Jste zde

Zámková dlažba, její výhody a nevýhody. Znáte je?

Zdroj: www.presbeton.cz
Každý, kdo pátrá po správné dlažbě pro svou zahradu, terasu, chodníčky nebo venkovní schody, při hledání informací narazí na zámkovou dlažbu. Jde o časem prověřenou klasiku, která má své klady i zápory. Jaké to jsou?

24. 5. 2017

Zámkovou dlažbu zná každý, minimálně z obecních chodníků nebo parkovišť před supermarkety. Jen málokdo ale ví, v čem tkví její kouzlo. Tato dlažba, někdy nesprávně nazývaná zámecká, nemá nic společného s honosnými zámeckými stavbami. Její kouzlo je totiž v možnosti uzamčení jednotlivých dlaždic zámky, z čehož plyne nejedna výhoda.

Synonyma zámkové dlažby? Praktičnost a design

Zámková dlažba se skvěle hodí k vytvoření zmíněných schodů, chodníčků, teras a podobných ploch. Je dokonale uzpůsobená venkovním podmínkám během celého roku a díky mrazuvzdornosti vydrží i krutě mrazivé zimy. Další výhodou je její odolnost vůči chemickým látkám i vůči nadměrnému zatížení. 

Její princip spočívá ve využití charakteristických tvarových zámků, díky nimž se jednotlivé dlaždice uzamknou. Díky tomu nedochází k horizontálnímu posunu kamenů, ať se děje, co se děje. 

Kromě praktičnosti hraje u tohoto typu dlažby roli i vzhled – můžete si totiž vybrat různou úroveň hrubosti povrchu i barvu podle svých priorit. In je přitom především okrová, červená, antracitová nebo karamelová. Volba vás čeká také u tvaru dlaždic, kterých se dnes vyrábí mnoho. 

Laik by možná čekal, že takto odolná dlažba, která navíc brání posunu jednotlivých dlaždic, bude drahá, opak je ale pravdou – zámková dlažba patří k těm levnějším.

Kámen úrazu: pokládka a nečistoty

Jako všechno na světě, i zámková dlažba má své stinné stránky – patří k nim složitost pokládky a množství nečistot, které se mohou na hrubším provedení dlaždic usazovat a vytvářet dobré podmínky pro vznik plísní. Dlažba si proto žádá pravidelnou péči speciálním postřikem.

Finančně i časově náročná je příprava podkladu, na který dlažba později přijde. K tomu je totiž zapotřebí speciální technika a nevyhnete se ani práci se stroji určenými pro řezání dlaždic. Pokud tyto přípravy podceníte, dlažba vás za nějaký čas nepříjemně překvapení posuvem či propadem.

Zámkovou dlažbu ano, ale…

Zámková dlažba je perfektní volbou pro všechny, kteří touží po pěkném a funkčním zpevněném povrchu. Je odolná, vydrží jakékoli počasí a není finančně náročná. Vždy ale mějte na paměti, že její pokládka není snadná a dlažba vyžaduje pravidelnou péči.