Jste zde

Vystavte stopku letnímu horku: Jak vybrat klimatizaci do rodinného domu?

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Léto už je tu a s ním i nádherné vysoké letní teploty. Většina z nás už určitě zažila horký letní den, při němž se teploty šplhaly ke čtyřicítce a v interiéru bylo k nesnesení. Letos ale může být všechno jinak.

26. 6. 2016

Jestliže hledáte výrobek, který dokáže ochladit vzduch, snížit teplotu v interiéru i při opravdu vysokých teplotách a upraví vlhkost prostředí ve vašem bytě nebo kanceláři na požadované hodnoty, pak si pořiďte klimatizaci. 

V současné době se klimatizace začínají hojně využívat také v domácnostech. Klimatizace upraví teplotu a vlhkost prostředí ve vašem bytě na požadované hodnoty a to bez ohledu na venkovní prostředí.

Na co se při výběru klimatizace zaměřit?

Před samotným výběrem klimatizace si ujasněte, jaké jsou pro vás nejdůležitější parametry jejího výběru. Někdo se zaměří na cenu klimatizace, pro někoho to může být zvýšená šetrnost k životnímu prostředí, čímž vynikají například klimatizace Samsung, a pro dalšího je to především její design. Ovšem rozhodujícím parametrem by vždy měl být výkon

Klimatizace promění horké letní dny v mnohem příjemnější.Zdroj: www.chsjedlicka.cz

Cena klimatizace je značně ovlivněna nejen výkonem a designem, ale také výrobní značkou. Výrobců klimatizací je nespočet. Odborníci doporučují pořizovat klimatizace především od osvědčených značek klimatizací, jako jsou například klimatizace Samsung, Toshiba, Carrier, Panasonic, Daikin nebo LG. Ovšem rozhodujícím parametrem by vždy měl být výkon. 

Výkon klimatizace 

Výkon klimatizace je základním parametrem při výběru klimatizační jednotky. Je ovlivněný velkou řadou různých faktorů, jako jsou například kvalita izolace domu, množství obyvatel, velikost a výkon osvětlení domu, množství a výkon elektrických spotřebičů a podobně. Obecně platí, že čím větší místnost chceme klimatizovat, tím větší výkon by vybraná klimatizace měla mít.

Při pořízení klimatizace by vás měl zajímat především její výkon.Zdroj: www.chsjedlicka.cz

Orientační hodnoty pro určení výkonu klimatizace 

Objem místnosti Požadovaný chladící výkon klimatizace
Do 50 m3 2 kW
40 - 70 m  2,7 kW
60 - 90 m 3,5 kW
90 - 130 m3 5 kW
120 - 170 m3 7 kW

Montáž klimatizace

Při výběru klimatizace je také důležité zvážit, zda společnost, od které si klimatizaci pořizujeme, nabízí také její montáž. Zda je firma schopná zajistit i záruční a pozáruční servis klimatizací nebo jejich případnou opravu. Při výběru klimatizace se také nezapomeňte informovat o dostupnosti náhradních dílů a náročnosti údržby.

U takzvaných splitových klimatizací je hlučná část jednotky umístěná venku, mimo interiér.Zdroj: www.chsjedlicka.cz

Typy klimatizací

Při výběru klimatizace je důležité velmi pečlivě zvážit veškeré tepelné faktory místnosti, abyste mohli určit, jaký minimální výkon klimatizace budete potřebovat. Na trhu dnes najdete celou řadu klimatizačních zařízení různých výkonů a provedení. 

1.    Mobilní klimatizace

Nejlevnějším a nejjednodušším typem jsou mobilní klimatizace. Ty jsou přenosné, a tak je můžete umístit přesně tam, kde je právě potřebujete. Jsou určeny pro ochlazení, odvlhčení a filtraci vzduchu a navíc tento typ klimatizací nepotřebuje žádnou speciální montáž.

Klimatizace v interiéru může být i designově vyvedená.Zdroj: www.chsjedlicka.cz

2.    Pevné stacionární klimatizace

Pevné stacionární klimatizace můžete sehnat v několika provedeních:

  • jednodílné klimatizace - Tento typ klimatizací je určen pro montování do oken nebo stěn. Jejich velkou výhodou je montáž bez nutnosti vedení rozvodů, ale nevýhodou je stavební zásah do stěn či oken kvůli vývodu pro ventilátor.
  • dvoudílné (splitové) klimatizace - Tento typ klimatizace je tvořený vnější a vnitřní jednotkou, které jsou propojené chladírenským potrubím. Venku na fasádě, střeše či balkonu se nachází hlučnější části (kompresor, kondenzátor). Uvnitř interiéru je pak umístěna tišší část klimatizace, který je složená z výparníku, který přes ventilátor prohání vzduch cirkulující v místnosti.
  • vícedílné (multisplitové) klimatizace - Druhým typem dělených klimatizací jsou vícedílné multisplitové klimatizace. Na jednu vnější - kompresorovou jednotku jsou připojeny dvě a více vnitřních jednotek.