Jste zde

Úrok u hypoték? Na konci roku 2022 klidně i 7 %

hypotéka 2022 Zdroj: Pixabay
Děsí vás rostoucí úroková sazba u hypoték? Pak vězte, že bude ještě hůř. Ke konci roku 2022 by se mohla pohybovat i okolo 7 %. Centrální banka tak očekává, že zájem o tenhle typ úvěrů klesne. Potíže ale můžou mít lidi, kteří už hypotéku splácejí.

30. 12. 2021

V důsledku zvýšení úrokové sazby centrální bankou porostou úroky u hypotékv prvním čtvrtletí roku 2022 k 5–6 %, vyšší uvedené hodnoty by se měly v polovině roku určitě dotknout. Pokud se k tomu bude zvyšovat i inflace, můžeme očekávat další zpřísňování pravidel a zvýšení úrokové sazby na obou zasedáních vždycky o 1 %. Česká národní banka tím jednoduše šlape na brzdu, aby se nevznikly mnohem větší komplikace.

Co na to nemovitosti?

Napadlo vás už, jak se to promítne do trhu s nemovitostmi? Žádný razantní pokles zájmu a ohromné budování nás v roce 2022 podle všeho nečeká, nicméně pravděpodobně o své nemovitosti přijde značný počet klientů bank, kterým skončí fixace a kteří pak nebudou schopni s novými pravidly splácet. O nemovitosti bude nejspíš stále stejný zájem, v některých míň atraktivních lokalitách může dojít i k poklesu do 10 %.

Odborníci poukazují na to, že úrok 4–5 % u hypoték byl dlouho normální a teď bychom si na něj měli zase zvyknout.

Nájemní bydlení místo vlastního

Ještě větší části zájemců o bydlení tedy nezbude než si nemovitost pronajmout. Háček ale často bývá v tom, že pronajímatelé upřednostňují žadatele bez domácích mazlíčků (ač legislativa mluví jinak, převis zájemců dává pronajímatelům na výběr), někteří i bez dětí a jiní svůj byt nedají všanc samoživitelkám. Najít tak bydlení na úrovni v lokalitě, kde chce zájemce žít, za rozumný obnos, může být pořádný oříšek.

Použité zdroje:

  • https://www.videobydleni.cz/blog/archiv/2653/trh-s-hypotekami-brzy-ochladne-ke-konci-roku-2022-se-sazby-priblizi-7-procentum
  • https://www.finance.cz/539901-limity-pro-hypoteky-2022
  • https://zpravy.magazinplus.cz/2722-cesi-se-musi-zbavit-zvyku-ktery-nema-nikdo-v-evrope-upozornuje-expert-ono-jim-stejne-nic-jineho-nezbude.html