Jste zde

Sluneční hůl divizna: Vyrobte si z ní sirup nebo výborné květové víno

divizna Zdroj: Shutterstock
Nasbírejte si květy divizny a připravte si spolu s námi léčivý čaj, diviznový sirup nebo třeba vynikající květové víno, které je vhodné pro posílení celého organismu! Máme pro vás recept.

6. 8. 2023

Divizna velkokvětá, jinak také psí ocas, kuželice, sluneční hůl či královská svíce, je jedna z nejdéle používaných léčivých bylin, kterou rozhodně nepřehlédnete. Zaujme nejen svou výškou, ale i hroznem zářivě žlutých květů, které se na rostlině objevují až v druhém roce života od května do září. Roste běžně v přírodě, ale bez problémů ji můžete vypěstovat i na své zahradě

shutterstock_2315476819.jpg

divizna na zahradě
Zdroj: 
Shutterstock
Divizna je dvouletá bylina, které v prvním roce života nejprve vytvoří kořenový systém a přízemní růžici listů a teprve v druhém roce roste do výšky a kvete. 

Divizna je nenáročná rostlina, které se daří v podstatě všude. Běžně na ni můžete narazit na kraji lesa, v příkopu, železničním náspu i podél komunikací a na skládkách. Zde ji však nesbírejte! K výrobě léčivých preparátů sbírejte květy divizny pouze na zahradě nebo na čistých místech daleko od civilizace

shutterstock_2198555493.jpg

květy divizny
Zdroj: 
Shutterstock
Léčivé látky obsahují jen květy, které kvetou pouze jeden den. 

Zklidňuje dráždivý kašel

Čaj z květů divizny má krásně žlutou barvu a je skvělým pomocníkem při nachlazení. Podporuje normální funkci dýchacího systému, tlumí dráždivý kašel a uvolňuje hleny. Mimo to také posiluje imunitu a pomáhá při astmatu.

Při jeho přípravě je však důležité vložit do sítka i plátýnko nebo papírový filtr, aby do čaje nepronikly drobné chloupky, které by mohly nepříjemně podráždit sliznici. Čaj pijte maximálně 3krát denně. 

Věděli jste, že… Květy divizny je vhodné sbírat okolo poledne, kdy jsou plně rozvité? Kvetou totiž pouze jeden jediný den. 

Stejné účinky má také diviznový sirup, který si pro svou sladkou chuť zamilují hlavně děti. K jeho přípravě přitom potřebujete jen čerstvé květy divizny, 1 kg cukru, 1 lžičku kyseliny citronové, citron a pomeranč. A jak na něj?

Čerstvé květy divizny zalijte 1 litrem převařené, ale vychladlé vody. Přidejte nakrájený pomeranč i citron a vše nechte macerovat. Druhý den směs přeceďte přes plátýnko a přidejte 1 kg cukru a 1 lžičku kyseliny citronové. Vše zahřejte maximálně na 60 stupňů Celsia. Jakmile se cukr rozpustí, přelijte ještě horký sirup do sklenic. Naplněné sklenice zavíčkujte, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. 

Před použitím sirup protřepejte a při potížích ho užívejte 3krát denně. Po otevření sirup uchovávejte v chladničce. 

shutterstock_1441792223.jpg

žena trhající květy divizny
Zdroj: 
Shutterstock
Květy divizny můžete využít i k výrobě regeneračního oleje, který je skvělým lékem na špatně hojící se rány, otoky, opuchliny a na bolavé klouby.

Víno jako lék

Květové víno prospěje nejen vašemu zdraví, ale také vám zvedne náladu. Pijte ho však s mírou!

Výroba vína z divizny je opravdu jednoduchá záležitost. Potřebovat budete pouze kvalitní bílé víno a směs květů heřmánku, jetele, slunečnice, slézu a samozřejmě květů divizny. Na jeden litr vína vám postačí zhruba lžíce květů od každého druhu. 

Květy nasypte do čisté sklenice a nechte je louhovat. Každý den nezapomeňte sklenicí protřepat. Po 14 dnech víno přeceďte přes jemné sítko do čistých sklenic. Uchovávejte ho v chladu. 

Zdroje:

  • https://www.osiva-semena.cz/divizna-pestovani-na-zahrade-a-vyznam-v-lecitelstvi
  • https://www.vitalia.cz/clanky/co-dovede-divizna-rozpousti-hleny/
  • https://bylik.cz/zbozi/2-divizna-kvet.html
  • https://www.pharmapoint.cz/herbar/divizna-velkokveta/
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/47-divizna-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani