Jste zde

BMI kalkulačka aneb jak vypočítat svou ideální váhu

kalkulačka metr Zdroj: Shutterstock
Index tělesné hmotnosti neboli BMI vám umožňuje vypočítat vaši ideální váhu. Jinými slovy, podle indexu tělesné hmotnosti poznáte, zda je vaše váha přizpůsobena vaší výšce.

6. 9. 2022

V tomto článku se dočtete, podle jakého vzorce lze BMI vypočítat a jaká je jeho optimální hodnota u žen, mužů a dětí.

Chcete-li zjistit, zda potřebujete zhubnout, spočítejte si nejprve index tělesné hmotnosti neboli BMI pomocí vzorce nebo BMI kalkulačky. Příliš vysoké BMI může odhalit nadváhu nebo dokonce obezitu. Příliš nízké BMI může znamenat, že jste naopak na svou výšku příliš hubení.

Co je BMI?

Index tělesné hmotnosti neboli BMI, vynalezený ve 40. letech 19. století, vám umožňuje zjistit, zda je vaše váha optimální, jinými slovy, zda je přizpůsobena vaší výšce. Tento ukazatel slouží lékařům k posouzení vašeho fyzického stavu.

bmi_kalkulacka_jak_vypocitat_svou_idealni_vahu.jpg

BMI kalkulačka
Zdroj: 
Shutterstock
BMI kalkulačka je jedním z nejrychlejších způsobů jak zjistit, jestli je vaše váha v pořádku.

Díky indexu tělesné hmotnosti lze určit podvýživu, nadváhu či obezitu. Výpočet BMI, ověřený organizací WHO, je založen na jednoduchém matematickém vzorci a k jeho výpočtu se používá BMI kalkulačka.

Podle jakého vzorce se počítá BMI?

Ke zjištění ideální hmotnosti na základě výšky se používá index tělesné hmotnosti (BMI). Jeho výpočet je jednoduchý. BMI vypočítáte tak, že vydělíte svou hmotnost v kilogramech druhou mocninou své výšky v metrech (BMI = hmotnost v kg/výška² v m). Podle získaného údaje poznáte, zda je vaše váha přizpůsobena vaší výšce, nebo zda trpíte podvýživou, nadváhu či obezitou.

V některých případech se do vzorce započítává také obvod pasu a boků. Stačí jednoduše použít online kalkulačku, nebo si své BMI vypočítat postaru podle vzorce.

Jaké hodnoty BMI jsou normální?

Normální hodnota BMI se pohybuje mezi 18,5 a 25. Osoby s BMI nižším než 18,5 jsou považovány za příliš štíhlé. Naopak osoby s BMI nad 25 mají nadváhu. U osob s BMI vyšším než 30 se již jedná o určitý stupeň obezity.

  • BMI < 18,5 kg/m²: podváha
  • 18,5 < BMI < 24,9: normální hmotnost
  • 25 < BMI < 29,9: nadváha
  • BMI > 30: obezita

vliv_veku_a_pohlavi_na_bmi.jpg

BMI kalkulačka 2
Zdroj: 
Shutterstock
Spočítat BMI je jednoduché. A to i díky kalkulačkám a aplikacím.

Vliv věku a pohlaví na BMI?

Je BMI dvacetileté ženy stejné jako BMI padesátileté ženy? Platí stejný vzorec pro ženy i pro muže? Odpověď zní ano. Výpočet ženského a mužského BMI je založen na stejném vzorci. BMI zkrátka nezohledňuje pohlaví ani věk. Něco jako BMI kalkulačka podle věku jednoduše neexistuje. Výpočet navíc nebere v úvahu hmotnost různých tělesných tekutin (například lymfatické tekutiny v případě otoků), kostní hmoty, ani svalové hmoty. Nepřihlíží se ani k rozložení tělesného tuku.

Dvě ženy tak mohou mít naprosto totožné BMI, ale odlišné typy postav. Stejně tak i dva muži s různou postavou (svalnatý muž, „břichatý“ muž) mohou mít stejné BMI. Například sportovci, jejichž svalová hmota je vysoce vyvinutá, budou mít vysoké BMI, aniž by byli obézní.

BMI kalkulačka pro děti

BMI kalkulačka pro děti nebo dospívající se počítá vydělením hmotnosti (vyjádřené v kilogramech) druhou mocninou výšky (vyjádřenou v metrech). Vzorec je stejný pro děti i dospělé: BMI = hmotnost v kg / výška² v m.

BMI by mělo být pravidelně sledováno, aby bylo zajištěno zdraví rostoucího kojence, dítěte nebo dospívajícího. Doporučuje se vypočítat BMI alespoň jednou ročně u dětí od 2 let, bez ohledu na věk dítěte nebo zdánlivou stavbu těla, aby se předešlo zdravotním problémům spojených s váhou v dospělosti.

Zatímco u dospělých výpočet BMI nezohledňuje pohlaví ani věk, u dětí hrají tyto 2 faktory důležitou roli. Dívky a chlapci se vyvíjejí odlišným tempem a mají různá množství tělesného tuku. Rychle přibývají na váze například v období puberty.

Výhody a nevýhody

Výhody

  • Díky BMI kalkulačce získáte základní přehled o svých zdravotních rizicích s ohledem na vaši výšku a váhu.
  • BMI kalkulačka vychází z přirozených vlastností těla, charakteristických pro danou výškovou a váhovou kategorii.

Nevýhody

  • Základní verze BMI kalkulačky nepracuje s věkem a pohlavím, což může vést k nepřesným výsledkům.
  • BMI kalkulačka nezohledňuje rozložení tělesného tuku a svalové hmoty a individuální váhu kostry, což může vést k nepřesným výsledkům.
  • BMI kalkulačka nezohledňuje etnický původ člověka – například dospělý člověk asijského původu může mít vyšší riziko zdravotních problémů už od BMI 25.
  • BMI kalkulačka zkresluje výsledky u sportovců s vysokým množstvím svalové hmoty.