Jste zde

Zeď jako tabule nebo malířské plátno: Pořiďte si unikátní chytrý nátěr!

Zdroj: Chytrazed.cz

Fixami pomalované zdi – noční můra spousty rodičů malých i větších dětí. Ale pozor! Dnes už je možné fixami po zdech kreslit „beztrestně“ – a dělají to lidé doma, v kancelářích i pracovnách. Díky „chytrému“ nátěru, který ze zdi udělá tabuli.

29. 4. 2014

Tím, že si domů nebo do kanceláře pořídíte klasickou tmavou školní tabuli, případně její modernější bílou a lesklou alternativu, už nikoho neohromíte. Klasickým tmavým tabulím v mnoha školách také už odzvonilo a jsou velmi často už jen „retro“ doplňkem a přiznejme si to – perfektně vypadají jen ve chvíli, kdy jsou dokonale čisté.

Mít v dětském pokoji ušmudlanou tmavou plochu není nic moc. A stejně tak není k chlubení ani modernější white board, na kterém po několika použitích zůstanou také tmavé skvrny od fixek.

chytra-zed-1-2

Prý platí, že chytrá zeď zvyšuje pracovní výkonnost - je tedy ideální do pracoven, kanceláří, ale i do studentských pokojíků. Zdroj: Chytrazed.cz

Klasické tabule nahrazují chytré zdi

Moderním a originálním řešením jsou chytré nátěry, které se aplikují přímo na zeď a které po zaschnutí z jakéhokoli hladkého povrchu udělají tabuli. Poprvé se objevily teprve před pár lety, první zmínky se objevují okolo roku 2008. V roce 2011 pak po dvou letech velkých příprav světlo světa spatřil první chytrý nátěr do domácností. A od roku 2013 ho můžete pořídit i v Česku. Stačí na internetu hledat spojení „Chytrá zeď“.

Všechno je to až překvapivě snadné. Vlastně stačí aplikovat jen jednu vrstvu nátěru a plocha, kterou jste natřeli, se změní v tabuli. Nicméně dodržet musíte několik základních pravidel.

Dokonalý výsledek na hladkém povrchu

Předně – povrch, na který chcete nátěr nanést, musí být dokonale hladký, čistý a bez pórů a nerovností. Pak je výsledek perfektní. Zeď (případně jiný povrch, který zvolíte) by měl být před nanesením nátěru pečlivě očištěný, ideálně i vyhlazený. Pak se jen nanese speciální nátěr, ten se nechá pět dní zasychat a pak… pak už můžete kreslit, psát, malovat… jak je libo.

chytra-zed-1-3

Aplikace nátěru musí být pečlivá a vždy na dokonale hladký povrch. Zdroj: BydlímeKvalitně.cz

Kromě zdí můžete chytrý nátěr aplikovat i jinam. Perfektně se snese s dřevem, kovem a dokonce i sklem. Pořídit ho můžete v klasické bílé barvě, případně v průhledné variantě, kterou na první pohled na zvoleném povrchu neuvidíte. I díky tomu pak chytrý nátěr nabízí desítky a desítky možností, kde se může uplatnit.

Bez škodlivin a s dlouhou životností

Nátěr by měl v perfektním stavu vydržet zhruba deset let – a na rozdíl od bílých tabulí se z něj vše, co na něj nakreslíte, dostává velmi snadno. Na povrchu tak nezůstávají žádné šmouhy, tmavé fleky po fixách ani nic jiného. Navíc neobsahuje žádné těkavé organické látky, neuvolňují se z něj tedy žádné škodliviny (ani těsně po aplikaci, ani později), a vhodný je proto i do dětských pokojíků.

chytra-zed-1-4

Po nanesení schne nátěr pět dní - a pak vám bude minimálně deset let bez problémů sloužit. Zdroj: BydlímeKvalitně.cz

A jeho uplatnění je stále širší. Z původně tak trochu nudného využití ve školách a ve firmách, kde nátěr na zdech suploval klasické tabule, se rozšířil dál. Dnes ho tedy běžně najdete v dětských pokojích, kde po něm malují nejen děti, ale i dospělí (co třeba oživit pohádku na dobrou noc o obrázky?), v domácích pracovnách, kde si člověk může na zdi vytvořit plánovač času, v kuchyni si na něj můžete napsat recept, který se chystáte vařit, ale i jídelníček pro rodinu.

A v moderním obývacím pokoji se nabízí ohraničit plochu nátěru nějakým vtipným rámem a tento obraz pak pravidelně aktualizovat – podle nálady, ročního období, nebo podle události, která vás v budoucnu čeká. Mimochodem - skvělé jsou na orámování chytré zdi takzvané washi pásky, dekorativní pásky z japonského rýžového papíru, které v poslední době získávají na oblibě.

Mimochodem, věděli jste, že použití tohoto chytrého nátěru podporuje tvůrčí myšlení a kreativitu a ještě navíc prý zvyšuje pracovní výkon?