Jste zde

Vzhled zahrady by měl korespondovat s vašimi potřebami. Rozdělte ji na zóny!

Zdroj: Argad.cz

Pokud máte rodinný dům, pak nejspíš máte i zahradu. A ta by stejně jako dům měla odpovídat vašim potřebám. Poradíme vám, jak by měla vypadat zahrada pro rodinu s dětmi a prozradíme tajemství jednotlivých zón.

9. 4. 2013

Dnes už si designéra a architekta nemusíte nutně zvát jen proto, aby vám poradil s interiéry. Někteří dokonce poradí i se zahradou. Nebo minimálně s místem, kde plánujete mít posezení. Jednou z takových je i architektka Andrea Zaciosová. Přečtěte si její článek o tom, jak upravovat zahradu!

Typy a zóny zahrad

Předně je třeba říci, že zahrady můžeme rozdělit do několika typů. Jsou to zahrady malé, které reprezentují třeba uzavřené atrium, zákoutí, soukromé posezení na terase… Druhým typem jsou pak logicky zahrady velké s volným prostorem.

Vlastní zahrada je pak rozdělena do několika zón - zóny odpočinkové, zóny užitkové, okrasné a někdy technické zóny.

zaciosova-zahrada2

Dáte přednost tradiční zahradě, nebo netradičnímu řešení? Zdroj: Argad.cz

Pro zahradu se zdá být ideální rovná plocha, ale opak je pravdou. Malé terénní převýšení dokáže vykouzlit přirozené prostory a přirozeně rozčlenit zóny určené k odpočinku či práci.

A pozor - Zahrada se s věkem mění. Tak jako se mění naše nároky i v jiných oblastech života, mění se i naše nároky a potřeby na zahradě. Zatímco mladí lidé ocení posezení u grilu a nevadí jim terénní nesrovnalost a horší přístup do některých částí, starší lidé pak dbají na bezpečnost při chůzi a co největší bezúdržbovou zahradu.

Jaká by měla být zahrada, pokud máte malé děti?

Herní zóna – prolézačky a trávník

Zahrada, které budou „vládnout“ děti, by bezesporu měla mít zónu určenou pro hraní. Děti pohyb potřebují a tím pádem potřebují i spoustu místa. Na zahradě jim vymezte místo, které bude jen jejich a kde se budou cítit dobře a bezpečně. Mezi prolézačkami, skluzavkami a houpačkami dodržte bezpečnou vzdálenost. Přidejte pískoviště podporující vnímání materiálu a tvořivost. Součástí by měla být i plocha trávníku.

V okolí dětské „herní“ zóny byste také měli omezit pěstování květin a myslete i na kotvení dřevěných prolézaček. To je nutno provést do patek, které jsou v zemi. A dřevěná část musí být nad hlínou, jinak dojde k degradaci materiálu.

zaciosova-zahrada3

Bazén, nebo jezírko? Vodní plocha je oblíbenou součástí zahrady. Zdroj: Argad.cz

Odpočinková zóna – stále častěji s bazénem

Odpočinková zóna je tou částí, kde člověk čerpá novou energii a relaxuje. Její běžnou součástí se v posledních letech stává bazén, včetně zastřešení, které může prodloužit koupací sezonu.

Prostor vzrostlých stromů a keřů na klidném místě se nabízí k umístění lavičky, kde máte čas a prostor jen sami pro sebe. Zastřešená terasa s možností venkovní kuchyně je výborným místem setkání se s přáteli za každého počasí. Střecha Vás chrání před sluncem i před deštěm.

Vyhněte se dlouhým nošením táců s občerstvením z kuchyně. Cesta z kuchyně na terasu musí být co nejkratší. Přípravě pokrmů se můžete věnovat při rozhovoru s kamarády, vše máte po ruce a k tomu, jako bonus, jste na čerstvém vzduchu. Do venkovní kuchyně je možné zabudovat dřez, police a skříňky, lednici, gril, pec…zkrátka vše, co peněženka dovolí. Jezírko, jako okrasná část zahrady dokáže opticky i sluchově uklidnit a jeho využití může být podobné, jako u bazénu.

Užitková zóna – tady se staňte zahradníkem

Pořiďte si zeleninovou zahrádku a k ní i ovocné stromky. Bylinkovou zahrádku pak může reprezentovat pás záhonu, nebo jen několik květináčů – obojí ideálně v blízkosti kuchyně, abyste nemuseli při vaření odbíhat daleko.

zaciosova-zahrada4

Takto může vypadat klidová část zahrady. Zdroj: Argad.cz

Nezapomínejte také na obruby, zakončení políček v zahradě. Předěly mohou být dřevěné, kamenné a plastové. Mezi záhonky umístěte chodníčky, které nebudou za deště klouzat. Výhodou terasovitého svahu je, že můžete umístit záhonky na vyšší místa tak, aby jste  stáli pod nimi, níž, než je záhon. Ušetříte si bolesti zad. Důležitou součástí zahrady je i kompostér vhodně umístěný mimo hlavní pohled do zahrady.

Další zázemí v technické zóně

Tato zóna se na zahradách vyskytnout může, ale také nemusí. Jde o prostor pro parkování auta, odstavení nádob pro popelnice, prostor na štípání dříví a jeho uložení.

Jak by měla vypadat zahrada starších lidí?

Starší a pokročilí se zahrádce věnují s láskou, najdou si na ni dostatek času a ona se jim odvděčí. Taková zahrada by neměla být velká, abyste se nestali jejím otrokem.

Nesmí chybět lavička. Když záhony, tak výše položené, rostliny snadno udržovatelné a stromy nevelkého vzrůstu. Posezení v zahradě a klidu je ideální.

Na co dalšího byste měli na zahradě myslet?

  • Zavlažovací systémy – ideálně ty, které jsou schované v zemi po celé ploše zahrady a voda v nich je z vlastních zdrojů, ze studny.
  • Osvětlení v zahradě – ať už to, které je mezi rostlinami a dodává romantický náhled, nebo praktická světla lemující cestu zahradou ke vstupním dveřím domu a vy nezakopnete.
  • Materiály zahradních zídek - kámen je sice dražší, ale trvalý materiál. Dřevo levnější, ale jen na dočasné použití. Betonové zídky se hodí spíše do moderních typů zahrad.
  • Materiály na chodníky a cestičky – ideální je kámen velkých i malých formátů, cestičky také můžete vysypat kamínky, kačírkem atd. 
  • Plochy keřů a rostlin – vyplňte je kamínky, nebo mulčovací kůrou, která zabrání růstu plevele. 
  • Nezapomínejte také na to, že zahrada mění svoji funkci, ale i svůj růstový vzhled.

Medailonek autorky, aneb co o sobě říká Ing. arch. Andrea Zaciosová

Pracuji v oboru architektury přes 10let, především v oblasti architektonických studií. Klientům poskytuji komplexní služby v oblasti bydlení, interiérů, včetně konzultací. Od návrhů až po realizaci interiéru. Zajistím řešení lidem, kteří chtějí dobře a spokojeně bydlet, relaxovat v pěkném prostředí a pracovat v prostoru s kreativní invencí. Pokud vás zajímá více, případně máte zájem o mé služby kontaktujte mě: na telefonu +420 777 231 056, skrze mail zaciosova@argad.cz nebo webové stránky www.argad.cz