Jste zde

Výkup nemovitostí krok za krokem: jak funguje a v čem být obezřetný?

Endeka PR Zdroj: Shutterstock
Prodat nemovitost za pomoci makléře může trvat několik týdnů či měsíců. Nabídněte svou nemovitost společnostem, které se výkupu věnují, a nečekejte na peníze z prodeje. Jak výkup funguje a na jaké nekalé praktiky makléřů si dát pozor?

17. 1. 2022

Spěcháte-li na prodej, nechte nemovitost vykoupit

Výkup bytu nebo domu řešte v případě, že:

  • potřebujete rychle prodat nemovitost s exekucí nebo máte dluhy, 
  • stěhujete se do nového a potřebujete okamžité peníze ze starého bydlení.

Myslete na to, že rychlý obchod s sebou nese i nevýhody. Za okamžitou hotovost se musíte rozloučit s částí výnosu z nemovitosti – většinou vám společnost vyplatí asi 65 až 75 % její současné tržní hodnoty. Dobře proto zvažte, zda se nevyplatí pár měsíců počkat a prodej vyřešit klasicky s realitním makléřem.

Začněte oslovením společnosti

Zvážili jste všechna pro a proti a víte, že do výkupu nemovitosti chcete jít? Není jednodušší cesty než kontaktovat zástupce společnosti, která se na výkupy specializuje. 

Na osobní schůzce makléři sdělte:

  • detaily o nemovitosti – o jakou stavbu se jedná, kde stojí a jakou má výměru, 
  • vaši představu o zisku z prodeje.

Nezapomeňte si před schůzkou udělat průzkum cen nemovitostí podobných té vaší. Oslovte realitní kanceláře a zeptejte se, jak se pohybují částky bytů v konkrétní lokalitě, nebo prozkoumejte inzeráty na internetu. Můžete si také nechat udělat odhad u odborníka – celý proces se ale prodraží.

Za základě takových informací makléř odhadne cenu nemovitosti a sdělí vám všechny podmínky obchodu. Některé společnosti v této chvíli vyplácí peněžní zálohu. 

Jakmile podepíšete smlouvu o prodeji, nemusíte se dál o nic starat – makléři většinou se smlouvami dáte i svolení o vašem zastoupení při jednání s věřiteli nebo katastrem.

unnamed.jpg

Endeka PR
Zdroj: 
Shutterstock

Nevěřte těm, kteří slibují vyplacení 90 % tržní ceny nemovitosti

Pokud nemovitost necháváte vykoupit kvůli dluhům nebo jiným nepříznivým situacím, buďte obezřetní – makléři s nekalými nabídkami si už mnou prsty. 

Většina společností cenu vaší nemovitosti podcení, aby z prodeje sama měla vysoký zisk. Udělejte si proto průzkum a vyberte si tu nejlepší nabídku.

Na druhou stranu pozor i na příliš vysoké částky. Pokud vám společnost nabídne například 90 % tržní hodnoty nemovitosti, hledejte ale. Firma, která výkup zprostředkovává, na sebe bere veškerá rizika prodeje a musí také zaplatit daň z nabytí nemovitosti – pokud by byt nebo dům v závěru nebyla schopna prodat, na obchodu by tratila.