Jste zde

Badyán nepatří jen do svařáku. V kuchyni i lidském těle dokáže divy

hvězdičky badyánu Zdroj: Bigstockphoto
Koření, které svou vůní nápadně připomíná anýz, oceníte jako přísadu do moučníků, sladkých jídel a třeba i svařeného vína. Jeho využití je ve světě ale mnohem širší – zatímco my se držíme s badyánem při zemi, jinde s ním úplně kouzlí.

20. 11. 2021

Badyán známe v Evropě teprve od 17. století. Využívá se přitom nejen při přípravě pokrmů, ale i v lékařství a při výrobě voňavek nejrůznějších kategorií. Je plodem badyáníku pravého, který má svůj původ v Číně, dneska ovšem roste i v jihovýchodní Asii a Tichomoří. Právě proto, že se podobá anýzu, se dočkal přezdívky hvězdicový anýz a taky čínský anýz.

Pozor na japonský anýz! Ten je velmi podobný, způsobuje ovšem zdravotní problémy, jako jsou ledvinová kolika nebo zánět močových cest.

Badyán v Česku? Leda do sladkého

Když už u nás narazíte na někoho, kdo používá badyán, pravděpodobně tak činí jen při pečení nebo vaření sladkých jídel, případně svařeného vína nebo při přípravě kompotu.

Jeho kořenitě nasládlá chuť je ale využitelná i jinde – v asijské kuchyni není výjimkou v hovězí polévce nebo v marinádě, použít se dá i do sladších omáček. V Řecku se s ním setkáte v tradičním alkoholickém nápoji ouzo. 

bigstock-cinnamon-stick-with-anise-on-w-433253267.jpg

badyán a jablka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Badyán nejčastěji používáme v souvislosti s vařením a pečením sladkých jídel.

Jestli jste někdy jedli vietnamskou polévku pho, vězte, že v ní badyán dozajista byl. Stejně tak jste se s ním mohli setkat v tradičním českém perníku, povidlech, sušenkách, čajích nebo grogu.

Badyán je součástí klasického čínského koření pěti vůní a svou chuť a vůni má díky obsahu silice anetol – tu má mimochodem společnou nejen s anýzem, ale i s fenyklem. Co se chuti týče, anetol je 13krát sladší než obyčejný cukr. Proto se to s badyánem jako přísadou nesmí přehánět. Přebil by totiž úplně všechno!

Můžete ho použít namletý, nadrcený i vcelku. Pokud se rozhodnete pro třetí variantu, nezapomeňte ho na konci vaření vyndat, jinak by výsledek pořádně zhořknul.

Lék nejen proti špatnému trávení 

Badyán je výjimečné koření, ale má i skvělé pozitivní účinky na lidské zdraví. V čínské medicíně se využívá při potížích s trávením a bolestech žaludku, v některých zemích se dokonce po jídle bez okolků žvýká jako digestiv. Díky badyánu se může zlepšit i váš spánek i revma. Taky celkově posiluje organismus. 

bigstock-anise-on-rustic-wooden-backgro-427339364.jpg

badyán jako dekorace
Zdroj: 
Bigstockphoto
Badyán je vděčný i jako dekorativní prvek.

Badyánový čaj na chřipku, průjem a bolesti kloubů

Až vás zase bude kosit chřipka, průjem nebo bolesti kloubů, připravte si badyánový čaj. Stačí horkou vodou zalít umletý badyán a 7 minut louhovat. Přidat můžete klidně med nebo skořici (nebo obojí). Jen ho nevařte malým dětem, u nich totiž způsobuje nevolnost.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Bady%C3%A1n 
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Anetol
  • https://www.korenikralu.cz/badyan-cely
  • https://sever.rozhlas.cz/badyan-se-nehodi-jen-na-ozdobu-ma-i-lecive-ucinky-8037495
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/stromy/12-badyan-badyanik-pravy-ucinky-na-zdravi-nezadouci-vedlejsi-ucinky