Jste zde

Proč spolupracovat s interiérovým designérem? Ušetří čas i peníze

Zdroj: designer-ka.cz

Interiérový designér. Že si úplně přesně nedokážete představit náplň jeho práce a že se přeci říká, že jeho služby jsou pořádně drahé? Pojďme se s designérkou Kateřinou Pečeňovou podívat pod pokličku práce designéra a zbourat zažité nepravdy.

19. 4. 2013

Kateřina Pečeňová se interiérovému designu věnuje intenzívně už několik let, je zároveň i absolventkou diplomových studií designu a nově vede i Poradnu, kde jí můžete klást otázky týkající se bytového designu. Je proto povolaná k tomu, aby popsala, v čem spočívá práce designéra.  

Profese interiérového designéra je u nás poměrně nová, a tak lidé často vůbec netuší, co mohou od interiérového designéra očekávat a čím by jim případně mohl být užitečný. Nejsou na tuto službu zvyklí a často mají zřejmě i představu, že jsou jeho služby drahé. Případně se domnívají, že si interiér přeci nejlíp zařídí sami, protože jsou to oni, kdo v něm bude žít. Ne všechno je samozřejmě pravda.

Co všechno zařizování interiéru v praxi obnáší?

Je potřeba se zorientovat v nabídce na trhu, obejít spousty showroomů a postupně si vytvářet názor na to, co se nám opravdu líbí, nebo nelíbí. Což stojí spoustu času, protože nabídka je dnes už velmi široká. Ne pro každého je zařizování bytu koníčkem - tento proces tak může považovat za ztrátu času.

designerka-katerina-pecenova1

I takto může vypadat jeden z výstupů bytového designéra. Toto je přímo z archivu Kateřiny Pečeňové Zdroj: designer-ka.cz

Na druhou stranu ale snad většina z těch, kteří si pořizují nové bydlení, chce bydlet hezky a prakticky. Chce se doma cítit příjemně. A právě tento problém může vyřešit interiérový designér. Umí pracovat s prostorem, s barvami, ovládá ergonomická pravidla, má přehled o trhu, o cenách. Zná také vlastnosti různých materiálů, ví, jak na jejich údržbu, pozná, jestli je materiál vhodný pro určitý interiér. 

S designérem můžete ušetřit – peníze i čas

Interiérový designér může představovat i finanční úsporu. Uchrání klienta od zbrklých a unáhlených nákupů věcí, které se mu líbí, ale které nejdou dohromady, nehodí se k sobě a vlastně se s nimi necítí dobře. Tím, že se na trhu orientuje, doporučí klientovi, kde se věci dají pořídit za nejlepší ceny, případně za něj vybere a přinese mu vzorky předem vybraných věcí a významně ušetří klientovi čas.

Velkou výhodou je, že designér připraví klientovi i vizualizaci návrhu, a klient si tak dovede lépe představit, jak bude interiér vypadat.

Pokud si navíc designér s klientem takzvaně „sednou“, rozumějí si a designér má klientovu důvěru, velmi pravděpodobně vznikne originální interiér, který není okoukaný a není možné ho vidět u sousedů a známých.

designerka-katerina-pecenova3

Takto vypadá návrh barevného a materiálového řešení v podání Kateřiny Pečeňové Zdroj: designer-ka.cz

Originalita a zároveň i funkčnost

Interiérový designér zná samozřejmě i nejnovější trendy, které ovšem klientovi nevnucuje, pouze mu pomůže se v nich zorientovat a představí mu, co vše je vlastně možné. Dokáže poradit i s tím, jak zakomponovat do nového řešení stávající nábytek, případně jak ho upravit, aby mohl dál sloužit a zároveň vypadal dobře.

Interiérový designér má zkušenosti a poradí vám i s ergonomií. Ví, kolik místa je potřeba například pro vysunutí židle od jídelního stolu, kolik prostoru je potřeba pro pohodlný průchod mezi nábytkem, jaký prostor vyžaduje koupelna, abyste se v ní nezranili. Tyto věci jsou velmi důležité jak ve velkých, tak v malých prostorách. V těch je navíc důležitý i nápad, jak vše prakticky vyřešit, navrhnout nábytek na míru, který je tu často nezbytný a který pak vyřeší obyvatelům bytu spoustu nervozity v každodenním domácím provozu.

Návrh je potřeba také uvést v život – designér pomůže i s realizací

Na co by se nemělo zapomínat, je, že interiérový designér spolupracuje s různými profesemi, s podlaháři, truhláři, obkladači…, má s některými dobrou zkušenost a tedy ví, že se na ně může spolehnout. Všechny tyto kontakty vám zprostředkuje. Pohlídá i realizaci, čímž vám ušetří ztrátu času, peněz a nervů, protože pokud si vyberete řemeslníka, kterého předem neznáte, může to znamenat komplikace a reklamace…

designerka-katerina-pecenova4

Takto vypadá vzorkovnice obývacího pokoje a kuchyně. Zdroj: designer-ka.cz

Můžete namítnout, že dnes je k dispozici spousta časopisů o bydlení, televizních pořadů a samozřejmě i internet, kde je možné najít inspiraci, vybrat si, co se vám líbí, a podle toho si navrhnout zařízení interiéru sami. Ale musíte si uvědomit, že v médiích nejčastěji narazíte na věci, jejichž prodejci nejvíc investují do reklamy a propagace…. Což pak v ceně výrobku zaplatíte a naopak uniknou vám věci a výrobci, kteří do publicity tolik neinvestují, ale nabízejí stejnou nebo i lepší kvalitu za lepší cenu.

Navíc, jako laik v tomto oboru, se rozhodnete pro něco, co se vám líbí, ale nehodí se pro vaše potřeby, pro váš byt nebo dům. Nepřijdete tak jen o peníze za nevhodné zařizovací předměty, ale může se vám stát, že vlastně znehodnotíte svou investici do drahého bytu, protože nešikovně řešený interiér zkazí výsledný dojem.

Takže na závěr jen trocha selského rozumu:

Kolikrát jste už slyšeli říkat své přátele či známé: tohle a tohle jsme v bytě/domě vyřešili špatně, nesprávně odhadli to a to, toto jsme nedomysleli.  A v nadsázce pak konstatovat: až budeme zařizovat 2. nebo 3. byt/dům, to už budeme chytřejší :) . A v tom to je! Interiérový designér toho na rozdíl od vás už zařizoval nepoměrně více.

designerka-katerina-pecenova5

I takto pak může vypadat finální výstup bytového designéra. Zdroj: designer-ka.cz

Návrh interiéru je služba jako každá jiná, kterou jsme si už zvykli běžně využívat, a tudíž není zdarma. Ovšem ve srovnání s náklady na pořízení bytu či domu a veškerého zařízení, které tak jako tak vynaložíte, i když výsledek nebude uspokojivý, je částka za návrh vlastně zanedbatelná.

Zaujalo vás povídání o službách bytového designéra a chtěli byste se ještě na něco dalšího zeptat? Pak se podívejte do naší Poradny, kde vám dotazy zodpoví právě Kateřina Pečeňová, designérka a zároveň autorka tohoto článku.

Přečtěte si i další články Kateřiny Pečeňové:

Kateřina Pečeňová je bytová designérka, která je majitelkou studia Designer-ka. Zabývá se nejen návrhy a realizacemi interiérů a nábytku na míru, ale funguje i jako konzultant při výběru doplňků a interiérového vybavení. Pokud máte zájem o její služby, můžete ji kontaktovat na mailové adrese kpecenova@designer-ka.cz, případně rovnou na telefonu +420 777 308 678