Jste zde

Architektonická studie: Svěřte ji odborníkům, promítnou do ní vaše požadavky

Zdroj: archdaily.com

V minulé části „architektonického seriálu“, který tvoří architektka Andrea Zaciosová, jsme se podívali na návrh a na to, jak dosáhnout toho, aby obsáhl všechny vaše tužby. Dnes podobně cílíme na architektonickou studii.

17. 2. 2013

Co je to architektonická studie? Architektonická studie je první fází vypracování projektu. Fáze, která je velmi důležitá, a z toho důvodu je záhodno ji svěřit opravdovým profíkům, architektům.

Předchozí článek zabývající se návrhem domu najdete pod titulkem: Návrh a tvorba domu: Architekt vyřeší vaše zadání. Vy ale musíte vědět, co chcete!

Jejich cílem je vytvořit návrh tak, aby splňoval požadavky dispoziční, provozní, technické a estetické. A samozřejmě i požadavky vznesené přímo klientem. Důležité a zásadní je sladit požadavky a představy klienta a respektovat zároveň možnosti stavebního pozemku, vnímat krajinu a orientaci světových stran prostoru.

Výsledkem architektonické studie by tedy mělo být – v případě, že se jedná o architektonickou studii domu - šetrné řešení pro umístění stavby na pozemku. Architekt musí uspořádat všechny myšlenky do návrhu tak, aby dávaly smysl a respektovaly jak člověka, tak parametry prostoru.

architektonicka-studie2

Víte, co všechno by měla zahrnovat architektonická studie? Zdroj: www.behance.net

S architektonickou studií se můžete setkat nejen při tvorbě rodinného domu, ale i v interiéru.

Co je součástí architektonické studie?

  • Situace (prostor řešeného pozemku)
  • Půdorysy všech podlaží
  • Pohledy na dům (všechny strany) 
  • Řezy domem 
  • 3D vizualizace, perspektivy nebo axonometrie 
  • navíc může být vizualizace zpracována do fotografie
  • Zpráva o stavbě (stavebník, parcela)
  • Popis architektonického řešení (hmota, tvar, velikost)
  • Popis technického řešení (použitý materiál, případné technologie)

Co můžete od studie očekávat?

Ve studii, kde je zakreslen váš pozemek najdete půdorysné osazení vašeho domu na parcele. Samozřejmostí je orientace světových stran, poměrové měřítko a základní kóty domu. Součástí studie jsou i příjezdová komunikace, chodníky, prostor zeleně, napojení všech potřebných technických přípojek.

architektonicka-studie3

Součástí architektonické soutěže už může být i usazení nábytku - filnálním výsledkem pak třeba takováto ložnice. Zdroj: homedit.com

V půdorysech jednotlivých podlaží  pak budou zakresleny zařizovací předměty (umyvadla, klozety, kuchyňská linka…). Pokud je architekt vstřícnější, může zde být zakreslený už i nábytek a jeho umístění v prostoru domu.

Závěrem

Architekt za vás pamatuje na všechny prostory, normy a velikosti. Zadáte-li si studii u architekta, máte jistotu, že předejdete pozdějším nepříjemným zjištěním.

Architekt věnuje péči i úložným místům, vhodně umístěným oknům a dveřím v místnostech, vhodné volbě podlahových materiálů a podobně. 

Jako pro spoustu dalších činností platí: Obraťte se na odborníka dříve, než problém vznikne a snažte se tak problémovým místům vyhnout.

Medailonek autorky:

Ing. arch. Andrea Zaciosová - Pracuji v oboru architektury přes 10 let, především v oblasti architektonických studií. Klientům poskytuji komplexní služby v oblasti bydlení, interiérů, včetně konzultací. Od návrhů až po realizaci interiéru. Zajistím řešení lidem, kteří chtějí dobře a spokojeně bydlet, relaxovat v pěkném prostředí a pracovat v prostoru s kreativní invencí. Kontaktovat mě můžete na telefonu +420 777 231 056, případně skrze mail zaciosova@argad.cz nebo webové stránky www.argad.cz