produkty a jejich účinností jsou ale obrovské rozdíly – často i v řádu desítek procent.

nanostena

Aktivní nanostěna je vlastně čističkou vzduchu ve formě nátěru. Na jejím vývoji se výrazně podíleli i čeští vědZdroj:COLORLAK

Velkým průlomem byl v tomto směru objev českých vědců, týmu okolo Ing. Jana Procházky z Advanced Materials JTJ , kteří vyvinuli pojivo, jež nelikviduje vlastní nátěr a jeho unikátní vlastnosti – aktivní nátěr je tak 10x až 20x účinnější než nátěry podobného typu založené na stejné účinné látce. Ve spolupráci s největším výrobcem nátěrových hmot u nás, společností COLORLAK, pak vše dotáhli až k finálnímu výrobku – takzvané aktivní nanostěně.

K „aktivaci“ jí stačí pouze denní světlo

Ptáte se, na jakém principu aktivní nanostěna funguje? Fotokatalitycké nátěry obecně jsou speciální funkční nátěry, které reagují se světlem a to díky nanočásticím přítomného oxidu titaničitého. Aktivní nanostěna tedy za pomocí fotokatalýzy přeměňuje - a tím de facto i likviduje - všechny organické částice ve vzduchu na vodu a oxid uhličitý. Obecně platí, že čím menší objekt je, tím snadněji jej zlikviduje. Poradí si tedy s objekty na úrovni molekuly, viru, bakterie, spory, ale i složitějšími mikroorganismy jako je třeba zrněnka.

Řešíte spíš to, jakou barvou vymalovat? Přečtěte si článek: Jak na barvy v bytě? Fialová je barvou harmonie, světle modrá podporuje snění

Zní to skoro jako sci-fi, ale podle vědců funguje aktivní nanostěna jako prevence proti chřipce a virovým onemocněním, redukuje alergie i astma a účinně rozkládá a odstraňuje cigaretový kouř a další zápachy. Nanostěna je schopna pohltit i mastnotu, která vzniká při vaření a běžně se usazuje na nábytku, zdech a oknech. Nátěr zabraňuje, aby na něm pavouci stavěli své sítě, brání růstu plísní a je z podstaty samočistící, respektive vydrží čistý podstatně déle než „obyčejná“ barva.

Čistička vzduchu ve formě nátěru

Je to vlastně čistička vzduchu ve formě nátěru. Je přirozeně bezporuchová a na rozdíl od „klasických“ čističek nepotřebuje žádnou energii - vystačí si pouze s denním světlem. Nejčastěji se aplikuje na strop místnosti, kde je velká plocha a nehrozí, že by nátěr někdo svou neopatrností setřel. Nátěr je samozřejmě bezpečný pro všechny členy domácnost. Absolutně nic nehrozí při jakémkoliv kontaktu – nátěr totiž funguje ve zcela jiných měřítcích.

nanostěna3

Po tímto balením hledejte speciální nátěr, který pohlcuje pachy a ničí plísněZdroj: COLORLAK

Účinnost nanonátěru byla už ověřena v praxi – firma ji aplikovala ve školce pro děti s oslabenou imunitou, kde přinesla výrazné zlepšení v podobě menší nemocnosti, ale také v domech seniorů nebo veterinářů, kde aktivně odbourávala zápach. Díky svým vlastnostem je nátěr doporučován také na operační sály, protože fotokatalýza je výrazně šetrnější způsob vytváření sterilního prostředí, která ošetřenou místnost na rozdíl od dezinfekce nekontaminuje jinými agresivními látkami a jedy.

Reference, zdroje a zkušenosti s jejich použitím:

- link na stránky vědců, kteří za objevem stojí (tým okolo Ing. Jana Procházky z Advanced Materials JTJ s.r.o.): http://www.advancedmaterials1.com/index_soubory/Page2490.htm

- reference a použití: http://www.aktivnistena.cz/reference/

- aktivní nanostěna se objevila i v jednom z dílů pořadu Jak se staví sen a její tvůrci se pravidelně objevují i v médiích – v poslední době například v brněnské redakci Českého rozhlasu, nebo na portále Novinky.cz.

Sledujte nás i na Facebooku a neuteče vám žádná soutěž, ani zajímavý článek!