Jste zde

Čaj z borovicového jehličí pomáhá už tisíce let. Proč a jak si ho připravit?

čaj z borovicového jehličí v šálku Zdroj: Shutterstock
Čaj z borovicového jehličí překvapí vaše chuťové buňky i bakterie v ústech. Jeho příprava je jednoduchá a základní surovinu nasbíráte klidně i během tuhé zimy. Proč borovicový čaj průběžně popíjet a jak si ho připravit?

5. 3. 2023

Borovicový čaj je doslova nabitý antioxidanty a vitamíny A a C. „Céčka“ dokonce obsahuje čtyřikrát víc než oblíbený pomerančový džus. Čaj z borovicového jehličí dokáže posílit imunitu těla a vyčistit ho od různých škodlivin. Skvělé jsou i jeho účinky na náš kardiovaskulární, oběhový, imunitní a respirační systém. 

Borovicové jehličí obsahuje i vápník, železo, draslík a fosfor, stejně jako důležité steroly a karotenoidy. Jeho pravidelné popíjení pomáhá stimulovat tvorbu bílých krvinek, podporovat antioxidační aktivitu celého těla, snižovat riziko chronických onemocnění, urychlovat hojení a podporovat tvorbu kolagenu.

Čaj z borovicového jehličí není vhodný pro každého

I když je výčet pozitivních účinků borovicového čaje obsáhlý, přece jen zde existují určitá rizika nebo situace, kdy ho není doporučeno popíjet. Existuje jen málo studií o vedlejších účincích pití čaje z borovicového jehličí. Co však víme jistě, je, že byste se měli vyvarovat vaření jehličí z druhů borovice, které nespadají do skupiny Pinus strobus (borovice vejmutovka).

shutterstock_2103403907.jpg

čaj z borovicového jehličí
Zdroj: 
Shutterstock
Borovicový čaj má zvláštní, osvěžující a později nasládle medovou chuť.

Pokud jde o pití bylinného čaje během těhotenství a kojení, pravidlem je pohybovat se na straně maximální opatrnosti a ideálně situaci probrat se svým lékařem. Obecně se ale těhotným a kojícím ženám čaj z borovicového jehličí popíjet nedoporučuje. To zejména kvůli jeho chemickému složení. Čaj by také neměly popíjet děti do 12 let

Vyvarovat by se mu měli i lidé se zánětlivým onemocněním ledvin, jater nebo trávicího ústrojí. Zmíněné orgány mohou být borovicovým jehličím podrážděny a v některých případech i poškozeny. Čaj byste měli také užívat maximálně po dobu 30 dní a pak si naordinovat alespoň dvouměsíční pauzu. Důvodem je velký obsah dráždivých terpenů.

Jak si čaj z borovicového jehličí připravit?

Menší hrstku borovicového jehličí zalijte 300 ml vroucí vody a nechejte zakryté patnáct minut louhovat. V případě nemoci popíjejte čaj dvakrát denně. Borovicový čaj má velice zajímavou chuť. Jako první v něm ucítíte svěžest a hned vzápětí se rozvine zvláštní, ale velice příjemná, lehce medová sladkost. Pokud vám přírodní chuť čaje nevyhovuje, můžete ho dochutit medem nebo citronem. 

Použité zdroje:

  • https://primanapady.cz/clanek-300173-brante-se-nachlazeni-netradicnim-cajem
  • https://www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/27986/Caj-z-borovicoveho-jehlici-pomaha-uz-tisice-let-Naucte-se-ho-pripravit
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/stromy/1775-borovice-ucinky-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pro-zdravi-davkovani