Jste zde

Zkuste trik zkušených hospodyněk a sypejte do odpadu na noc sůl. Předejdete katastrofě!

sůl do odpadu Zdroj: Shutterstock
Jistě nám dáte za pravdu, že takový ucpaný odpad není nic zrovna dvakrát příjemného a voňavého. Voda správně neodtéká, hromadí se nečistoty a vše doprovází nelibý zápach.

8. 1. 2024

Se vším výše uvedeným samozřejmě můžete zatočit pomocí agresivní chemie, kterou pořídíte běžně v obchodech. Ještě před tím, než po ní ale sáhnete, zkuste jednoduchý trik s obyčejnou kuchyňskou solí. Za něj se vám odvděčí nejen životní prostředí, ale taky vaše peněženka.

Mohlo by vás zajímat: Ucpaný odpad vyčistí teplá kola nebo ocet s jedlou sodou

Proč neustále řešíte ucpaný odpad?

Za ucpaný odpad v kuchyni nebo koupelně nejčastěji mohou zbytky jídel, tuků, vlasů a chlupů, či dalších nečistot, které nezachytí sítko. Problémem mohou být i některé prostředky na péči o tělo, které obsahují různorodé oleje. Ty můžou v odpadu společně s tukem fungovat jako špunt, na který se nabalují části potravin, až je nakonec odpad zcela neprůchozí.

shutterstock_2135129151.jpg

ucpaný odpad
Zdroj: 
Shutterstock
Odpad se spíše ucpává tam, kde je tvrdá voda.

Odpad také ucpává vodní kámen. Pokud se tedy u sebe doma potýkáte s příliš tvrdou vodou, můžete ho pozorovat nejen na umyvadlových a sprchových bateriích, ale také třeba při praní prádla, ohřevu vody ve varné konvici nebo právě u zmíněných odpadů, které je potřeba z tohoto důvodu čistit častěji než tam, kde je voda přirozeně měkká. V ideálním případě je potřeba odpad vyčistit dřív, než začne zapáchat. A právě s tím vám pomůže obyčejná sůl.

Přečtěte si také: Když odpad smrdí: Pomůže pár lžiček soli nebo jedlá soda

Večerní rutina, která předejde katastrofě

Abyste ucpanému odpadu předešli, je dobré si pořídit nejen kvalitní sítko, které zachytí podstatnou část hrubých nečistot, než stihnou nenávratně zmizet v odtoku, ale také do dřezu nebo umyvadla nevylévat oleje nebo tekutiny s mastnou složkou. 

Každý večer pak do odpadu nasypejte jednu polévkovou lžíci obyčejné kuchyňské soli. Ráno pak odpad prolijte vroucí vodou. Tímto způsobem snadno předejdete jeho ucpání. Protože sůl přirozeně desinfikuje, udrží odpady čisté a bez obtěžujícího zápachu.

Vyzkoušejte také: Geniální nápady, jak využít tablety do myčky: Vyčistí záchod, porcelán i sporák

Praktický tip závěrem: Kromě soli můžete vyzkoušet také obdobný trik s kypřicím práškem, jedlou sodou nebo octem, či kyselinou citronovou. Protože všechny výše uvedené látky spolu přirozeně interagují, vždy zvolte jen jednu z nich a v žádném případě je mezi sebou nekombinujte.

Použité zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vycistit-drez-sul-jedla-soda-30001129.html
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/17491-prasek-do-peciva-soda-a-sul-rychly-a-jednoduchy-zpusob-jak-vycistit-ucpany-odpad
  • https://adbz.cz/hobby/odpad-ucpany-sul/