Jste zde

Ceny bytů zase porostou. Podle odborníků už v následujícím roce

Zdroj: XxjackkillerxX (Deviantart)

Kdo v posledních pěti letech sháněl byt, měl štěstí. Ceny od vypuknutí krize neustále padaly jako afričtí olympijští lyžaři, z čehož majitelům nemovitostí hrůzou vstávaly vlasy na hlavě. Nyní se zdá, že se vývoj začne obracet.

21. 6. 2013

Třetí čtvrtletí roku 2008 se z hlediska nemovitostí zapsalo do dějin dvěma věcmi. V Severní Americe začaly krachovat velké banky v důsledku špatné hypoteční politiky, v Čechách zase ceny nemovitostí dosáhly historického vrcholu.

Od té doby už následovaly jen pády a stagnace. Podle posledních údajů českého statistického úřadu se v současnosti prodávají nemovitosti v Praze o čtrnáct procent levněji, než tomu bylo v létě 2008. Vedle hospodářské krize se zde projevuje také fakt, že počet nabízených bytů je v současné době dost, stačí tedy uspokojit poptávku, takže mnozí vlastníci musí s velkou konkurencí bojovat nižší cenou.

Byt je nákladná investice. Jak při jeho zařizování ušetřit?

ceny-bytu-2

Ceny bytů se budou zvyšovat, prostor v nich však zůstává stejný. Obzvláště v malých bytech proto přichází ke slovu různá řešení využití celého prostoru, třeba za pomoci žebříku. Zdroj: Mazzali (mazzaliarmadi.it)

Proč ceny bytů porostou?

Experti České národní banky pro ČTK uvedli, že zvyšování cen bytů přijde už v roce 2014. Stane se tak v důsledku nedávného zvýšení hodnoty rozdílu mezi výnosem z nájemného a úrokových sazeb z úvěrů na bydlení. Jejich hladina je podle odborníků v současné době velmi nízká.

Dalšími faktory, jež mohou ceny hnát nahoru, představují vysoké ceny a pozemků a zdražování stavebních prací, na nichž se nejvíce podepsalo zvyšování daně z přidané hodnoty.

Pokud tedy berete byt jako investici, kterou můžete v současnosti využívat k bydlení a v budoucnu za výhodných podmínek zhodnotit, máte nyní příležitost nakoupit byty ještě za velmi výhodných podmínek. Vyplatí se to však především při použití vlastních peněz, což pro drtivou většinu z nás znamená nepřekonatelný problém.

Není byt jako byt

Obecný vývoj na trhu nemovitostí ovšem neplatí pro absolutně každý byt. Ve světle nedávných událostí nepřekvapí, že naopak v povodňových lokalitách ceny naopak stále klesají, pojišťovny je navíc už ani nepojistí. Lákání na skvělý výhled na labutě proplouvající ve vlnách už příliš nefungují.

Znatelný růst cen se týká spíše oblastí s nižší hladinou nezaměstnanosti. Jako Praha nebo Středočeský kraj. Naopak na Ústecku a v Moravskoslezském kraji, kde je menší kupní síla se dá očekávat pozvolnější vývoj.

Na našich stránkách nyní probíhá soutěž o iPad. Přidejte se k našim fanouškům na Facebooku, abyste i vy mohli soutěžit o takovéto atraktivní ceny.